1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgiler

Trafik Kazasından Sonra Ne Yapılmalı? -2023

Trafik Kazasından Sonra Ne Yapılmalı? -2023
0

Trafik Kazasından Sonra Ne Yapılmalı? -2023

Trafik Kazasından Sonra Ne Yapılmalı Kimse kendini trafik kazasına karışmış durumda bulmak istemez ama maalesef oluyor. Daha sonra ne yapılacağını bilmek, durumu güvenli ve verimli bir şekilde atlatmak için çok önemlidir. Yoldaki başka bir araç veya nesneyle çarpışmanın hemen ardından atılması gereken birkaç adım vardır.

Her şeyden önce, herhangi birinin yaralanıp yaralanmadığını kontrol edin ve gerekirse 911’i arayın. Yaralılar varsa, tıbbi yardım gelene ve güvenli bir şekilde hareket ettirilebilecek duruma gelene kadar olaya karışan kişileri hareket ettirmeye çalışmayın. İkinci olarak, kazaya karışan herkesle sigorta bilgilerini paylaşın. Adı ve soyadı, ehliyet numarası, plaka numarası, sigorta şirketi adı ve poliçe numarası ile kendileri veya temsilcileri için iletişim bilgilerinin kaydedilmesi önemlidir.

Trafik Kazasından Sonra Ne Yapılmalı

Trafik kazası kaç gün içinde bildirilmeli?

Trafik Kazasından Sonra Ne YapılmalıBir trafik kazasının sonuçları, tıbbi yardım almakla polise ihbarda bulunmak arasında geçen bunaltıcı olabilir. Bir kazanın ne zaman bildirileceğini bilmek, bir kazadan sonra hangi adımların atılacağını bilmek kadar önemlidir. Çoğu durumda, ilgili tüm tarafların uygun şekilde belgelenmesini ve üzerlerine düşen sorumluluğun yerine getirilmesini sağlamak için olayın meydana gelmesinden sonraki 24 saat veya daha kısa süre içinde bir trafik kazası raporu hazırlamak gerekir.

Raporunuzu bu süre içinde göndermezseniz, olayla ilgili belirli yasal haklarınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Kazada yaralananların acil tıbbi yardım almaları da önemlidir; yeterince hızlı bir şekilde bildirilmezse, sigorta şirketleri kazada meydana gelen herhangi bir yaralanmanın önceden var olduğunu ve bu nedenle teminattan sorumlu olmadığını kabul edebilir. Raporunuzu zamanında ve doğru bir şekilde göndererek, ileride daha fazla komplikasyona karşı kendinizi koruyacaksınız.

Kanıt Toplayın

Bir trafik kazasına karıştıysanız yapmanız gereken ilk şey sakin kalmak ve derin bir nefes almaktır. İkinci adım, kaza mahallinden kanıt toplamaktır. Bu kanıt, bir sigorta şirketine karşı dava açmaya veya başka bir sürücüye karşı yasal hak talebinde bulunmaya karar verirseniz, davanızı desteklemek için kullanılabilir.

Bir kazadan sonra kanıt toplamak, her iki arabaya verilen hasarın, yoldaki patinaj izlerinin, yoldaki veya araba parçalarındaki molozların ve olay sırasında olanları gören tanıkların fotoğraflarının çekilmesini içerir. Ek olarak, kazaya karışan diğer sürücülerin iletişim bilgileri, varsa plaka numaraları ve sigorta bilgileri gibi bilgileri de not edin. Toplanan tüm kanıtların ihtiyaç duyulana kadar güvende tutulması önemlidir.

Sitemize GOOGLE‘dan ulaşabilirsiniz.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında


Yorum Yap