1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Togg Fiyat Listesi netleşti. Togg 2023 Satış Rakamları!

Togg Fiyat Listesi netleşti. Togg 2023 Satış Rakamları!
Togg Fiyat Listesi
0

Togg Fiyat Listesi, resmi olarak açıklanmadan önce basına sızdı. Kısa süre içerisinde ön siparişe açılacak olan Togg, satış rakamları konusunda Yerli otomobilimiz ne kadar olacak sorusu, yanıtını buldu. Resmi kaynakların verileriyle TOGG rakamları açıklandı. Peki yerli otomobilimiz ne kadar, TOGG Fiyatı hangi sevilerde?

Togg Fiyat Listesi 2023

Togg Fiyatının yanında, model bazında donanımlarda karşımıza çıktı. Lansmanda kullanılan Togg C SUV, bundan sonra Togg T10X ismiyle kullanılacak. Togg C-SUV yani Togg T10X fiyatlarına gelecek olursak, T10X V1 RWD (Benzinli Motor) versiyonun fiyatının 953 bin TL ‘den başlayan raakmlarla satışa sunulacak. Bu rakamlı motorda, yalnızca benzinli motor bulunduğunu ve elektrikli sistemin olmadığını hatırlatalım. Arkadan itişli ve 218 hp güç üretebiliyor.

Togg Fiyat Listesi
Togg Fiyat Listesi

İşte TOGG Fiyat Listesi,

  • TOGG V1 RWD Standart Menzil(310 KM) – 953.000 TL
  • TOGG V2 RWD Standart Menzil(310 KM) – 1.190.000 TL
  • TOGG V2 RWD Uzun Menzil(510 KM) – 1.290.000 TL

Togg Ne Zaman Satışa Çıkacak?

 Togg Ne Zaman Satışa Çıkacak? Satış rakamından sonra en çok merak edilen soru bu. TOGG’un satış rakamları resmi kaynaklar tarafınca kısa süre içerisinde deklare edilecek. Rakamların açıklanmasından sonra da Togg C-SUV çok yakında ön siparişe açılıp yeni sahiplerine teslim edilecek. Togg, ön siparişlerini Trumore uygulaması üzerinden alacak. Ön siparişlerin toplanmasından sonra yapılacak çekilişle de Mart ayı sonunda ilik TOGG teslimatları da gerçekleşmiş olacak Peki, Togg C SUV nasıl bir araba? Geniş bir şekilde analiz edelim.

Togg C – Suv Modeli İncelemesi

Togg C – Suv Modeli olarak adlandırılan model halk arasındaki tabirle “Jip” olarak geçiyor. Yerli otomobiller arasında piyasaya çıkan ilk araç olacağı resmi açıklamayla doğrulanmış durumda. Alanında birçok rakibi bulunan C – Suv ‘un kendini diğer emsallerinden en öne çıkartan özelliği elektrikli motora sahip olması. İçten yanmalı benzinli ve dizel motorlarla mukayese edildiğinde bu özellik çok önemli. Artan yakıt fiyatları, dizel ve benzinli motorlara uygulanan vergilendirme politikası, sağlanacak tasarruf derken azımsanamayacak kadar büyük bir avantaj. Aslına bakarsanız kendi segmenti de farklı rakipleri var. Jip tarzı elektrikli bir aracı Mercedes, Jaguar, Tesla ve Audi ‘de üretiyor. Tüm rakipleriyle gerek donanım, gerek mesafe açısından benzer özellikler taşısa da fiyatı onu ön plana çıkartmayı başarıyor.

Şimdi yerli ve milli C – Suv ‘umuzun biraz derinden analiz edelim.

Togg C – Suv Dış görünüm

Oldukça estetik bir görüntüsü var. Araca ön kısımdan baktığımız an laleyi andıran ızgara tasarımı kendisini bariz bir şekilde belli ediyor. Bunun estetiksel yapısı dışında tarihsel anlamda da önemli bir detay olduğunu belirtmekte fayda var. Lale özellikle de Osmanlı dönemlerinde el sanatı işlemelerinde motif olarak yoğun bir şekilde kullanılıyordu.  Daha sonra kattığı estetik nedeniyle çevre süsleme işleminde (şimdiki ismiyle peyzaj) kullanılmaya başlandı. Gündelik hayata o kadar yer etti ki tarihimizdeki “Lale devri” dönemi bu şekilde evirildi. Togg C – Suv özelinde de estetik sağlanmak istenildiği gibi tarihimize de bir temas amaçlanmış.

Oldukça güzel far tasarımı ve dikey bir şekilde aşağıya doğru uzanan viraj lambaları bütünleyici bir şekilde birbirlerini tamamlamış. Kullanılan balık  sırtı anten, krom cam çıtaları, jantlardaki yine lale imajı gibi görselliği artırıcı unsurların bütün donanımlarda mı olacağı yoksa seçile bilirliğe yönelik opsiyonların mı olacağı şimdilik merak konusu.

Togg C – Suv İç Mekan incelemesi

İç detayında ise kullanılan açık renk tonları aracın içine ayrı bir ferahlık katmış. Bu ince detay kullanılan led aydınlatma sistemiyle daha da görsel bir yapıya bürünmüş. Ön kısımdaysa tamamen krom ve deri hegemonyası hâkim. Havalandırma, direksiyon ve konsol kısımlarındaki devasa elektronik ekranlar, deri ve kromlarla tamamlanarak hoş, konforlu ve geniş kullanım alanı elde edilmiş. Direksiyon simidi üzerinde ki TG detayı da marka açısından oldukça hoş bir detay. Ayrıca,

  • Kokpit tasarımı tamamen sürücü odaklı bir şekilde dizayn edilmiş.
  • Üç kol olan tamamen deri kaplı ve kalın, rahat yapısı bulunan direksiyon simidi.
  • İşçilik ve malzeme kalitesi gayet tatminkâr düzeyde
  • Kapı içlerinin tamamına hoparlör yerleştirilmiş. Bu müzik keyfini en yükseklerde yaşamanıza olanak tanıyor.
  • 10 inç ve üstü devasa ekranı bizlere tablet hissiyatını veriyor.
  • Klasik dijital ekranların dışında araç özelinde ikinci bir bilgilendirmek ekranı var.

Tog C-Suv Boyutları

Bagaj hacmi, araç uzunluğu, tavan hacmi gibi istatiksel rakamlar henüz tam olarak aktarılmadığı için yayınlamıyoruz. Bu konu hakkında takipte kalın, reel rakamlara ulaşılınca sizlere bilgilendirme yapacağız. Fakat değinilen bir teknik özellik var ki ona değinmeden geçemeyeceğiz. O da aks mesafesi.

Yapılan açıklamaya göre muadilleriyle kıyasladığımız zaman en uzun aks mesafesi TOGG C – Suv ‘da bulunuyor. Bu mesafe ön teker ile arka teker arasındaki uzunluğu gösteren mesafedir. Özellikle JIP tarzında yerden yüksek araçlar için alanın uzunluğu büyük bir önem arz ediyor.

Jip tarzı araçlar ağırlık bakımından diğer araçlardan daha yüklüdür. Bu ağırlık yer çekimi kuvveti nedeniyle lastiklere oradan da yola bindirilir. Tabi, tek etkilenen parçalar onlar değil. Paralelinde bu yükü taşıyan farklı parçalar da mevcut –ki bunların birisi de aks.  Uzun olması yükü daha rahat sönümleyebileceği anlamına gelir. Ayrıca yola daha sağlam basmasına ve aracı savurmadan daha güvenli bir sürüş ortamının ortaya çıkmasına neden ocaktır. Halk arasında adı dingil olarak geçse de aynı görevi üstlenen farklı isimlerdir.

Peki siz Togg Fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz? Togg satış fiyatı ve özellikleri hakkındaki görüşlerinizi bizimle YORUMLAR bölümünden paylaşın.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap