1. Ana Sayfa
 2. Haberler

TOGG Araç Modelleri, incelemesi ve çıkış tarihi ** 2023

TOGG Araç Modelleri, incelemesi ve çıkış tarihi ** 2023
Togg araç modelleri
0

Togg araç modelleri nelerdir? Togg, 2019 yılının sonlarına doğru ilk lansmanıyla karşımıza çıktıktan sonra insanların Yerli ve Milli otomobilimizin modelleri hakkında merakı gittikçe artmaya başlandı. Yıllardır içimizde yer edin kendi aracımız hasreti oldukça kısa bir süre sonra son bulacak. Bu merak doğrultusunda insanlar yoğun bir şekilde TOGG fiyat TOGG sedan fiyat, TOGG Sedan, togg c-suv, togg c-suv, TOGG Sedan ıcı kelime öbekleri hakkında aramalar yapıp, bilgi sahibi olabilmek için çabalıyorlar. Bizler de merakınıza son noktayı koyacak ve konu hakkında aydınlatıcı bilgiler aktaracağız.

TOGG araç modelleri

Togg araç modelleri, 5 farklı şekilde karşımıza çıkıyor. İhtiyaç ve talepler doğrultusunda şekillenen bu modelleri şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Togg C – Suv
 • Togg C – Sedan
 • Togg C – Hatcback
 • Togg B – Suv
 • Tog C – Mpv

Bu araçları eldeki veriler doğrultusunda inceleyecek olursak,

Togg C – Suv Modeli

Togg C – Suv Modeli olarak adlandırılan model halk arasındaki tabirle “Jip” olarak geçiyor. Yerli otomobiller arasında piyasaya çıkan ilk araç olacağı resmi açıklamayla doğrulanmış durumda. Alanında birçok rakibi bulunan C – Suv ‘un kendini diğer emsallerinden en öne çıkartan özelliği elektrikli motora sahip olması. İçten yanmalı benzinli ve dizel motorlarla mukayese edildiğinde bu özellik çok önemli. Artan yakıt fiyatları, dizel ve benzinli motorlara uygulanan vergilendirme politikası, sağlanacak tasarruf derken azımsanamayacak kadar büyük bir avantaj. Aslına bakarsanız kendi segmenti de farklı rakipleri var. Jip tarzı elektrikli bir aracı Mercedes, Jaguar, Tesla ve Audi ‘de üretiyor. Tüm rakipleriyle gerek donanım, gerek mesafe açısından benzer özellikler taşısa da fiyatı onu ön plana çıkartmayı başarıyor.

Şimdi yerli ve milli C – Suv ‘umuzun biraz derinden analiz edelim.

Togg C – Suv dış görünümü

Oldukça estetik bir görüntüsü var. Araca ön kısımdan baktığımız an laleyi andıran ızgara tasarımı kendisini bariz bir şekilde belli ediyor. Bunun estetiksel yapısı dışında tarihsel anlamda da önemli bir detay olduğunu belirtmekte fayda var. Lale özellikle de Osmanlı dönemlerinde el sanatı işlemelerinde motif olarak yoğun bir şekilde kullanılıyordu.  Daha sonra kattığı estetik nedeniyle çevre süsleme işleminde (şimdiki ismiyle peyzaj) kullanılmaya başlandı. Gündelik hayata o kadar yer etti ki tarihimizdeki “Lale devri” dönemi bu şekilde evirildi. Togg C – Suv özelinde de estetik sağlanmak istenildiği gibi tarihimize de bir temas amaçlanmış.

Oldukça güzel far tasarımı ve dikey bir şekilde aşağıya doğru uzanan viraj lambaları bütünleyici bir şekilde birbirlerini tamamlamış. Kullanılan balık  sırtı anten, krom cam çıtaları, jantlardaki yine lale imajı gibi görselliği artırıcı unsurların bütün donanımlarda mı olacağı yoksa seçile bilirliğe yönelik opsiyonların mı olacağı şimdilik merak konusu.

Togg C – Suv İç incelemesi

İç detayında ise kullanılan açık renk tonları aracın içine ayrı bir ferahlık katmış. Bu ince detay kullanılan led aydınlatma sistemiyle daha da görsel bir yapıya bürünmüş. Ön kısımdaysa tamamen krom ve deri hegemonyası hâkim. Havalandırma, direksiyon ve konsol kısımlarındaki devasa elektronik ekranlar, deri ve kromlarla tamamlanarak hoş, konforlu ve geniş kullanım alanı elde edilmiş. Direksiyon simidi üzerinde ki TG detayı da marka açısından oldukça hoş bir detay. Ayrıca,

 • Kokpit tasarımı tamamen sürücü odaklı bir şekilde dizayn edilmiş.
 • Üç kol olan tamamen deri kaplı ve kalın, rahat yapısı bulunan direksiyon simidi.
 • İşçilik ve malzeme kalitesi gayet tatminkâr düzeyde
 • Kapı içlerinin tamamına hoparlör yerleştirilmiş. Bu müzik keyfini en yükseklerde yaşamanıza olanak tanıyor.
 • 10 inç ve üstü devasa ekranı bizlere tablet hissiyatını veriyor.
 • Klasik dijital ekranların dışında araç özelinde ikinci bir bilgilendirmek ekranı var.

Tog C-Suv boyutları

Bagaj hacmi, araç uzunluğu, tavan hacmi gibi istatiksel rakamlar henüz tam olarak aktarılmadığı için yayınlamıyoruz. Bu konu hakkında takipte kalın, reel rakamlara ulaşılınca sizlere bilgilendirme yapacağız. Fakat değinilen bir teknik özellik var ki ona değinmeden geçemeyeceğiz. O da aks mesafesi.

Yapılan açıklamaya göre muadilleriyle kıyasladığımız zaman en uzun aks mesafesi TOGG C – Suv ‘da bulunuyor. Bu mesafe ön teker ile arka teker arasındaki uzunluğu gösteren mesafedir. Özellikle JIP tarzında yerden yüksek araçlar için alanın uzunluğu büyük bir önem arz ediyor.

Jip tarzı araçlar ağırlık bakımından diğer araçlardan daha yüklüdür. Bu ağırlık yer çekimi kuvveti nedeniyle lastiklere oradan da yola bindirilir. Tabi, tek etkilenen parçalar onlar değil. Paralelinde bu yükü taşıyan farklı parçalar da mevcut –ki bunların birisi de aks.  Uzun olması yükü daha rahat sönümleyebileceği anlamına gelir. Ayrıca yola daha sağlam basmasına ve aracı savurmadan daha güvenli bir sürüş ortamının ortaya çıkmasına neden ocaktır. Halk arasında adı dingil olarak geçse de aynı görevi üstlenen farklı isimlerdir.

Togg C – Sedan Modeli

Togg araç modelleri arasında en popüler modelidir, lansman sırasında yapılan bütün tanıtımlar C-Suv modeli üzerinden yapıldı. 2022 yılında satışa sunulması planlanan aracın bilgileri bu nedenle biraz daha detaylı aktarıldı. C-Sedan kasa karşımıza yalnızca dış taslak olarak çıktı. Bizlerde taslak özelinde yorum yapacağız.

Togg C -Sedan kasasında oldukça keskin bir hat gözümüze çarpan ilk detay. Ayrıca yere de biraz basık görünümlü. Aslına bakarsanız bunun en büyük nedeni bütün tasarımın “Elektrikli araçla” uyumlu bir şekilde yapılmış olmasından kaynaklı. Diğer içten yanmalı motorlara ait tasarlanan sedan kasalar, ön motor ağırlığı ve uzunluğunu zorunlu olarak baz almak ve aracın bütün süreçlerini buna göre tasarlanmak zorundalar. Ürettikleri elektrikli araçlarda içten yanmalı araçlara takılan motora yapılan tasarıma ait kasalar. Doğal olarak da tasarım değiştirmedikleri için elektrikli motorun doğurabileceği avantajlardan faydalanamıyorlar.

Mesela, Togg sedan kasanın ön kısmında ağır ve heybetli bir motor bulunmadığı için iç hacim, diz mesafesi gibi kullanıcı konforuna yönelik detaylar daha da artmış. Bu da sizlere rahat bir kullanım imkânı sağlıyor. Aracın içine şu ana kadar kimse erişim sağlayamadı fakat dış kısımdan içini gözlemlediğinizde karşınıza oldukça şık koltuklar çıkıyor.

Tüm bunların dışında, heyecan verici tasarımı, 22 inc boyutundaki devasa jantları, arka stop bölümünde “imza” niteliği verebileceğimiz boydan boya kadar uzanan led birleşimi ona “şık” araba hissiyatını şimdiden doğurmuş.

Sedan kasanın üretimi takribi olarak 2025 yılında çıkacağı düşünülüyor. Aslına bakacak olursanız bu durum sedan seven otomobil kullanıcıları için bir avantaj. C – Suv otomobil aracın daha önce çıkacağı düşünüldüğü zaman bu araç özelinde yapılacak bütün tecrübeler Sedan kasa için rehber niteliğinde olacak. Muhtemelen bir takım iyileştirmelerle karşımıza çıkacak ve daha kusursuz bir yapıda olacağından söz edebiliriz.

[yazi ilgili_yazi_id=”1032″]

Togg diğer araç modelleri

Lansmanda C – Suv kasanın uzun uzun tanıtımın yapılıp, C-Sedan kasanın görüntüsü ortada olduğu için bu iki araç özelinde eldeki veriler doğrultusunda bir inceleme yaptık.  Togg C – Hatcback, Togg C – Mpv , Togg B –Suv modellerine yine şimdilik resmi kaynaklarca yapılan bir duyuru ya da görsellik ne yazık ki bulunmuyor. Tahminimiz 2030 yılından sonra üretimine yönelik adımların atılacağı. 2020 yılının sonlarına doğru da bir takım veriler paylaşılacaktır. Şimdi ki tek netlik.  Togg C – Hatcback, Togg C – Mpv , Togg B –Suv kaşarlarının ve üretiminin yapılacağı.

Sonuç olarak Togg araç modellerinde ki bazı ince detaylar henüz netleşmedi. Gelişmeleri anlık bir şekilde takip edip, sizlere de gelişmelere göre bilgilendirme yapacağız.

İçeriği oyla

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap