1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgiler

Serpantin Kayışı Nedir? Ne Zaman Değiştirilmelidir? ** 2023 (Güncel)

Serpantin Kayışı Nedir? Ne Zaman Değiştirilmelidir? ** 2023 (Güncel)
Serpantin Kayışı Nedir
0

Serpantin Kayışı Nedir? Günümüzde yaygın olarak kullanılmasa da, bazı eski araçlar çoğu aksesuarı çalıştırmak için serpantinli bir kayış kullanır. Peki, bu Serpantin Kayışı Nedir? Tam olarak ne işe yarar?

Serpantin Kayışı Nedir?

Serpantin kayışı, motorun krank mili kasnağı tarafından tahrik edilen, uzun, düz ve çok yivli bir kayıştır. Kayış, alternatör, klima kompresörü, hidrolik direksiyon pompası, su pompası ve hava pompası gibi motor aksesuarlarının birçoğunu ve genellikle tamamını tahrik eder. Serpantin kayışı, hidrolik veya yaylı otomatik bir gerici ile gerilir.

Serpantin Kayışı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Tipik olarak kayış üreticileri, kayışın 150 bin km’de değiştirilmesini önerir. Ancak, bu yüksek kilometreden önce düzenli aralıklarla, kayış aşınma veya hasar açısından kontrol edilmelidir. Kayış arızalanırsa veya erken aşınırsa, gürültü duyabilir veya yıpranan kauçuk parçaları, aşırı çatlama veya kayışın kenarında parçalanmış bir görünüm gibi, gözle görülür bozulma belirtileri görebilirsiniz. Muhtemelen arızalı bir parçadan kaynaklanan gevşek bir kayış, alternatörü yeterli hızda çalıştıramayabilir ve bu nedenle akü boşalarak, uyarı ışığının yanmasına neden olabilir. Çoğu zaman serpantin kayışı su pompasını çalıştırır. Bu uygulamalarda, kayış koparsa motor saniyeler veya dakikalar içinde aşırı ısınır. Kayış yeterince gergin değilse, motor çalışma sıcaklığının normalden yüksek olduğunu fark edebilirsiniz.

Serpantin kayışı nasıl değiştirir?

Tamirci kayışı çıkarmadan önce, avara kasnağının ve kayış gergisinin gürültüsüz olup olmadığını belirlemek için motoru çalıştırmalıdır. Bu dönen bileşenler, gres dolu yataklara sahiptir ve aşınmaya maruz kalır. Ayrıca tamirci, tüm kasnakların ve aksesuarların aynı düzlemde dönmesini sağlayacaktır.  Bu adımlar, Serpantin kayışının kullanım ömrü boyunca sorunsuz çalışmasını sağlamaya yardımcı olur.

Kayışın çeşitli bileşenlerden geçen yönlendirme yolu not edilir. Kayıştaki gerilimi serbest bırakmak için, genellikle bir anahtar veya kaldıraçla, kayış gergisi serbest bırakılır. Gerginlik ortadan kalktığında, kayış kasnaklardan kayar. Alternatör, klima kompresörü vb. gibi dönen tüm bileşenlerin sorunsuz çalışması ve gürültü olup olmadığı kontrol edilir. Her şey yolunda giderse, gergiyi kayıştan uzaklaştırırken, yeni kayış tüm kasnakların üzerinden kaydırılır. Kayış, tüm kasnaklarda ortalandıktan sonra gergi serbest bırakılır ve montaj tamamlanır. Normal çalışmayı sağlamak için motor çalıştırılır.

Serpantin kayış sorunu ile araç kullanmak güvenli midir?

Kayışta gözle görülür bir hasar varsa, sizi yolda bırakabilecek beklenmedik ve ani kırılma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Alternatörün şarj olmamasıyla sonuçlanan serpantin kayış sorunları, akünün boşalmasına neden olarak, aracın elektrik enerjisinin kesilmesine neden olabilir. Ek olarak, bozulan bir kayış koparsa ve bu kayış su pompasını çalıştırırsa, motor birkaç saniye içinde aşırı ısınır.

Serpantin kayışı değiştirirken dikkat edilecekler nelerdir?

Birçok arabada, serpantin kayışın beklenen hizmet ömrü yaklaşık 150 bin km’dir. Kayış bundan çok önce arızalanırsa; hizasız kasnaklar, muhtemelen yanlış yere montelenmiş bir krank mili harmonik dengeleyici, bağlama makaraları, dikkatli bir şekilde kontrol edilmeli ve var olan hatalar giderilmelidir. Doğru kayış gerginliği ve tahrik edilen bileşenlerin işlevi için doğru yönlendirme kritik öneme sahip olduğundan, serpantin kayış yönlendirmesine her zaman dikkat edilmelidir. Bazen serpantin kayışıyla ilgili gürültüyü diğer motor seslerinden ayırt etmek zordur. Bu durumlarda, bir tamirci, serpantin kayışı takılı olmadan motoru çalıştırarak, gürültünün kaynağını belirleyecektir.

Serpantin Kayışı Nedir? konusunda bütün detaylara yer verdik. Sizde deneyimlerinizi, aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi Serpantin Kayışı Nedir? konumuzdaki YORUMLAR bölümünden aktarabilirsiniz.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap