1. Ana Sayfa
 2. Engelli Araç Fiyatları

Ötv Muafiyetli Araç Nasıl Alınır?

Ötv Muafiyetli Araç almak hiç zor değil. Aşama aşama neler yapmanız gerektiğine değindik.

Ötv Muafiyetli Araç Nasıl Alınır? 2023 Güncel Yöntem!
ÖTV Muafiyetli Araç Nasıl Alınır?
0

Ötv Muafiyetli Araç nasıl alınır? Ötv muafiyetli araçların satışı, aracı almak isteyen kullanıcın engelli raporunu beyan etmesiyle gerçekleşir. %40 ve %90 engellilik durumuna göre değişen rakamlar ve prosedürler ÖTV Muafiyeti hesaplamasında kafaları karıştırıp, soru işaretlerine neden olabiliyor. Hangi orana ne kadar indirim uygulanır, engelli raporuyla araç nasıl alınır 

ÖTV Muafiyetli Araç Nasıl Alınır? 

ÖTV Muafiyetli Araçların satışı için en önemli evrak, şüphesiz engelli raporu. Engellilik raporunuz %90 ver üzerindeyse alınan araç engelli yakınları tarafınca kullanılırken, %40 ve üzerindeyse de engelli bireyin otomobili sürebileceği şekilde hesaplanmıştır. Engelli araç alım aşamasında aşağıdaki evrakları da beyan etmeniz gereklidir. 

 • Engelli raporu olan kişinin nüfus cüzdanın aslı ve fotokopisi 
 • 5 adet vesikalık fotoğraf 
 • Engelli Araç Başvuru formu 
 • Tam teşekkürlü bir devlet hastanesinin heyet raporlu engellilik belgesi 
 • Araç alacak kişinin yaşı 18 yaşından küçük olması ya da zihinsel engelli olması durumunda VASİ bildiren evrak. 
 • Engel oranı %40 ila %89 arasındaki kişilerde, 1 Ocak 2016’dan önce alınan H sınıfı ehliyet şartı aranır. Muadil olarak üzerinde engelli ibaresi olan B sınıfı ehliyet de geçerlidir. 
 • Engelli raporu %90’ın üzerindeyse, kendisi araç kullanamayacağından VASİ tayin edilen kişinin ehliyetini beyan etmek zorundadır. Bu ehliyetin sınıfı da en az B olmak zorunda, H ehliyeti vasiye tain edilemez.

Evrakları toparladıktan sonra, devlet tarafınca belirlenen limitler kapsamında dilediğiniz araca sahip olabilirsiniz. Bu rakam 1.1.2022 tarihi itibariyle 450.050 TL olarak belirlenirken, hesaplamada şu yöntem baz alınmaktadır. 

Thumbnail
Önerilen Yazı
Renault Engelli Araç Fiyatları 2023 Şubat (ÖTV’siz GÜNCEL LİSTE!)

Engelli Araç Alımı Hesaplaması nasıl yapılır? 

Ötv Muafiyetli Araç Nasıl Alınır?
                ÖTV Muafiyetli Araç Nasıl Alınır?

Engelli Araç Alımı Hesaplamasındaki en önemli değişken, engellilik rapor oranıdır. Engel derecesi %40 ile %89 arasında olan şahıslar, sıfır engelli araç alımı yapmak istediklerinde %26,3’lük ÖTV indirimi uygulanıyor. Engel oranı %90 ve üzerinde olan şahıslar engelli araç alım aşamasında ÖTV’den muaf tutulmaktadır.

Bu yüzden engelli raporu olanı ÖTV tutarını direkt olarak etkilemektedir. Yüzeysel değinmektense rakamsal olarak açıklama yapalım.

Örneklendirme yapmamız gerekirse vergiler dahil satış rakamı 500.000 TL olan bir Renault Megane düşünelim, 

 • Satış fiyatından %18 KDV indirimi uygulanır. 423.730 TL KDV’siz fiyatı 
 • %80 ÖTV vergisini düşersek, rakam 235.405 TL olur. 
 • Vergiler çıktıktan sonra, fabrika fiyatına KDV ekleyin = 277.778 TL 

Özetle, %90 ve üzerinde raporu olan bir şahıs, ÖTV Muafiyetli aracı 500.000 TL yerine 277.778 TL’ye alabilmektedir. Yapılan sonucuna göre, 450.050 TL altındaki araçları aşağıdaki şartlar çerçevesinde alabilirsiniz. 

Tek tıkla bütün markaların güncel engelli araç fiyat listesini görmek istersiniz, tıklayın ==> Engelli Araç Fiyatları 2022

Engelli raporuyla alınabilecek araçlar 2022 

Engelli raporuyla alınabilecek araçlar 2022 yılında yapılan resmi bildiri kapsamında aşağıdaki özelliklerde olmalıdır. 

 • Satış rakamı 450.050 TL’yi geçemez 
 • Motor silindir hacmi 2800 cm³’ü geçemez. 
 • Eşya taşıma ya da ticari amaçla kullanılan kapalı ya da açık kasa kamyonet, van, mini van, pick-up tarzındaki araçlar olamaz. 
 • Motor hacmi 1.6 ve altında olmalıdır. 

Ötv Muafiyetli Araç aşaması bu şekilde oluşmaktadır.. ÖTV Muafiyetli araçlar konusunda aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi YORUMLAR bölümünden belirterek ücretsiz ve hızlı destek alabilirsiniz. Her birlikte Engelsiz yaşama ulaşıyoruz!

1Ekibimize sık sorulanlar

2022 engelli araç limiti ne kadar olacak?

2022 engelli araç limiti 450.050 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakamın 2023 Ocak ayıyla birlikte tekrar güncellenmesi bekleniyor.

ÖTV muafiyetiyle indirim ne kadar yapılır?

ÖTV muafiyetiyle örneğin 500.000 TL'lik bir aracı, yalnızca 270.000 TL'ye satın alabilirsiniz.

Engelli araç ehliyeti olması şart mı?

Engelli raporu %90 üzerindeyse, araç kullanamayacağından vais tayin edilen kişinin ehliyeti, altındaysa aracı kullanacaksa H sınıfı ya da engelli logolu B sınıfı ehliyet gereklidir.

2022 engelli araç limiti ne kadar olacak?

2022 engelli araç limiti 450.050 TL olarak belirlenmiştir.

ÖTV muafiyetiyle indirim ne kadar yapılır

ÖTV muafiyetiyle örneğin 500.000 TL’lik bir aracı, yalnızca 270.000 TL’ye satın alabilirsiniz.

Engelli araç ehliyeti olması şart mı?

Engelli raporu %90 üzerindeyse, araç kullanamayacağından vais tayin edilen kişinin ehliyeti, altındaysa aracı kullanacaksa H sınıfı ya da engelli logolu B sınıfı ehliyet gereklidir.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap