1. Ana Sayfa
 2. Haberler

Römork Çeşitleri Nelerdir?

Römork Çeşitleri Nelerdir? En ucuz römork nereden alınır, Römork alırken nelere dikkat etmeliyim? Tüm sorularınızın yanıtları sizlerle!

Römork Çeşitleri ve Fiyatları Nelerdir? ** 2023
Römork çeşitleri nelerdir
0

Römork çeşitleri ve fiyatları nelerdir? Römork yük taşıma amacıyla motorlu araçların arka kısmına bağlanan materyaldir. Tam römork ve yarı römork gibi terimler de çeşitlerin alt dallarını oluşturuyor. Geçmiş yıllarda traktörlerin arkasına bağlanarak yük taşınsa da günümüzde binek araçların arkasına yerleştirilen “Çeki demiri” sayesinde binek araçlarla da uyumlu bir yapıya büründürüldü. Römorklar kendi arasındaki sınıflandırmalar sayesinde tüm ihtiyaçlara pratik bir şekilde karşılık verebilmektedir.

Römork çeşitleri nelerdir?

Römork çeşitlerini kullanım amaçları ve sınıflarına göre şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Tam römork
 • Yarı römork
 • Hafif römork
 • Merkezi dingilli römork

Tam römork nedir?

Tam römork üzerindeki yükün tamamını kendisinin taşıdığı sisteme verilen isimdir. Bağlı bulunduğu araca herhangi bir yük bindirmez, yalnızca kendisini çekmesine olana sağlayan bir sistem üzerine kuruludur. Tam römorklar çoğunlukla yük taşımacılığı ve tarım sektöründe tır, traktör ve kamyon gibi motorlu araçlarla birlikte kullanılmaktadır.

Thumbnail
Önerilen Yazı
Çeki Demiri Nedir, Montajı nasıl yapılır? ** 2023

Yarı römork ne demek?

Yarı Römork Nedir
Yarı römork nedir

Yarı Römorklar taşıdığı yükün bir kısmını kendisi üstlenirken, bir kısmını da onu çeken motorlu araca aktaran sistemlerin genel ismidir. Bu güç aktarımını ön kısmında herhangi bir aks bulunmaması sayesinde yapabiliyor. Bu sistem bazı yük sistemlerinde kullanılsa da ağırlıklı olarak karavan tarzı sistemlerde de kullanılmaktadır.

Hafif römork nedir?

Hafif Römorklar, 750 KG ağırlığı geçmeyen römorklar için kullanılır ve kendisine yarı römork sisteminde yer bulur. Torsiyonlu yapıda olduğu için de yaygın bir şekilde kullanılırlar. Hafif römorklar, üzerinde yük varken daha başarılı çalışan bir sistem üzerine tasarlanmıştır. Bu nedenle de kesinlikle yüksüz çekilmemesi tavsiye edilir. Aksi durumda bozuk yollarda sıçrama yapıp onu çeken aracın güvenliğini tehlikeye atabilir. İlla ki çekilerek götürülmesi gerekiyorsa kum torbası gibi ağırlık yapacak etmenlerle donatılıp ondan sonra çekilmesi tavsiye edilmektedir.

Merkezi dingilli römork nedir?

Merkezi dingilli römorklar çoğunluklar yükün bir kısmını kendisi taşırken kalan bölümü de yükü çeken araca bırakır. Otomobil ve kamyonet tarzındaki küçük araçlara yönelik tasarlanan ve yaygın bir şekilde kullanılan römork çeşidi olarak kendisini ön plana çıkartır.

Römork Çeşitleri Nelerdir
Römork çeşitleri nelerdir

Yarı römork ve römork arasındaki fark nedir?

Yarı römork ve römork arasındaki en büyük fark yükün dağılımıdır. Tam römorklar yükün tamamını kendisi çeker, onu çeken araca herhangi bir yük bırakmazken yalnızca onu çekmesini ister. Yarı römorklarsa yükün bir bölümünü kendisi üstlenirken, kalanını onu çeken otomobile aktarır. Tabi ki bu büyük fark otomobilin performansından yakıtın tüketimine kadar birçok konuya etki etmektedir.

Otomobil römork fiyatları ne kadardır?

Otomobil römork fiyatları, 5.500 TL’den başlayıp yaklaşık 40.000 TL’ye kadar uzanan değişken rakamlarda satışa sunuluyor. Rakamın bu kadar değişken olmasının ana nedeni, almak istediğiniz römorkun biçimi, yük taşıma kapasitesi ve özellikleri gibi farklı parametrelerin devreye girmesidir. 2. El römork fiyatlarını, otomobil römorku – letgo kategorisinde ya da sahibinden sitesinde yapacağınız araştırmalar sonucunda oldukça avantajlı rakamlarda sahip olabilirsiniz. Römorku almadan önce otomobilinize öncelikle bir çeki demiri almak ve ruhsata işletmek detayını da atlamamanız gerekiyor. Seçiminizi yapmadan önce bu konuyu çözümlemelisiniz.

Çeki demiri hakkında bilginiz yoksa, süreci işleyişini ve yapmanız gerekenleri BU konumuza tıklayarak inceleyebilirsiniz. Konu hakkında aklınıza takılanları, görüşlerinizi bizlere YORUMLAR bölümünden bildirebilirsiniz.

Römork çeşitleri nelerdir?

Sık sorulanlar

Ekibimize en sık soru ve yanıtları
 • Römork takmak istiyorum, ne yapmalıyım?

  Römork takmak için öncelik aracınıza bir çeki demiri taktırmanız gerekiyor. Sonraki aşamada da ihtiyacınıza uygun römorku seçebilirsiniz. Seçiminiz aşamasında taşıma kapasitesi, taşıyacağınız yük gibi etmenleri değerlendirmeyi ihmal etmeyin.

 • Römork takmak için özel izin almam gerekiyor mu?

  Alacağınız römorku yüklü ağırlığı hesaplandığında 750Kg’ı geçiyorsa, ruhsatınıza tescil ettirip emniyete bilgi verme zorunluluğunuz bulunmaktadır.

 • Römorku her araca takabilir miyim?

  Çeki demirinin takılabildiği bütün araçlara römork takılabilir. Bunun için her hangi bir kanuni engel bulunmuyor.

 • 2.El römork en ucuz dönemi ne zaman oluyor?

  İnsanlar genelde yaz döneminde daha yoğun kullanım sağlayıp, kış sezonunda saçışa yöneliyorlar. Bunu bilen fırsatçılar kışın alıp üzerine kar marjı ekleyerek yazın satabiliyor. Bu nedenle kış sezonunda direkt sahibinden alarak aracılara komisyon ödemeden daha karlı rakamlarda römorka sahip olabilirsiniz.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap