1. Ana Sayfa
 2. Teknik Bilgiler

Triger Kayışı Nedir? 8 Adımda Nasıl Değiştirilir?

Triger Kayışı, motor için çok büyük önem taşır. Bütün hareket koordinesi onun elinden geçer. Kopan bir kayış motorun yenilenmesi hatta değiştirilmesine kadar uzanabilir. Bu nedenle motorunuza kulak verin! Kopmadan önceki belirtileri ve 8 adımda değiştirmek dışında, parçayı nasıl daha ucuza temin edebileceğinizi açıkladık.


0

Triger Kayışı Nedir? Motorun en önemli parçalarından biri olan Trger kayışı nam-ı diğer Eksantrik kayışı, hemen herkesin malumu olduğu üzere motor için en kritik parçalardan birisidir. Triger Kayışı fiyatlarının biraz yüksek olması Triger kayışı kopması belirtilerine yönelik araştırmalara neden olur. Peki, neden bu kayış bu kadar önemli? Fiyatlarını nasıl ucuza mal edebilirsiniz, koparsa ne olur? Kopmadan nasıl anlaşılır? Motor için hayati öneme sahip bilgileri, içeriğimizde bulabilirsiniz

Triger Kayışı Nedir?

Triger Kayışı Nedir?
Triger Kayışı Nedir?

Triger Kayışı Nedir?  Triger kayışı, yüksek oranda doymuş nitril gibi dayanıklı bileşikler kullanılarak üretilmiş fiber takviyeli, dişli bir tahrik kayışıdır. Triger kayışı, krank milinin silindir kafasındaki eksantrik millerini, krank milinin yarım RPM’lerinde sürmesine izin verir. Eksantrik milleri daha sonra motordaki pistonların hareketi ve konumuyla, motorun emme ve egzoz valflerini zamanında açar ve kapatır.

Triger kayışı, 3 ana parçadan oluşarak görevini sorunsuz bir şekilde yapar. Bunlar,

 • Triger kayışı
 • Gergi bilyası
 • Devirdaim pompası

Tüm bunları ele aldığınızda da genel ismi Triger seti olarak anılmaktadır. Gergi bilyasi, triger kayışını krank mili ve eksantrik mil arasındaki doğru hizayı sağlamak ve orantılanmakla yükümlüdür. devirdaim pompası(Su pompası olarak da anılır) motor soğutma sıvısının soğutma sistemi içinde ilerlemesini koordine eder.

Özetlemek gerekişe, pistonların çalışma sıralamasından (1-4-3-2) sistemiyle çalışır, tüm hareket koordinasyonu bu kayışlar yardımıyla yapılmaktadır. Eğer olurda kayışlar koparsa, pistonlar kafasına göre çalışır ve silindir yatakları dışında biyeller ciddi zarar görerek motor rektifiyesi hatta değişimi yapılması bile gerekebilir. Bu nedenle de triger setlerinin değişimini kesinlikle ihmal etmemeniz gerekli.

Thumbnail
Önerilen Yazı
Rektifiye Ne Demek, Rektifiye nasıl yapılır? 2023 Güncel Yöntemler!

Triger Kayışı Ne Zaman Değiştirilir?

Triger kayışı ne zaman değiştirilir? Triger kayışının değişim periyodu, motor tipine göre değişkenlik gösterir. Üretici firmalar, motorun özelliklerine göre bu önemli bilgiye mutlaka ilan ederler. Ortalamaya vurulacak olursa Her 100 bin km’de ya da 5 Yıl (Hangisi önce dolarsa) triger setinin değişimi gereklidir.

Yıl durumuna özellikle vurgu yapalım. Triger kayışı, kauçuk bir malzemedir. Her ne kadar aracınızı kullanmasınız da sıcak, soğuk hava değişimlerinden etkilenir ve iç kısmında mikro kılcal çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar zaman içinde birleşir ve kopar. Koptuktan sonra da hiç istenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz. Toplum içinde daha KM düşük algısı var, yılı dolunca da değiştirme işlemini atlamayın.

Bir motorda bir triger kayışı varsa, görünür bir sorun olup olmadığına bakılmaksızın araç üreticisi tarafından belirtilen servis aralığında, tipik olarak 100 bin km – 5 yıl aralığında (Hangisi önce dolarsa) değiştirilmelidir.

Triger Kayışı Kopma Belirtileri Nelerdir?

Triger kayışı kopması belirtilerine dikkatli kulak verin, sizlere aşama aşama açıklayacağız. Çünkü bu köprüden önce son çıkış. Eğer kayış setinin değişimini ne zaman yapıldığını bilmiyorsanız, aşağıdaki belirtilere kulak verin.

 • Motor aniden duruyor veya çalışmıyor: Zaman zaman triger kayışları motor çalışırken kırılabilir veya atlayabilir. Eğer içeriden gürültülü sesler de duruyorsanız sakın aracınızı zorlamayın ve çekiciye yükleyin.
 • Kaba motor çalışması: Triger kayışı üzerindeki kalıplanmış, güçlendirilmiş dişler, krank mili ve eksantrik milleri üzerindeki dişlileri birleştirir. On binlerce milden sonra dişler aşınabilir veya kırılabilir veya kayış esneyerek, krank mili veya eksantrik mili dişlileri üzerinde kayışın zıplamasına neden olabilir. Kayış atlarsa, motor zayıf çalışır ya da hiç çalışmaz.
 • Vurma veya tıngırdayan motor sesi: Bazı motorlarda triger kayışı atlamışsa, pistonlar ve valfler çarpışabilir ve gürültü ve hasar meydana gelebilir. Arabanızda parazit motoru varsa, triger kayışını bakım planına göre değiştirmek, kayış arızasının motor hasarına neden olma olasılığını en aza indirecektir.
Thumbnail
Önerilen Yazı
Akü Kutup Başı Nasıl Sökülür? (Resimli) Çok Kolay Yöntem Bulduk!

Triger Kayışı Neden Değiştirilmelidir?

Triger kayışı neden değiştirilmelidir? Aşınmış bir triger kayışı yoldayken kopacak olursa, hızlı hareket eden araçlarla çevriliyken motor gücünün tamamen durması riski oluşturur. Aracınız, önerilen kayış değiştirme mesafesine ulaştığında, triger kayışını değiştirterek, ani ve beklenmedik kırılma riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Motorunuz parazitli tipteyse, kayışın bakım planına göre değiştirilmesi özellikle önemlidir. Çünkü motor çalışırken triger kayışının aniden kırılması, valfler gibi motorun dâhili bileşenlerinde önemli hasara neden olabilir.

Arızalı bir triger kayışı değiştirilmeden önce, parazitli bir motor dikkatlice incelenmelidir. Çünkü yeni bir kayış takılmadan önce, onarılması gereken sürekli bir hasara sahip olabilir.

Triger kayışı sistemi, avara kasnakları ve bir kayış gergisi içerir. Bu bileşenler kayışla birlikte değiştirilmelidir.

Bazı arabalarda, triger kayışı motorun su pompasını çalıştırır. Tamirciler genellikle su pompasının triger kayışıyla aynı anda değiştirilmesini önerir.

Triger Kayışı Nasıl Değiştirilir?

Triger Kayışı Nasıl Değiştirilir? Motor tasarımları değişiklik gösterir ve bu nedenle değiştirme prosedürü de farklılık gösterecektir. Öncelikle Triger setini temin etmeniz gerekli. Yedek parça alırken dikkat edilmesi gerekenler içeriğimizi inceleyerek, parçaları alın. Ancak genel olarak prosedür aşağıdaki gibidir:

 1. Akü bağlantısını kesin
 2. Motor soğuduğunda, krank milini bir numaralı piston sıkıştırma strokunda (Strok; içten yanmalı motorlarda pistonun en alt noktası ile en üst noktası arasında aldığı mesafeye denir. )olacak şekilde, üst ölü noktaya ayarlayın. Krank mili kasnağını çıkarın.
 3. Triger kayışı kapaklarının çıkarılmasını engelleyen tüm aksesuarları çıkarın.
 4. Triger kayışı kapaklarını çıkarın. Eksantrik millerini gerektiği gibi kilitleyin ve eksantrik mili zamanlama işaretlerinin konumunu not edin. Triger kayışı gergisini ve rölanti kasnağını sökün. Triger kayışını çıkarın.
 5. Su pompasını değiştiriyorsanız, bunu şu anda yapın ve elbette önce soğutma sistemini boşaltın. Motor soğutma sistemi termostatına, sadece su pompası değişimi ile erişilebiliyorsa, termostat da değiştirilmelidir.
 6. Yeni triger kayışının montajı, gerici ayarlandıktan sonra eksantrik mili ve krank milinin (ve varsa dengeleme milinin) mükemmel hizada olmasını sağlamak için, katı kurallara uyularak, tersten gerçekleştirilen yukarıdaki tüm adımları içerir.
 7. Montaj tamamlandıktan sonra motor krank mili elle 720 derece döndürülerek, krank mili ve eksantrik milleri üzerindeki zamanlama işaretlerinin doğru konumu teyit edilir.
 8. Araç, normal çalıştığını doğrulamak için yolda test edilir ve motora, kayış değiştirme tarihini ve araç kilometresini belirten bir servis etiketi yapıştırılır.
En ucuz sıfır araç alma yöntemi, BİR TIK UZAKTA!

Triger Kayışı Fiyatları Ne Kadar?

Triger Kayışı fiyatları motor tipine göre farklılık gösteriyor. Fakat ortalama olarak 2000 TL’ye parçaları tedarik ederek, 1000 TL ‘de işçilik için gözden çıkartmalısınız. Triger kayışının alt kısmında devirdaim bulunmaktadır, kayış sökülünce parça kontrol edilir. Su kaçırma, oksitlenme durumları söz konusuysa onu da değiştirmeniz şart. Aksi durumda, ileriki dönemlerde arıza gösterirse, sökülen kayışı tekrar taktıramayacağınız için triger setini tekrar değiştirmek zorunda kalırsınız.

Triger Kayışı Nedir, Neden Kopar?

Triger Kayışı Nedir? Triger Kayışı Neden Kopar? Triger kayışı fiyatları konusunda bilgilendirmeler yaptık.

Sık Sorulan Sorular – Triger Kayışı Nedir?

Bu bölümde hazırladığımız içeriklere yönelik, siz değerli kullanımızın uzmanlarımıza yönlendirmiş olduğu en sık sorulan soruları derledik. Özet niteliğinde okuyup, konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Triger kayışı nedir konusunda aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi ya da deneyimlerinizi bizlerle YORUMLAR bölümünden paylaşırsanız yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz. 

Triger kayışı ömrü ne kadar?

Triger kayışı ömrü, motor tipine göre değişkenlik gösterir. Ortalama bir değer aktaracak olursa her 100.000 KM ya da 5 YIL hangisi önce dolarsa triger kayışımın değişimi gereklidir. Her ne kadar yol yapılmasa da, YILINI dolduran kayışta kopma ihtimali yüzünden değiştirilir.

Triger kayışı ses yapar mı?

Triger kayışı aşındığı ya da boşluk yaptığı durumlarda “CIYYYYKKK” tarzında kayış sesine benzer bir ses yapabilir. Bu durumlarda boşluğu alınmalı ya da değiştirilmelidir.

Triger kayışı koparsa ne olur?

Triger kayışı koparsa motor ciddi zarar görür. Araç kesinlikle çalışmaz. Motorun durumuna göre rektifiye edilmesi, hatta maliyet çok yüksek çıkarsa değiştirilmesi gereklidir.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap