1. Ana Sayfa
 2. Arızalar

Webasto Nedir, Webasto Ne Demek? ** 2023

Webasto Nedir, Webasto Ne Demek? ** 2023
Webasto nedir
0

Webasto Nedir? Almanya kökenli bir şirket olan Webasto, ısıtma ve soğutma sisteminde geliştirdiği teknoloji sayesinde adını bütün sisteme yaymayı başardı.  Webasto, yük taşımacılığı yapan otobüs ve kamyonlar başta olmak üzere özellikle de “Ağır sanayi” olarak adlandırılan taşıtlar için büyük önem taşıyor. Webasto ne işe yarar? Sorusuna kısa ve öz bir şekilde “Bağımsız kalorifer ve ya harici ısıtıcı” yanıtı verilse de sistemi tam olarak inceleyelim.

Webasto Nedir?

Webasto Nedir? Webasto ağır sanayi taşıtlarında kullanılan ve aracın içindeki şoförün yoğun kış şartlarında üşümemesi için tasarlanıp ana amacı “Isıtmak” olan bir sistemdir. Tır, kamyon gibi ağır sanayi araçlarda kullanılsa da çok nadir de olsa günümüz binek otomobillerde de karşılaşabiliyoruz.

Webasto aracın motorundan bağımsız bir şekilde çalışır. Sistem araç yakıtıyla entegre bir şekilde ilerler. İç kısmında yer alan kızdırma bujisi ve motorun içindeki yakıt yanma suretiyle birleşerek ısıtma eylemini gerçekleştirirler. Neden böyle bir sistem var ki? Tüm araçlarda zaten ısıtma soğutma üzerine geliştirilen bir teknoloji var, böyle harici bir düzeneğe ne gerek vardı düşüncesine girebilirsiniz. Bunun neden yapıldığının mantıklı açıklamasına da değinelim.

Thumbnail
Önerilen Yazı
Peşinatsız Ayda 1000 TL Taksitle Araba Almak

Webasto Ne Demek?

Webasto Ne Demek? Konusuna “ısıtma” olarak ayrıntılı bir şekilde değinmiştik. Mevcut araçlarda ısıtma yalnızca motorun sıcaklığını aracın içine yansıtma suretiyle gerçekleşir. Yani, aracı sürekli çalıştıracaksınız ve motor hep çalışacak ki aracınız ısınsın. Peki, dinlenmeniz gereken durumlarda ne olacak?

Webasto’da tam da bu yüzden genelde ağır vasıta araçlarda kullanılır. Özellikle uzun yol şoförlerinde kanuni açıdan belirli bir dinlenme süresi olur. Araçlarını park edip istirahate çekildiklerinde motoru stop edecekleri için, aracın içi soğuk olacaktır. Oysa webasto motor çalışmazken de oldukça düşük maliyetlerle saatlerce araç içi ısısına belirlenen seviyelerde tutar. Özetle webasto ısınmak için motorun çalıştırılmasına gereke kalmaksızın kullanılır. Ayrıca kullanım aşamasında da aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz tavsiye edilir.

 • Webasto güvenlik amacıyla motor sıcaklığı 78 dereceye ulaştığında devre dışı kalır. Başlangıç aşaması tercihe bağlı değişkenlik gösterirken genelde ortalama 6 derecenin altına düştüğü koşullarda devreye girer.
 • Kullanım aşamasında düşük de olsa yakıt tüketimine neden olur.
 • Eğer yakıt miktarınız yetersizse sistem çalışmaz. Çalışırken kritik evreye ulaşırsa da otomatik olarak devre dışı kalır.
 • Sürekli elektrik tüketimine neden olduğu için, entegre aşamasında aracın aküsüne ek bir akü kullanılır.
 • Aracın tipi, kullanım şekli farkı gözetilmeksizin her araca sonradan da olsa montajlanabilir.
 • Kullanım aşamasında yakıt yandığı için egzoz gazı oluşumuna neden olur. Bu nedenle de güvenlik amacıyla kapalı alanlarda kullanılmaması özellikle tavsiye edilir.

Webasto Nasıl Çalışır?

Webasto Nasıl Çalışır? Webasto günden güne kendisini geliştiren bir sistem. Araç kullanıcısına mükemmel bir konfor alanı sağlamaktadır. Bu kapsamda webostoyu şu şekilde devreye alabilirsiniz.

 • Klima paneli üzerinden manuel bir şekilde sistem devreye alınabilir.
 • Eğer aracın yanında değilseniz, geleceğiniz gün ve saati önceden programlayarak ısıtabilirsiniz.
 • Uzaktan kumanda yardımıyla aracınızın yanına bir gitmeden aracınızı kolay bir şekilde ısıtabilirsiniz. 

Webastonun çalıştırılması aracının alt kısmına yerleştirilen küçük bir motor dışında, yakıt pompası montajlanarak sağlanmaktadır. Kullanılan motor aracın mevcut yakıt deposuna ve arka kabine yerleştirilen ikinci akülere bağlanır. Motor, şöför kabinin iç kısmına yerleştirilen bir anahtar yardımıyla açılır. Anahtarın birden fazla güç devresi vardır.  Bu sayede de fandan gelen havanın akışını kendiniz kontrol edebilirsiniz.

 1. Webasto ne kadar yakar?

  Webasto ne kadar yakar? Webasto sistemi saat başında, kullanacağınız ısıtma devriğine göre değişkenlik göstermekle birlikte 02-05 litre arasında bir yakıt tüketimine neden olur. Anlayacağınız oldukça küçük rakamlar. Bu nedenle de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 2. Webasto soğuk üflüyor neden?

  Webasto sistemi belirlediğiniz sıcaklık sistemine göre çalışır. Eğer 26 dereceye sabitlemişseniz ve ortam sıcaklığı 29 dereceye ulaşmışsa bu durumda ortamı serinletmek için “soğuk hava” üfleyerek dengeleme yapacaktır.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap