1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgiler

Tork Nedir? Tork Ne Demek? ** 2022

Tork Nedir? Tork Ne Demek? Gücü ifade eden Tork, Beygir gücü terimiyle sürekli karıştırılır. her ikisini de detaylı bir şekilde açıklayarak, arasındaki farklılıkları en pratik yöntemlerle açıkladık.

Tork Nedir? Tork Ne Demek? ** 2022
Tork Nedir?
0

Tork Nedir? Eğer otomobil satın alma niyetindeyseniz,aracın dış görünümünden çok iç detayları daha çok önem teşkil eder. Dışı estetik gelse de kullanılabilirliği açısından dikkat etmeniz gereken birçok madde var. Bunların en önemlisi de TORK! Kelime olarak hemen herkes duysa da tam olarak ne işe yaradığını bilmediği için Arabada Tork nedir? Sorusu hep güdeme gelir. Tork kaç olmalı ki aracı almalıyım diye soranlardansanız, içeriği dikkatlice okumaya devam edin.

Tork Nedir?
Tork Nedir?

Tork Nedir?

Tork Nedir? Arabada Tork, “Dönme kuvveti” olarak tanımlanır. Bir aracın motorunda üretilen güç, dairesel sistemle üretilir. Tekerleklere hareket edebilmesi için gönderilen bir kuvvettir. Tork, araçlarda motorun dairesel şekilde dönmesi sonucunda oluşan kuvvetin ifade edilmesini sağlayan terim olarak tanımlanmış. Yani araçta bulunan motorun aracın hareket etmesini sağlamasına katkıda bulunmak için motorun ilgili parçalarının dairesel olarak dönmesi tork olarak ifade edilir. Bunlar bilimsel açıklama kısımlarıyda, Durumu tam anlatabilmek için daha yalın ve örneklendirmeyle ifade edelim.

Arabada Tork Nedir?

Arabada tork nedir? Torkun yükseltilebilmesi için lastik çapının küçültülmesi gerekir. Fakat, bu durumu bir Modifiye sanatı olarak algılamayın Lastik çapı küçüldükçe motorların hareket esnekliği daha rahat olur. Ani bir şekilde ivmelenme yaparak ağır bir maddeyi kaldırabilirler. Anlayacağınız, lastiğin çapını düşürüp aracı daha da hızlandırırım diye düşünmeyin, bu olay gücü arttırmanıza neden olacaktır. Torku kuvvetli araçların yüksek hızlara ulaşacağı algısı bu nedenle çürür. Öyle olsa Kamyon, tır gibi araçlar uçardı. Çünkü onların torku en yüksek seviyelerde. Kaba bir genelleme yapacak olursa Torku hız değil, güç olarak algılamalısınız.

Tork Nasıl Hesaplanır?

Tork Nasıl Hesaplanır? Motor seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli özellik torktur. Motorunuzdaki güç, devir sayısını biliyorsanız bu hesaplamayı kendiniz de yapabilirsiniz. Kullanmanız gereken Güç birimi watt, Devir sayısı ise motorunuzun 1 dakikada tamamladığı devir sayısıdır. (rpm)

Tork Formulü, Tork değeri ”kuvvet (çarpı) kuvvet kolu” formülüyle bulunur. Yani kuvvet kolu ne kadar yükselirse, tork da beraberinde artış gösterecektir. Tork terimi genellikle beygir gücüyle karıştırılır. Akıllarda soru işareti kalmaması adına, bu konuya da temas edelim

Tork İle Beygir Gücü Arasındaki Fark Nedir?

Tork İle Beygir Gücü Arasındaki Fark Nedir? Tork, terimi Beygir Gücü(BG) terimiyle sık sık karıştırılır. Beygir gücünün ilk defa James Watt tarafından kullanıldığı ve bu terimi atların üzerinde deneyerek ortaya çıkarttığı bilinir. Bir atın 50 kiloluk yükü bir saniye içindeki taşıma kuvvetini ölçen James Watt, beygir gücü ifadesini hesaplamıştır. Daha sonra otomobillerin üretilmesiyle beraber, araçların 1 metrelik mesafede 75 kiloluk yükün 1 saniye içerisindeki taşıma gücü hesaplanmıştır. Böylece beygir gücü kavramı da otomobillerdeki yerini aldı.

Bir araçta en çok göz önüne alınan özellik hiç kuşkusuz performansıdır. Yani aracın yokuşta giderken çekiş kuvveti ne kadar iyi olursa o kadar iyi performans verir. Bu durum en iyi tork ve beygir gücü ile ifade edilir. Araçların tork ve beygir gücü ne kadar iyiyse araç, o kadar iyi performans gösterecektir. Tork araçların hareket etmesine imkân veren gücün ölçülmesini sağlarken, beygir gücü ise hız ile ilgilidir. Yani tork ile beygir gücü arasındaki fark nedir sorusuna en net şekilde böyle cevap verilebilir. Biri dönme kuvvetini ifade ederken, diğeri ise otomobillerin hızının güç ile ilişkisini ifade etmektedir. En yalın haliyle Torku güç, Beygir gücünü performans olarak aklınızda tutabilirsiniz.

Kısaca Tork Nedir?

Tork otomobillerde “Gücü” ifade eder. Torkun yüksek oluşu, gücün fazlalığını belirtir. Fakat, sürat güçten bağımsız bir durumdur. Torku çok kuvvetli araçlar her zaman çok hızlı gitmez

1 Tork Kaç KW?

1 Tork, 0.745699 KW‘a eşittir. Torku kaçsa, bu rakamla çarparak KW cinsinden değeri hesaplanabilir.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap