1. Ana Sayfa
  2. Elektrikli

TOGG özellikleri ve 2023 Güncel fiyatı!

TOGG özellikleri ve 2023 Güncel fiyatı!
Togg özellikleri
2

Yerli ve milli aracımız TOGG’un C-Suv sekmentindeki aracına yönelik bütün teknik özellikler resmi kaynaklarca yayımlandı. Lansmanı sırasında ortaya çıkan özelliklere bakacak olursak TOGG için tabir-i caizse “Akıllı araba” deyimini kullanmak en doğru kelime olur. İşte sizlere bu teknolojik dehanın barındırdığı özellikler.

Togg Özellikleri nelerdir?

Togg özellikleri arasında beygir gücü, menzili gibi kendini öne çıkartan oldukça önemli özellikleri var. Bu konuların üzerinde sizlere daha kapsamlı bir içerik oluşturacağız. Bu nedenle şimdi elektronik yapısı ve donanım özellikleri gibi göze batan diğer ayrıntıları inceleyeceğiz,

Otonom Sürüş Sistemi

Otonom sürüş sistemi Akıllı araba takısı alması için tasarlanmış en büyük özelliği. Araç her şeyi sizin yerinize düşünebiliyor.

Otonom 3 sistemine göre tasarlanan aracın kullanıcıya yönelik sağladığı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Sürekli olarak koordinasyon ekibinin bulunduğu bir sisteme bağlı olacaksınız.
  • Araç özelinde her hangi bir yazılım güncellemesi gerektiğinde sizin hiç bir müdahalenize gerek kalmadan sistem kendisini otomatik olarak güncelleyecek.
  • Aracınızda her hangi bir arıza oluşması durumunda arızalı parça otomatik bir şekilde belirlenecek. Ya da aracın bakım zamanı geldiğinde yapılması gereken işlemler önceden tespit edilebilecek. Bu datalar, aracın bakım onarımından sorumlu tutulacak belirli noktalara direkt bir şekilde aktarılacak. Servisler de siz gelmeden önce bir ön hazırlık yapacak ve sizin servise girişinizle birlikte her şey hazır olacak. Sizin yapmadanız gereken tek şey aracınızı oraya götürmek. Ne kadar güzel değil mi?
  • Trafiğin sıkışık olduğu durumlarda akılı stop and start sistemi yardımıyla tasarruf amacı güderek kendini stop edecek. İhtiyaç halinde gaza bastığınız anda da start komutunu kendisi verip hızlı bir şekilde ivmelenecek. Hatta sizin yerinize arabayı bile sürecek.

Holografik asistan özelliği

Bu özellikle yalnızca ülkemizde değil, dünyada da bir ilk olma özelliği taşıyor. Togg mühendisleri tarafınca geliştirilen bu sistemde kullanım konforunuz en tepeye çıkacak. Bu teknoloji bütün yol detaylarını, kasis ve tümsek gibi olumsuz koşulları, hatta köprüleri görmek dışında; bütün bunlar otomobilinizin direkt olarak sizin gözbebeğinize ışınlama yöntemiyle aktarması üzerine kurulmuş. Yani hem yola bakabileceksiniz hem de ekstra bir çaba sarf etmeden bu uyarıları görebileceksiniz.

Akıllı asistan özelliği

Togg sizin tam bir asistanız olacak. Eko sistemine dahil entegre bir sistem yardımıyla kullanılabiliyor. Bu sistemi TOG Ceo’su “akıllı yaşam” özelliğiyle açıklayarak “Bir arabadan fazlasını yapacağız” diye ekliyor. Bu sistem yardımıyla hiçbir sevdiğinizin özel günlerini unutmayacaksınız. Çünkü aracınız kaydettiğiniz her bir datayı sizlere düzenli olarak hatırlatacak.

Ayrıca gündelik yaşamınıza büyük kolaylıklar sağlıyor. Sesli komutlarınızda rotanızı belirleyebilir, gideceğiniz yere navigasyonu otomatik olarak başlatabilirsiniz. Ayrıca varış noktanız özelinde park yerine rezervasyon yaptırmak gibi pek çok ayrıcalıklar düşünülmüş. Hatta müzik zevkinizi, o anki ruh halinize bağlı olarak dinlemek istediğiniz şarkı türünü söylerseniz size özel şarkı çalma listesi bile oluşturuyor. Olay bununla da kısıtlı değil.

Bu sistem diğer bütün akıllı cihazlarla entegreli bir şekilde çalışacak. Evinizde bulunan akıllı televizyonlar, buzdolapları, klima gibi cihazları aracınızdan kontrol edebileceksiniz. Mesela akıllı asistandan gelen komut yardımıyla yazın eve giderken evinizdeki klimayı açabilir ve serin bir ortama giriş yapabilirsiniz.

AWD Çekiş Sistemi

AWD çekiş sistemi birçok kullanıcı tarafından karıştırılıyor. Sistemi tamamen 4*4 çekiş mantığı üzerine tasarlandığını zannediliyor. Bu düşünce kısmen doğru olsa bile tamamen doğru diyemeyiz. 4 tekerin de çekim gücü olduğu doğru fakat sistem 4*4 üzerinde değil AWD sistemi üzerine tasarlanmış.

Yani klasik dört çeker sistemde sizin manuel kontrolünüz doğrultusunda hareket eder. Araziye, olumsuz yol şartlarına geçişlerde 4*2 ya da 4*4 tercihinizi yapar ve bu doğrultuda da aracınızı kullanırsınız. AWD sistemin de araç bunu tamamen kendisi senkronize ediyor. Bunun paralelinde ihtiyacı olan güç, yakıt gibi diğer etmenleri otomatik bir şekilde ayarlanıyor. Üstelik bütün bunları yaparken eski sistemdeki klasik hız kesmek ya da aracı durdurmak gibi aktivitelerde de bulunmak gerekmiyor. Bu sistem üretici firma bazında daha çok maliyet demek. Fakat kullanıcı bazında hem daha çok konfor hem de daha fazla yakıt tasarrufu anlamına gelmektedir.

Bu sistemi ağırlıklı olarak Porsche, Subaru, Lamborghini gibi elit firmalar kullanıyor. Tüm bu avantajların  yerli aracımızda da kullanılacak olması oldukça mutluluk verici bir durum.

Full Güvenlik!

Otomobillerin güvenlik testi olan Euro NCAP’a şimdilik katılamadı. Hemen her yeni otomobil güvenlik argümanı nı sunmak için Euro NCAP’da reklamını yapar. Togg 7 hava yastığıyla güvenlik anlamında kendisinden söz ettirmeyi başarıyor. Euro NCAP testine 2022 yılı içerisinde girecek olan otomobilin 5 yıldız alacağını tahmin etmek çok da güç değil.

Aracın aynalarının ve kapı kollarının dokunmatik sistem olacağı bildirildi. Kapılar özelinde her hangi bir kilit mekanizması bulunmuyor. Aracın yanına yaklaşınca eğer aracın kartı yanınızdaysa dokunup kapıları açabileceksiniz. Hatta olayın kesinliği olmasa da bir rivayete göre buradaki dokunmatik alana parmak izi temasının sağlanabileceği ve erişimin de bununla yapılacağı ön görülüyor.

Bildiğiniz gibi her bir bireyin parmak izi farklıdır. Otomobil özelinde yapılacak tanımlama yardımıyla yalnızca belirli kişileri algılayacak ve diğerlerinin parmak izini okumayacağı içinde aracın içine erişim sağlayamayacak.

Tüm bunlar lansmanda söz edilen ve otomobili ön plana çıkartmayı başaran artı özellikler. Klasik otomobiller de bulunan aklınıza gelebilecek hemen her şey tabi ki TOGG ‘da da mevcut. Araç tamamen satışa sunulma aşamasına geldiği zaman yapılacak izlenimler daha sağlıklı olsa da şimdiki veriler bile oldukça tatmin edici düzeyde.

Her şey harika ama satış fiyatı? İnsanların aklında bu soru büyük bir yer ediyor.

TOGG Fiyatı Ne Kadar Olacak?

TOGG’ yetkilerince yapılan açıklamaya binaen satış rakamlarının, oldukça makul düzeylerde olacağı bildirildi. Otomotiv uzmanları ve piyasa analistlerine göre diğer markaların C Segmenti elektrikli otomobillerinin fiyatlarına benzer bir seviyede olacak.  Tabi, arabayı alınca her şey bitmiyor. Bir de bunun satış sonrası kısmı ve servis ihtiyaçları gibi fiyatlar söz konusu. Öngörülerin tamamı çok pahalı rakamların ortada olmayacağı ağırlığında

TOGG’ C- SUV satış fiyatıyla ilgili olarak net satış rakamları yetkililerce hiçbir zaman telaffuz edilmedi. Fakat sosyal medya malumunuz birçok konunun dedikodu kaynağı.  Ağustos 2023 Ocak ayında sosyal medyanın da içinde bulunduğu pek çok mecrada aracın satış rakamlarına yönelik söylenti niteliğinde bir tablo yayınlandı.

Tabloda TOGG için baz donanım(en düşük özellikli) paketi 1.200.000 TL’ye satışa sunulacağı yönünde. Tüm özelliklerin bulunduğu tam dolu paketin satış fiyatının ise1150.000 TL olacağı söylentileri hâkim durumdaydı. Tüm bu söylentilerin üzerine TOGG yetkililer ilk defa rakam bazında “Fiyatların rekabetçi bir rakamda olacağı ve an itibariyle şu an satışta olmadığı için şimdiden satış rakamlarının belirlenmesinin mümkün olmadığını” belirttiler. Burada uygulanacak ÖTV politikası ya da mahrum tutulması gibi satış rakamını çok etkileyecek farklı parametrelerde mevcut. Yani en azından şimdilik hiç kimse TOGG’un satış rakamını bilemiyor, çünkü henüz belirlenmedi.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Merhaba togg akilbir cihaz bunu kabul ediyorum ancak neden önce can güvenliği önplanda değil benim encok merak ettiğim çarpışma aninda ne gibi mukamiyet sağlıyor bir Tofaş gibimi bir Volvo gibimi bunlardan bahsedildiğini hiç duymadım duyan bilen varsa bilgi aktarımı yaparsa kaynağıyla birlikte çok sevinirim hayırlı olsun.

    • Merhaba, Togg henüz euro ncap testine girmedi. Bu nedenle “Görsellik” dışında yorum yapamıyoruz. Testlere girdikten sonra verileri değerlendirir, yine teknik analizini burada yaparız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir