1. Ana Sayfa
 2. Haberler

Yerli otomobil fabrikası nerede olacak? 3 adımda tanıyın!

Yerli otomobil fabrikası nerede olacak? 3 adımda tanıyın!
Yerli otomobil fabrikası nerede olacak
0

Yerli ve milli aracımız TOGG adının geçtiği günden günümüze kadar Türk topluluğunda heyecanla beklenen bir otomobil olma özelliğini halen koruyor. İçten yanmalı klasik otomobillerden arınıp “Elektrikli ve çevre dostu” sloganıyla hayatımıza girme aşamasındayken Yerli otomobilin kurulum aşaması ve kurulduktan sonra acaba “Yerli otomobil fabrikası nerede olacak?” sorusu gelmeye başladı.

İşte Her şeyi ile Togg tarihi ve geleceği.

Togg Nedir, Açılımı ve Ortakları

Türkiye’nin yerli otomobilini piyasaya sürebilmek amacıyla 2017 yılının Kasım ayında dev bir ortaklık kuruldu. Bu ortaklıktaki firmalar ve hisseleri şu şekilde sıralanmaktadır

 • Anadolu Grubu hissesi %19
 • BMC hissesi %19
 • Kök Grubu hissesi %19
 • Turkcell hissesi %19
 • Zorlu Holding hissesi %19
 • TOBB – (%5)

Bu büyük ortaklık 25 Haziran 2018 tarihinde TOGG ismiyle  (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.) kuruldu. Aslına bakarsanız ilk aşamadaki anlaşmazlıklar nedeniyle Eylül 2019 tarihinde Kök Grubu’nun ortaklığından çekileceği iddia edilse de bunlar birer rivayet olarak kaldı. Ekim 2019 tarihinde şirket merkezi Kocaeli’ne aktardılar. Kurulan ortaklığın başına da Şirketin CEO’su olarak Gürcan Karakaş atandı. Yapılan çalışmalar sonrası Yerli otomobilin ilk temelleri atıldı ve patentleri alınarak sürece hız verildi.

Bu aşamadan sonra araçların üretim yeri, fabrikanın kapasitesi, fabrikanın bulunacağı lokasyon gibi farklı soru işaretleri ortaya çıkmaya başladı. Derken, Togg yetkilerince yapılan duyuruda Fabrikanın kurulacağı yer bildirildi ve bütün gözler Bursa’ya çevrildi.

Yerli otomobil fabrikası nerede olacak?

Yerli Otomobil Fabrikası Nerede Olacak
Yerli otomobil fabrikası nerede olacak

Togg tanıtım aşamasında her zaman bir söz dillendirildi ki o sihirli cümle de “Bir arabadan fazlası olacak” hayaliydi. Bu cümledeki amaç otomobilin yalnızca bir arabadan ibaret olmayıp kendini emsallerinden çok daha fazla ayırt edici unsurlarının bulanması yönündeydi.

Bu farklılaşma mantalitesi fabrika özelinde de uygulanarak her şey “Bir fabrikadan fazlası olacak” sözüyle başladı.  Cumhurbaşkanın imzası sonucunda Gemlik’te bulunan askeri bir araziye ait tam, 1,2 milyon metrekarelik alana fabrikanın yapılacağı yönünde resmi karar yayınlandı. Dev arazi içindeki kapılı alanın 230.000 metrekare olacağı ön görülürken,  fabrika başlangıç aşamasında 175000 araç üretebilmeyi hedeflerken bu rakam 10 yıl içinde lanse edilecek yeni araç modelleriyle birlikte 1.000.000 ‘a kadar yükseltilecek. C-Suv ‘la başlayacak üretim serisi 2022 sonlarına kadar farklı TOGG  modelleriyle desteklenip üretim ağı genişletilecek.

Bu kez de herkesin aklına bu devasa tesisin kimin yapacağı geldi. TOGG Yönetim Kurulu fabrikanın inşasına yönelik bir İnşaat Komitesi oluşturarak 16 şirketin birleşimden oluşan bir Yapı Merkezi oluşturuldu. Bu şekilde de Togg fabrika inşaatı hangi firma yapıyor sorusu güçlü bir koalisyonla yanıtlanmış oldu.

Temelleri 18.Temmuz tarihinde yapılan görkemli bir törenle atılan TOGG fabrikasında ilk etapta 2000 kişinin ekmek kapısı olması planlanıyor. Tabi ki bu rakam ilerleyen dönemlerde kademeli bir şekilde artış gösterecek. Takribi olarak 2030 yılına kadar yaklaşık 4500 kişiye iş verilmesi planlanıyor. Bu da çevre halkın arasında büyük bir sevinçle karşılandı.

Şimdi de akıllı fabrikamızı biraz daha tanıyalım.

Yerli fabrikanın özellikleri

İşte yetkililerce tanımlaması yapılan “Bir fabrikadan fazlası” söylemenin oluşmasına yönelik Togg Fabrikasında bulunması planlanan özellikler.

 • Fabrikada hemen her alanda birçok ilkler yaşanacak. Tüm özellikleri arasında kendisini en ön plana çıkartmayı başaran kısmı teknoloji anlamında Türkiye’nin en teknolojik donatımlarının bulunacak olması.
 • Üretim aşamasında özelikle de bant sisteminde çıkabilecek bütün hata ve aksaklıklar son sistem kameralar ve bunlara senkronize bir şekilde çalışan sensörler yardımıyla engellenecek.
 • Departmanlar ayrı ayrı olmayacak. Fabrikadaki devasa arazinin içinde üretim, tasarım bölümlerinin olacağı gibi Yönetim birimi de tesisin içinde aktif olarak bulunacak. En önemlisi Ar-Ge çalışmaları da burada yapılacağı için fabrikayla anlık bağlantı kurulup, iletişim kopukluğu yaşamadan her şeyin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi ön görülüyor.
 • Her şey %100 elektrikli bir araca yönelik tasarlanırken bir ilk olarak aracın bataryasının üretimi de burada yapılacak. Otomobilin taslak aşamasında ilk söylentilerinde bataryanın yurt dışından ithal edileceği dedikoduları yayılsa da bu son gelişme hemen herkesin yüzünü güldürdü.
 • Akıllı fabrika çevre dostu yapısı ise ile Avrupa’nın en temiz fabrikası olma özelliğini taşıyacak.
 • Kullanılan internet alt yapısı, bunlarla uyumlu cihazlar yardımıyla oluşturulan data devamlı analiz edilerek performansı en üstlere çıkması sağlanacak.

Tüm bu özelliklerin dışında fabrika kadın istihdamına da ağırlık verecek. Bu kapsamda tesis içinde bulunan aktif işçi sayısının %30 oranında bayan olması tasarlanıyor. Ayrıca lokasyon olarak da kendisini ön plana çıkartan bazı artıları mevcut. Örneğin, yeni açılan İstanbul – İzmir otobanına 4 KM gibi kısa bir mesafe içinde ulaşım sağlayabileceksiniz. Ayrıca 3 Km’lik bir çember içinde yer alan 3 farklı liman, nakliyelerde kolaylık olmasını sağlayan bir başka özellik olarak kendisini ön plana çıkartmayı başarıyor.

Yerli aracın fabrikası ne durumda?

Temmuz ayında temeli atıldıktan sonra fabrika özelinde hummalı bir çalışma başlatıldı. Fabrika tıpkı otomobilin kendisi gibi son sistem teknolojik cihazlar yardımıyla inşa ediliyor.  Konu hakkında yetkili mercilerce ilk açıklama geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinde yapıldı. Bu açıklamaya göre fabrika inşasına yönelik toplamda 100 bin metreküp kazanın yapıldığı belirtilerek, 46.000 çimento kullanımının yardımıyla 9.400 zemine yönelik güçlendirme kolonu üretiminin yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Ön görülere göre fabrikanın kaba inşaat kısmının yaklaşık olarak 1 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Son sürat devam eden çalışmaların taslak halini de olsa en azından yaz aylarında gözlemleme şansımız olacak.  Tesis için toplam maliyetin 22 Milyar sevilerinde olacağı tahmin edilse de projenin artan rakamlar baz alındığı zaman daha yüksek rakamlara çıkabileceği tahmin ediliyor. Fabrika özelindeki hummalı çalışmanın dışında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafınca da fabrikanın alt yapı ve yol düzenlemesi hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

 Yerli aracın fabrikası ne zaman bitecek?

Togg yerli araba fabrika inşaat kademeli bir şekilde tasarlandı.  Togg fabrikasının ilk açılışı içinde bulunduğumuz 2021 içinde tamamlanması öngörülüyor. Togg C –Suv karşımıza çıkan ilk üretim aracı olacak. İlk etapta üretim kapasitesinin düşüklüğü göz önüne alındığından farklı bir aracın üretimi planlanmıyor. Bütün hazırlıklar C – Suv ‘a yönelik yapılmış durumda. Peki, aracı ne zaman satın alabileceksiniz? Diğer araba modelleri ne zaman çıkar?

 Yerli otomobilin çıkış tarihi nedir

Togg C –Suv ‘un satışının 2023 yılı içinde yapılacağı resmi kaynaklarca doğrulanmış durumda. Diğer model araçların satışı için 2. Araç olarak düşünülen Togg C – Sedan 2024 yılı içinde vitrine çıkması planlanıyor. Bir süre bu iki modelle ilerletilmesi düşünülürken 2030 sonlarına doğru tam kapasite faaliyete girecek ve sağlanacak istihdamla Togg C – Hatcback,  Togg B – Suv, Tog C – Mpv modelleri de hayatımızda yer edecek.

Yerli otomobil fabrikası nerede olacak? konusunda aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi bizlere YORUMLAR bölümünden aktarıp hızlı dönüş alabilirsiniz.

 

İçeriği oyla

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap