1. Ana Sayfa
 2. Yeni Arabalar

Toyota Prius 2023 Fiyat Listesi & Teknik Özellikleri

Toyota Prius 2023 Fiyat Listesi & Teknik Özellikleri
Toyota Prius 2023 Fiyat Listesi & Teknik Özellikleri
0

Toyota Prius 2023 sahnede. Geçmişte Toyota Prius’u tanımlamak için kullanılan ilk terimler arasında “sürüş keyfi” ve “çekici” kelimelerinden söz etmek çok mümkün değildi. 2023 yılı için bu terimlerin rafa kalktığından söz edebiliriz.

Toyota, tanıdık hibritin yeni bir versiyonunu çıkarmaya hazırlanıyor ve beşinci nesil Prius kesinlikle farklı bir yön alıyor. Evet, hala kıyaslama kilometre performansı sunacak şekilde değil.. Ancak Baş Mühendis Satoki Oya‘ya göre yakıt ekonomisi, 2023 makyajı için ilk üç hedeften biri bile değildi. Listenin başında: tasarım ve performans bulunuyor.

Ve 2023 Toyota Prius’un direksiyonunda bir gün geçirdikten sonra, Japon otomobil üreticisinin oldukça cömert bir iş çıkardığını söyleyebiliriz.

Toyota Prius 2023 Teknik Özellikleri

Toyota Prius 2023 Teknik Özellikleri
Toyota Prius 2023 Teknik Özellikleri

Toyota Prius 2023 İlk çıkışını yaklaşık çeyrek asır önce yaptı. Bugün giderek yaygınlaşan bir teknolojiyi tanıtan, dünyanın ilk kitlesel olarak pazarlanan gaz-elektrik hibritiydi. Aslında Toyota, model serilerinin çoğunda hibrit sürüş sunuyor ve bazıları, örneğin yeni Crown sedan, yalnızca gaz-elektrik aktarma organlarıyla geliyor.

Orijinal Prius bir sedan olarak başladı. Ancak birkaç yıl sonra ABD kıyılarına ulaştığında, bir hatchback düzenine geçti. Hibrit, Amerikalı sürücülerle hızlı bir şekilde yükseldi ve bir noktada, Kaliforniya’da her türden en çok satan isim haline geldi.

Ancak son yıllarda talep azaldı. Artan rekabet açıkça bir faktör olmuştur, ancak dördüncü nesil model, eleştirmenler tarafından tuhaf tasarımın eleştirilmesiyle iyi karşılanmadı.

“Toyota, tanıdık hibritin yeni bir versiyonunu piyasaya sürüyor ve beşinci nesil Prius kesinlikle farklı bir yön alıyor.”

Beşinci nesil Prius baştan sona yenileniyor. Şimdi Toyota’nın TNGA platformuna dayalı, eski hibrit modelden bir inç daha uzun ve bir inç daha geniş ama yaklaşık 2 inç daha alçak modeli sahnede. Ve 2023 modelinin Kasım ayında LA Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıtılmasından bu yana, çok daha olumlu bir izlenim oluşturdu.

Ayrıca, modele bağlı olarak %77’ye kadar daha fazla beygir gücü sağlayan güncellenmiş hibrit ile, çok daha cesur bir aktarma organına sahiptir. Aynı zamanda, 2023 Prius, donanım paketine bağlı olarak 100 km’de 4,2 litre kadar sunan, yakıt cimrisi bir şampiyon olmaya devam ediyor. Otomobilin öne çıkan teknik özelliklerini de şu şekilde sıralayabiliriz,

 • 17 inç alaşım jantlar
 • LED farlar, arka lambalar
 • Sis farları
 • Deri koltuklar
 • 0 inçlik dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi
 • AM/FM/DAB+ dijital radyo
 • Apple CarPlay ve Android Auto
 • Uydu seyir sistemi
 • Hız sabitleyici
 • Otomatik silecekler
 • Isıtmalı ön koltuklar
 • Kablosuz telefon şarjı
 • Otomatik kararan dikiz aynası

Toyota Prius 2023 Dış Görünüm

Toyota Prius 2023 Dış Görünümı daha uzun, daha geniş ve daha alçak. 2023 Toyota Prius, en azından tasarım açısından önemli ölçüde farklı bir araç. Kesinlikle daha kısa olan ön ve arka çıkıntıları ile, dördüncü nesil hibritten çok daha dinamik ve sportif bir görünüme sahip. Ve Toyota tasarımcıları, çıkık arka lambalardan başlayarak, giden modelde bulunan daha kötü görünümlü kalıntıların bazılarını terk ettiler.

Yeni Prius, beş yolcu kapasiteli hatchback düzenini korumasına rağmen, ön uçta, ön camda ve tavan hattında hafif, coupe benzeri bir eğime sahip.

Farklı tarzdaki lambalar burun boyunca uzanır, ardından kaputun önüne geri dönmeden önce, ön çamurluklar boyunca devam eder. Daha önce bahsedilen kavisli arka farlar, ön farları yansıtan bir çapraz çubukla değiştirildi.

Toyota Prius 2023 İç Mekan

Toyota Prius 2023 Ici
Toyota Prius 2023 ici

Yeni Prius’un iç mekânı temiz ve derli toplu bir görünüme sahip. Ve eski hibrite biraz ucuz bir görünüm veren sert plastik yüzeylerin kullanımından tamamen olmasa da uzaklaşıyor.

Yeni kabin tasarımı, Toyota’nın yeni akülü elektrikli aracı bZ4X’ten güçlü bir şekilde etkilenmiş gibi görünüyor. Bu, orta konsolun üstünde oturan büyük bir dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi ile yükseğe monte edilmiş 7 inçlik bir dijital gösterge paneliyle başlar.

Hatchback, ses ve klima ayarları gibi bazı araç işlevleri için daha geleneksel kontrolleri korur. Çift ekran düzeni, görsel olarak çekici ama dezavantajları da var. Özellikle dijital gösterge grubu, görünüşe göre ek bir baş üstü göstergeye olan ihtiyacı ortadan kaldırmak için yükseğe yerleştirildi. Araç hızını kontrol etmek için aşağı bakma ihtiyacını en aza indirilmiş.

Yeni Prius’un alçak tavan çizgisi, arka koltuk baş mesafesinden biraz ödün veriyor. Ve yeni camın dik eğimi, arka görüşü bir şekilde sınırlıyor.

Yeni modelin eklenen genişliği ve uzunluğu, daha fazla omuz ve diz mesafesi sağlıyor. Ve yeni Prius, uzun yolculuklar sırasında sırtta ve popoda daha kolay olan daha büyük, daha destekleyici koltukları kullanıyor.

Toyota Prius 2023 Aktarma Organı

“Yeni kabin tasarımı, Toyota’nın yeni akülü elektrikli aracı bZ4X’ten güçlü bir şekilde etkilenmiş gibi görünüyor.”

Toyota hybrid’in Prius ve Prius+ olmak üzere iki versiyonu olacak. Mevcut plug-in hibritin bir makyajı olan ikincisi, 2023 model yılının ortasına kadar showroomlara ulaşmayacak. Başlangıçta Toyota, geleneksel bir hibrit versiyonla işleri yoluna koyacak ve yalnızca daha iyi kilometre performansı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda önemli ölçüde iyileştirilmiş performans da sunacak. 

Mevcut 1.8 litrelik gaz motoru, yeni 2.0 litrelik sıralı 4 ile değiştirildi. Daha önce olduğu gibi, içten yanmalı motor ikiz elektrik motorlarıyla eşleştirildi. Ancak aynı zamanda yükseltildiler ve birleşik çıktının 121’den 193 beygir gücüne çıkmasına izin verildi; bu, dördüncü nesil Prius’a göre %60’lık bir gelişme anlamına geliyor. Ve yakıt ekonomisinde hiçbir fedakarlık yapılmadı. 2023 hibrit, donanım paketine bağlı olarak 4,13 litreye kadar yakıt tüketimi sağlıyor.

Gen-4 Prius’ta olduğu gibi, 2023 modeli önden çekişli veya 1.400 $’lık bir fiyat artışıyla, dört tekerlekten çekişli olarak sunulacak. Ve yeni AWD sistemi tüm hızlarda çalışacaktır. Eski modellerde, yalnızca fırlatma ve düşük hızda çalışma sırasında işlevseldi.

Nihai rakamlar revize edilebilirken, 2023 Toyota Prius+’ın 134 bg’den 220 bg’e çıkarak %77’lik tam bir artış sağlaması bekleniyor. Otomobil üreticisi, sadece 6.7 saniyede 0’dan 60’a çıkacağını söylüyor, bu, eski plug-in hibrit ile karşılaştırıldığında tam dört saniyelik bir gelişme anlamına geliyor.

Otomobil üreticisi, sadece 6.7 saniyede 0’dan 60’a çıkacağını söylüyor, bu, giden plug-in hibrit ile karşılaştırıldığında tam dört saniyelik bir gelişme.

Yeni “Plus” eklentisi, tamamen elektrikli modda, menzilini %50 artırarak 38 km’ye kadar çıkarken, aynı zamanda iyileştirilmiş yakıt ekonomisi elde edecek.

Güvenlik ve Teknoloji

2023 Toyota Prius, en son Toyota Safety Sense 3.0 gelişmiş sürücü destek sistemleri paketine güncellendi. Bunlar arasında standart teknoloji olarak;

 • Kör nokta tespiti,
 • Arka çapraz trafik uyarısı ve
 • Otomatik acil durum frenlemeli önden çarpışma uyarısı

yer alır.

Daha yüksek donanım paketlerine eklenen veya hibritin temel ve orta seviye versiyonlarında seçenek olarak sunulan bir avuç sistem var. Bunlar, ön çapraz trafik uyarısı ve şerit değiştirme asistanını içerir.

Beşinci nesil Prius’u “yüksek teknoloji harikası” olarak faturalandıran Toyota yetkilileriyle, agresif manevralar sırasında sürücünün şeridinde kalmasına yardımcı olan, elektronik olarak çalıştırılan bir viraj kontrol sistemi de dahil olmak üzere, birçok başka özellik bekleyebilirsiniz.

Ancak bu yüksek teknoloji teçhizatın çoğu, ikiz dijital ekranlardan başlayarak kabinin içinde bulunabilir. Buna yeni, yüksek monteli LCD gösterge paneli ve en yeni Toyota bilgi-eğlence ekranı dahildir. Temel modelde bu, 8 inçlik bir dokunmatik ekrandır. Orta sınıf XLE hibrit, üst sınıf Prius Limited’de standart olan 12,3 inç ekrana yükseltilebilir.

Güncellenmiş bir süspansiyon ve yeni alçaltılmış bir ağırlık merkezi ile şaşırtıcı derecede çevik olduğunu, eski modelden çok daha az gövde sallanmasıyla virajları sorunsuz ve tahmin edilebilir bir şekilde idare edebildiğini kanıtladı.

Daha büyük ekranla, yalnızca “Hey, Toyota” diyerek sade İngilizce komutlar vermenizi sağlayan Amazon Alexa tarzı yeni bir sesli asistana da sahip olacaksınız. Ve sistem, hava tahmini gibi soruları yanıtlarken, çok çeşitli araç işlevlerini çalıştırabilir.

Android Auto ve Apple CarPlay‘in yanı sıra Sirius/XM radyo var. Döşeme paketine bağlı olarak kablosuz akıllı telefon şarjı vardır. Dijital Anahtar olarak adlandırılan yeni özelliklerden biri, bir akıllı telefon uygulamasına yalnızca Prius’unuza girmekle kalmayıp, aynı zamanda anahtarlığı evde bırakarak çalıştırmanıza da olanak tanır.

Uzman Değerlendirmesi

“Burası yeni Prius’un gerçekten parlamaya başladığı yer.”

Eski hibritin kendisinden önceki tüm Prius modelleri gibi tek bir temel görevi vardı: kilometreyi en üst düzeye çıkarmak. Anlık yakıt ekonomisi göstergesini izlerken heyecanlanmadığınız sürece, gerçekten sürüşü eğlenceli bir araç değildi.

2023 Toyota Prius+‘ın 134 bg’den 220 bg’e çıkarak %77’lik tam bir artış sağlaması bekleniyor.

Güncellenmiş bir süspansiyon ve yeni alçaltılmış bir ağırlık merkezi ile şaşırtıcı derecede çevik olduğunu, eski modelden çok daha az gövde sallanmasıyla virajları sorunsuz ve tahmin edilebilir bir şekilde idare edebildiğini kanıtladı. Ayrıca direksiyon simidinde de önemli ölçüde daha fazla yol hissi sağladı.

Ve yükseltilmiş aktarma organları pakete eklendi. Eski Prius heyecan verici olmaktan başka her şeydi. Sağ pedal, hızlı girişlere direnmek için tasarlanmış gibi görünüyordu.

Otomobil üreticisi, alıcıların yaklaşık %30’unun AWD seçeneğini tercih etmesini bekliyor.

“Yeni Prius’un alçak tavan çizgisi, arka koltuk baş mesafesinden biraz ödün veriyor.”

Sonuç olarak;

Birkaç yıl önce, üst düzey bir Toyota yetkilisiyle yapılan bir konuşmada, otomobil üreticisinin en azından ABD pazarında Prius rozetinden vazgeçme ihtimali yüksek görünüyordu. Hibritin diğer iki versiyonu, daha büyük V ve kompakt C, satışlar düşmeye başlayınca bırakıldı. Ve diğer pek çok Toyota paketi için mevcut olan hibrit paketlerle birlikte, bir Prius’a hâlâ ihtiyaç olup olmadığı sorusu gündeme geldi.

Ve yanıtın “evet” olduğu ortaya çıktı. 2023 Toyota Prius’u sürdükten sonra bunun doğru seçim olduğunu söylemeliyiz. Yeni Prius, en son Hyundai Elantra Hybrid gibi ürünlerle ciddi bir rekabetle karşılaşacak olsa da, Corolla hybrid’den çok daha arzu edilen bir paket.

Bununla birlikte, 2023 Toyota Prius oldukça iyi performans göstermeli. Çekici, sürüşü eğlenceli ve yakıt tasarrufu söz konusu olduğunda hala lider. Günümüzün son derece rekabetçi pazarında, satış söz konusu olduğunda eski zirvelerine ulaşmasını beklemiyoruz. Ancak Toyota uzun düşüşü tersine çevirmek için doğru adımları açıkça attı.

Toyota Prius 2023 Fiyat Listesi

Toyota Prius 2023 Fiyat Listesi, önden çekişli temel LE için 27.450 $’dan başlıyor ve dört tekerlekten çekişli Limited paketi için 35.865 $’a çıkıyor. (Teslimat ücretlerine 1.095 ABD doları daha ekleniyor.) Ülkemizdeki fiyatları henüz açıklanmadı. Bizler rakamlar konusunda sıkı takipçi olacağız.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap