1. Ana Sayfa
 2. Teknik Bilgiler

Marş Motoru Nedir? 3 Adımda Arıza Belirtileri ve Çözüm Yöntemi!

Motoru ilk hareketi veren marş motoru bozuldu mu? Telaş yapmayın, marş motoru arızalandığında ya da marş motorunun kömürü bittiğinde aracınızı nasıl çalıştırabileceğini anlattık. Tabi, görevleri & çalışma sistemi gibi temel bilgilere de yer verdik.

Marş Motoru Nedir? 3 Adımda Arıza Belirtileri ve Çözüm Yöntemi!
Mas motoru nedir
0

Marş Motoru Nedir? Otomobilin en kilit parçalarından birisi olan parça, motora ilk hareketi vermekle görevli. Enerjisini aküden aldığı elektrikten alır ve motoru çalıştırır. Ana görevi her zaman bu olsa da, yaptığı tek iş bu değil. Marş motorunun görevi nedir konusunda kısa bir giriş yaptıktan sonra, yaptıklarına & arızalarına değinmeden önce Marş motoru ne işe yarar, tüm bunları nasıl yapar konusunu netleştirelim.

Marş Motoru Nedir?

Marş motoru, motoru çalıştırmak için bir otomobilin motorunu yaklaşık 200 RPM’de çeviren güçlü, kompakt bir elektrik motorudur. Marş motoru, aküyü, kontak anahtarını, nötr emniyet şalterini, röleleri ve sigortaları içeren bir devrenin ucundadır.

Çoğu marş motoru, marş motoru çalıştırıldığında volan üzerinde daha büyük bir halka dişliye geçen, küçük bir pinyon dişlisine sahiptir. Pinyon dişlisi, motor volanını yaklaşık 200 RPM’de döndürür. Volan doğrudan krank miline bağlı olduğundan, tüm motor bileşenleri, daha sonra senkronize dönecek ve motor çalışacaktır. Tabi, bunu kendi başına yapamıyor. Komplike bir sistem ve bu sisteme ait parçalardan söz edebiliriz.

Marş Motorunun Parçaları Nelerdir?

Marş Motorunun Parçaları Nelerdir? Sistem bütün halinde çalışır, marş motoru ilk hareketi vermek için aşağıdaki parçalara ihtiyaç duyar

 • Akü
 • Kontak anahtarı,
 • Marş motoru,
 • Marş şalteri ya da marş selenoidi,

Volan ve volan dişlisinden oluşur.

Marş Motorunun Görevi nedir?

Marş Motoru Nedir
Marş motoru nedir

Marş Motorunun Görevi, motora ilk hareketi vermektir. Marş motoru çalışma prensibi itibariyle kontak anahtarı döndürüldükten sonra devreye girer. Hareketini aküden alır. Marş motoru, aküden almış olduğu elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürür. Daha sonra da çevirdiği bu enerjiyi volan dişlisine aktarır. Volan dişlisi de krank milini harekete geçirip motorun çalışmasını sağlar. Uzun süreli marş yapma durumlarında ciddi zarar görür. Çünkü aktarılan enerjiden söz ettik. Bu enerjiler dişli yardımıyla iletilir. Birisi devreye girerken diğeri çıkar. Her ikisi devredeyken metal sürtmesi nedeniyle arızalar baş gösterir. Peki, bu arızalar nelerdir?

Marş Motoru Arıza Belirtileri Nelerdir?

Marş Motoru Arıza Belirtileri Nelerdir? Her ne kadar sağlam ve kolay arızalanan bir parça olmasa da arızalanma durumunda aşağıdaki belirtiler baş gösterir.

 1. Marş motoru Aralıklı Çalışır: Kontak ya da stop/start tuşuna bastıktan sona aküden “In, ın” benzeri bir ses duyuyorsanız, akü elektrik gönderiyor ama marş basmıyor demektir.
 2. Marş motoru çok yavaş döner: Dâhili elektriksel ve mekanik arızalar, marş motorunun çok fazla akım çekmesine neden olabilir ve bazı durumlarda çekilen akım, akünün verebileceğini aşabilir. Sonuç olarak, motor o kadar hızlı çalışmayabilir.
 3. Marş Sırasında olağandışı sesler çıkıyor: Motoru çalıştırırken herhangi bir gıcırtı veya başka bir olağandışı ses duyarsanız, Marş arızasını yansıtabileceğinden veya gürültü pinyon dişli arızası ya da volan halka dişlisi hasarından kaynaklanabileceğinden, bu durum araştırılmalıdır.

Her ne kadar değiştirilmesi tavsiye edilse de onarımının da mümkün olduğu durumlar vardır.

Marş Motorun Tamiri Nasıl Yapılır?

Marş Motorun Tamiri Nasıl Yapılır? Marş motorunun arızalı olduğu belirlenirse, herhangi bir çalışmaya başlamadan önce akünün bağlantısı kesilmelidir. Akü bağlantısı kesildiğinde, marş motoruna giden kablo bağlantısı da kesilir.Marş motorları motor bloğuna veya şanzıman kasasına cıvatalanmıştır. Genellikle iki cıvata vardır. Marş motoruna erişme prosedürü, araç modellerine göre değişir ve diğer araç bileşenlerinin çıkarılmasını veya indirilmesini gerektirebilir.Marş motoru çıkarıldıktan ve yeni marş motoru takıldıktan sonra, montaj cıvataları OEM fabrika tork spesifikasyonlarına göre sıkılır, elektrik bağlantıları temizlenir ve marş motoruna yeniden takılır ve marş motoru normal çalışmayı doğrulamak için test edilir.

Bir araç motoru çalıştıktan sonra, marş kullanılmaz. Ancak marş motorunun arızalı olduğunu veya fasılalı çalıştığını biliyorsanız, motoru stop ettiğinizde marş motoru yeniden çalıştırdığınızda çalışmıyorsa, yolda kalabilirsiniz. Marş motoruyla ilgili bir sorun olduğunu biliyor veya bundan şüpheleniyorsanız, mahsur kalmamak için sorunun onarılması en iyisidir.

Marş motorunu değiştirmeden önce, sorunun marş motoru devresindeki arızalı marş veya zayıf akü, arızalı nötr çalıştırma anahtarı veya diğer arızalı elektrikli bileşen olduğundan emin olmak için, basit teşhis testleri yapılmalıdır.

Marş motorları, arabanızdaki elektrikle çalışan diğer tüm cihazlardan çok daha fazla akım çeker. Bu, aküye giden elektrik bağlantılarının kontrol edilmesini, temizlenmesini ve gerektiğinde sıkılmasını önemli hale getirir. Marş motoruna giden kablolar da, korozyon açısından incelenmeli ve gerektiğinde değiştirilmelidir.

Marş Motoru Arızalandı, Ne Yapacağım?

Mars Motoru
Marş motoru arızası

Marş Motoru Arızalandı, Ne Yapacağım? Ne yazık ki bu arıza bazen olur olmadık durumlarda aniden karşımıza çıkabiliyor. Acil, bir yerlere gideceksiniz; marşa bir bastınız ama yok! Panik yapmayın, her şeyin bir çözümü var! Marş motoru arızalarının büyük bir oranı marş kömürünün bitmesi/azalmasından kaynaklanır. İç kısmında bulunan kömürlerin azalması, marşın basmamasına neden olur. Bu nedenle eğer marş motoru arızası yaşıyorsanız aşağıdaki yöntemle aracınızı çalıştırıp bir süre daha kullanabilirsiniz.

 • Aracı düz bir zemine çekin
 • Kaputunuzu açın
 • Marş motorunun yerini belirleyin, genelde sağ alt kısımda olur. Aracın marka ve modelini yazarsanız Uzmanlarımız resimlerle destek olabilir.
 • Marş motorunun üst kısmına çekiç ya da benzeri bir metalle “Tıklatarak” vurun.
Thumbnail
Önerilen Yazı
Akü Bitince Ne Yapılır? ** 2023

Bu yöntemle iç kısmındaki azalan kömürleri harekete geçirmiş oluşunuz. Aracınız o an çalışır, daha sona yine çalışmayabilir. Çalıştıktan sona stop etmediğiniz sürece panik yapmayın. Tavsiyemiz, en yakın destek alabileceğiniz bir işletmeye gitmeniz olacaktır.

Marş Motoru nedir? Konusunu detaylandırdık. Marş motoru ne işe yarar, Marş motoru kömürü arıza belirtileri nelerdir konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Aklınıza takılan konuları YORUMLAR bölümünden aktarabilirsiniz.

Marş motoru kömürü arızası nasıl anlaşılır?

Marş motoru kömürü arızası durumunda aracınız ara ara ya da sürekli çalışmaz. Sanayiler de marş motoru kömürü değişimi mümkündür. Marş motorunun üst kısmına hafif vurursanız kömür harekete geçer ve aracınız çalışabilir.

Marş motoru aşağıdaki parçalardan hangisine hareket iletir

Marş motoru Volan Dişlisine elektrik iletir. Krank, mahruti ya da eksantrik dişlisine iletmez.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap