1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgiler

Motor Yağına Su Karışması Neden Olur?

Motor Yağına su karıştı ve telaş içindesiniz. Sorunu en az maliyetle nasıl çözebileceğinizi karar kara düşünüyorsunuz, aynı zaman da bu sorunu neden yaşadığınıza da anlam veremiyorsunuz. Merak etmeyin, tüm soruların yanıtları burada!

Motor Yağına Su Karışması Nasıl Anlaşılır? ** 2002 En Güncel Yöntem!
Motor Yağına Su Karışması
0

Motor yağına su karışması nasıl anlaşılır? Araçların üretiminde kullanılan ve hareket etme kabiliyetini aktif duruma getiren bazı önemli parçalar vardır. Şüphesiz bu parçaların en önemlisi de otomobil motorları. Motorun sağlıklı çalışması adına bazı argümanlar bulunur. Tüm fonksiyonların düzgün bir şekilde çalışması için en önemli unsur da motor yağlarıdır. Fakat, her deliğe girip çıkan bu yağlara ne yazık ki “Motor suyu” karışabiliyor. Şimdi ne olacak, Motor yağına su karışırsa ne olur? Ya da biz bu durumu nasıl tespit edebiliriz ve Motor yağına su Karışması nasıl anlaşılır? Sizi büyük bir dertten kurtaracak çözüm karşınızda!

Motor Yagina Su Karismasi
Motor yağına su karışması!

Motora Su Karışması Nasıl Anlaşılır?

Motora Su Karışması Nasıl Anlaşılır? Öncelikle şu duruma vakıf olmalısınız ki, insan için kan neyse motor içinde yağ o denli kritik yardımcı elemandır. Motorların görevini en iyi şekilde yapabilmesi için düzenli aralıklarla motor yağı değişimi yapılmalıdır. Motor yağının değişimi, üretici firmanın belirlediği zaman diliminde yapılmazsa aracın motoru uzun vadede ciddi şekilde zarar görür.

Ne yazık ki birçok otomobil kullanıcısı motor yağına su karışıp karışmadığı konusunda bilgi sahibi değil. Fakat, bu atlamamanız gereken oldukça önemli bir konu. Motor Yağına Su Karışması nasıl anlaşılır diyorsanız, aşağıdaki hususlara dikkat edin.

  • En büyük ve etkili kontrol motor yağı üzerinde yapılır. Aracınızı düz bir zemine alın ve yağ çubuğunu çekin. Çubuk üzerinde siyah yağ dışında, köpükler görüyorsanız bilin ki motor yağınıza su karışmış ve suyun köpürmeleriyle karşılaşıyorsunuz.
  • Yağ çubuğunu çektikten sonra koyu renk değil de açık renkle karşılaşırsanız yine motor yağındaki suyun, yağın rengini açtığının işaretidir.
  • Motor yağına su Karışması sorununu genleşme bidonuyla da kontrol edebilirsiniz. Genleşme bidonu aracın sol bölümünde yer alır ve soğutma da kullanılır. Eğer yağ ve su birbirine karışırsa bu kabın iç kısmında yalnızca su değil, yağ lekeleri de görürsünüz.

Eğer siz de yukarıdaki kontrolleriniz sonucunda Motora Su Karışması sorunu yaşıyorsanız, bu beladan kurtulma rehberini okumaya devam edin.

Motor Yağına Nasıl Su Karışır?

Motor Yağına Nasıl Su Karışır? Motor yağına su karışmasının iki farklı nedeni vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz,

  • Silindir kapak contasının arızalı olması
  • Yağ soğutucunun arızalı olması

Otomobilin özelinde farklı arızalardan söz edilse de motor yağınıza su karışmışsa muhtemelen yukarıdaki arızalardan en az bir tanesi aracınıza musallat olmuş demektir.

Motor yağına su Karışması maliyeti ne kadar?

Motor yağına su Karışması maliyeti arızanın içeriğine göre değişkenlik gösterir. Silindir contanın farklı nedenlerden dolayı zarar görmüşse, olay biraz daha yüksek maliyetlere çıkar. Çünkü, motor yapı itibariyle iki ana parçadan oluşur.

Bunlar,

  • Silindir Kapağı
  • Motor Bloğu
Silindir Kapak Contasi
Silindir Kapak Contası

Silindir kapak contası da bu iki parçanın arasına yerleştirilir ve “Conta” görevi görmektedir. Motor bloğunun üst kısmında birbirlerine olukça yakın bir şekilde konumlandırılmış yağ ve su kanalları bulunur. Bunların birbirine karışmadan ihtiyaç dahilinde yönlendirilmesi de silindir kapak contası tarafınca yapılır. Yüksek ısı nedeniyle yanmış ya da zarar görmüş contalar görevlerini yerine getiremez ve yağ ile su birbirlerine girerler. Bu durum da halk arasında “Conta yakmış” olarak adlandırılır.

Silindir kapak contası arızasını gidermek için silindir kapağının sökülüp, contanın değiştirilmesi gereklidir. Eğer motor yağına su karışma sorununu en baştan fark edip, hızlı bir şekilde conta değiştirirseniz arızayı yaklaşık 2000 TL gibi bir rakama çözebilirsiniz. Fakat, uzun süredir bu arızayla aracınızı kullanıyorsanız, işlem motorun komple rektifiye edilmesine kadar gidecektir.

Eski nesil araçların birçoğunda silindir kapak contası, yağ ve suyun karışmasının nedeniyken yeni nesil araçlarda artan conta yakma sorunu nedeniyle Yağ soğutucu adı verilen yeni nesil bir otomobil parçası türedi. Yağ soğutucu küçük bir petek şeklinde ve iç kısmında yağ ve su kanalları bulunur. Yeri, genelde yağ filtresinin hemen alt kısmındadır.

Yağ soğutucusunun ana görevi, motor içinde dönen yağı soğutmaktadır. Tabi ki bu soğutma işlemini de motor suyu yardımıyla yapar. Fakat, iç kısmında yer alan petekte görülen delinmeler, çürümeler motor yağı ve motor suyunun karışmasına neden olur. Böyle bir durumda da en az 700 TL’den başlayan maliyetlerle yağ soğutucusunun değişimi gereklidir.

Yag Sogutucusu
Yağ Soğutucusu

Motor yağına su karışması nasıl anlaşılır? Konusunda aklınıza takılanları detaylandırdık. Sizde konu hakkındaki deneyimlerinizi, görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi YORUMLAR bölümünden aktarabilirsiniz. Bizler, görüşlerinizi çok önemsiyoruz.

Motor yağına su karışırsa ne olur?

Motor yağının girdiği her yere yağ-su karışımının girmesine neden olur. Beraberinde, motorun performansı düşer. Düzensiz yanma nedeniyle motorda vibrasyon olur ve arıza lambasını yakar.

Motor yağına su karışırsa motora zarar verir mi?

Motor yağına su karışırsa yağ görevini tam olarak yapamayacağından, düşük vadede minimal zararları olur fakat uzun vadede motorun değişimine kadar uzanan sonuçlara yol açabilir.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap