1. Ana Sayfa
  2. Elektrikli

Togg ne zaman çıkacak

Togg yani yerli aracımız 2023 yılında yollarda süzülmeye başlıyor! Peki rakamlar ne kadar, otomobil iyi mi?

Togg ne zaman piyasaya çıkacak? ** 2023
Togg özellikleri
0

Togg ne zaman yollara düşecek? Togg yani ilk yerli gururumuz olan otomobilimiz sahneye çıktı. Aslında bu ilk değil. 1961 yılında bu alanda bir girişimde bulunmuştuk. Her biri alanında uzman Türk Mühendisler tarafından üretilen parçalar sayesinde Devrim Arabasının çalışmalarına başladık. Fakat, Devrim Arabamız ülkeye tanıtımı sırasında yakıt olmadığı için hareket edemedi ve seri üretime geçmek yerine; Eskişehir’de müzede buruk bir hatıra olarak yerini aldı.

Neden Togg, Açılımı nedir. Togg ne demek?

Togg yani Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu. Belki de yerli otomobilimiz hakkında bilmemiz gereken ilk konu bu olmalı. Nedeni ise aslında ismi TOGG değil. Şöyle ki, TOGG’un ar-ge çalışmalarına başlamadan önce yerli bir heyet kurulup projenin ilk adımları atıldı. Anadolu Holding, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB gibi ülkemizin önde gelen üst düzey şirketleri
akil şirket rolünü üstlenip, yatırımda bulundular ve bir ortaklık oluştu. Bu ortaklığın ismi de TOGG yani Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu oldu. Yerli aracımıza da isim için geçici olarak bu grubun kısaltma ismi konuldu. Yani otomobil üretilip satılmaya başlanmadan önce ismi net bir şekilde belirlenip, piyasaya ondan sonra sunulacak. Anlayacağız ismi şimdilik net değil.

Togg’un çeşitleri nelerdir? Tasarımı nasıl, TOGG incelemesi

Togg Özellikleri
Togg ne zaman çıkacak

Elektrikli yerli otomobilimizin ilk başta iç tasarımını inceleyelim. Gözümüze çarpan ilk ayrıntısı kokpitin boydan boya kaplanmasına neden olan 10 inc boyutundaki devasa dokunmatik ekranı oluyor. Ekranı bu kadar büyük çünkü; ona ekrana çok iş düşecek. Aracın bütün kontrolleri bu ekran üzerinden gerçekleştirilecek. Hatta aracın içindeki diğer misafirlerde de ekranı kolay bir şekilde takip edebilecek. Aracın her alanından ekran oldukça rahat bir şekilde izlenebiliyor.

Ayıca koltuklarda kullanılan deri tasarım, geniş iç ferahlı yapısı da göze çarpan bir başka nüans. Havalandırma ızgaraları da oldukça şık tasarlanıp konumlandırılmış, iç aydınlatmalarının tamamında da led kullanılarak Mavi’nin vurgusu yapılmış.

Togg ‘un dış tasarımını değerlendirilecek olursak, resimde görüldüğü üzere SUV ve Sedan modeli karşımıza çıkıyor. Fakat kasa tipinde yapılan açıklamaya göre 5 farklı seçeneğimiz var, bunları şimdilik göremedik ve heyecanla bekliyoruz. Ön ızgarasında yansıtılmaya çalışılan lale detayı gayet hoş. Kullanılan çelik jantlar görünümünü oldukça estetik kılmış. Arka stopların paralel bir şekilde bir birine uzanması oldukça güzel bir detay. Kullanılan renk tonları da vernikli cila sayesinde ayrı bir güzellik katıyor.

Thumbnail
Önerilen Yazı
TOGG özellikleri ve 2023 Güncel fiyatı!

Togg’un özellikleri ve fiyatı nedir? Nerede üretilecek

Ülkemizde ki artan yakıt fiyatları, dışarı salınan yüksek oranda zararlı egzoz emisyon oranları gibi farklı parametreler göz önüne alındığında, ilk yerli otomobilimiz elektrikli oldu. Togg karşımıza iki farklı opsiyonla çıkıyor. Bunu tıpkı dizel ya da benzinli araçların aynı motor gücüne sahip olmalarına rağmen farklı beygirde üretilmesi gibi düşünebiliriz. Opsiyonların birisi 300 KM menzilli. Diğeri ise 500 KM menzile sahip iki adet elektrikli motor. Her iki motor da hızlı şarjla 30 dakika gibi kısa bir süreninde altında doluyor ve sessiz sedasız yoluna devam ediyor.

Elektrik bataryası sıfırdan, Türk Mühendisleri tarafından oluşturuldu. Sistem üzerinde mil mesafesini arttırmak için aktif termal yönetim ve batarya yönetim kullanılmış. 200 Beygir güç üretilebilen opsiyonla 100 KM hıza 7,6 saniye gibi kısa bir sürede ulaşırken, 400 beygir gücündeki ikinci versiyonda  100 KM hıza yalnızca 4,8 saniyede ulaşıyorsunuz.

Bir diğer dikkat çeken özelliğiyse akıllı yönetim sistemi. Pe ki bu nedir? Bunu aslında genelde üst düzey otomotiv firmaları kullanır. Örneğin bir Porche marka araca sahipseniz olmaması tek dileğimiz ama bir kaza anında siz hiçbir şey yapmadan bir ambulansın geleceğini biliyor musunuz? Oluşturulan akıllı sistem sayesinde araç hasar durumunu algılayarak sinyal gönderir ve müşteri hizmetleri departmanın girişimi sayesinde de olay yerine bir ambulans yollanır. Togg ‘ta tam olarak bunu yapacak.

Araç merkeze entegre şekilde, sürekli bağlı kalacak. Araç üzerinde herhangi bir sistem güncellemesi oluşursa sizin herhangi bir hizmet noktasına gitmenize gerek kalmadan online bir şekilde tüm güncellemeleri alacak. Üstelik bunu size hiçbir şekilde hissettirmeden yapacak.  Aracınızın bakım zamanı geldiğinde ya da yazılımla çözülemeyen bir arıza oluşup parça değişimi gerektiğinde sistem hizmet noktasını bilgilendirecek ve onların direkt olarak sizinle iletişime geçmesini sağlayacak. Kulağa harika geliyor değil mi ?

Togg’un öne çıkan diğer özelliklerine değinecek olursak, Holografik Asistan sistemi ne değinmeden geçmemiz gerekli. Holografik Asistan Dünya’da ilk kez Togg’ta kullanılıyor. Bu sisteme göre yol üzerindeki trafik durumu, tümsekler, kazılar gibi sürüş esnasında sizi yoran, dikkatinizi bozabilecek özellikleri göz bebeğinize ışın yoluyla aktarım yapacak. Böylece kullanıcının sürüş konforu artmış olacak. Ayrıca sistemde kullanılan otonom sürüş teknolojisi sayesinde de sıkış trafikte araba kendi kendine durup hareket edebilecek, sizin direksiyonu müdahale etmenize gerek kalmayacak.

Togg ne zaman çıkacak?

Togg ne zaman yollara düşecek sorusuna Togg’un seri üretimini için 2023 yılını bekleyeceğiz yanıtını verebiliriz. Üretimi yapılacak fabrika ortada şimdilik yok. Planlara göre Bursa’da oluşturacak tesis 2022 yılı sonlarına doğru tamamlanacak ve 2023 başında seri üretime geçecek. Fiyatını sorduğunuzu duyar gibiyiz ama şu anda soru işareti olan tek kısım orası. Rakam hakkında hiçbir yorumda bulunulmadı. Uzmanların tahminine göre günümüz şartları baz alındığında en az 8oo Bin TL olacağı yönünde.

Togg ne zaman satışa çıkacak?

Togg, 2023 yılıdna ülkemizde satışa sunuyor. Eşdeğer bir şekilde de yollardaki yerini alacaktır.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap