1. Ana Sayfa
 2. Arızalar

Map Sensörü arızasıdnan kurtulun!

Map Sensörü arızasına yönelik ortaya çıkma nedeni ve arızayı nasıl giderebileceğinizi anlattık.

Map Sensörü Nedir, Map Sensörü Arızası nasıl çözülür *** 2023
Map sensörü nedir?
0

Map Sensörü Nedir? sorusuna özetle, ideal yanma için gerekli hava-yakıt karışımında “Hava” kısmından sorumlu parça diyebiliriz. LPG’li araçlarda sık karşılaştığımız Map sensörü arızası, LPG Map sensörüne yönelik çözüm arayışına itti.

Atiker Map sensörü üreterek firmalar arasında bu arızayı gidermek için en somut adımı atan firma olsa da, Map sensörü temizliği gibi yöntemlerle de arızayla baş edebilmek mümkün. Her şeyden önce Map Sensörü Ne İşe Yarar, tam olarak bunu kavrayalım. Daha sonra da böyle bir arızayla karşılaştığınızda neler yapabileceğiniz konusuna değinebiliriz.

Map Sensörü Nedir, Map sensörü Ne İşe Yarar?

Map Sensörü Nedir, Map sensörü ne işe yarar konusunu yukarı da özetle açıklasa da konuyu daha açık bir şekilde ifade edelim. Malumunuz, motorun çalışıp aracınızı hareket etmesi için, sürekli almak zorunda olduğumuz ve rakamların oldukça yüksekliği için aracın az yakması için çözüm arayışına girdiğimiz bir yakıt alma zorunluluğu var. Fakat motorun aracı harekete geçirebilmesi için yalnızca yakıt yeterli değil, aynı zamanda havaya da ihtiyacı var.

Map sensörü buradaki hava kısmının oranını üstlenmektedir ve havanın basıncını ölçmekle yükümlüdür. Ölçümünü yapmış olduğu bu değer, motorun ağırlığını belirlemek için motorun devri (RPM ya da dakika başı devir olarak ölçümlenir) ve (ECU) – Elektronik kontrol ünitesi motorun hava basıncına oranla, yakıt alarak ideal yanmayı ortaya çıkartır. Map Sensörü Arızası sonucunda hava oranı sekteye uğradığı için ideal bir yanma olmayacaktır.

Peki, karşılaşılan Map Sensörü Arıza Belirtileri sonrasınca ortaya çıkan ideal yanma neden bu kadar önemli?

Hava yakıt karışım oranı neden önemlidir?

Hava yakıt karışım oranın düzenli bir şekilde orantılanması, aracınızın performansından yakıt tüketiminizi kadar hemen her şeyi derinden etkiler. Hava yakıt karışımı otomobiller tarafından 3 farkı şekilde yapılmaktadır.

 1. Zengin Karışım
 2. Fakir Karışım
 3. Normal karışım

Zengin karışım nedir?

Zengin karışım nedir? Sorusunu kısaca hava oranın düşük, yakıt oranın yüksek olduğu karışım çeşidi olarak yanıtlayabiliriz. Zengin karışım belirtileri arasında en bariz belirti, otomobilinizin standartlardan yüksek yakmasını gösterebiliriz.

Zengin karışım daha çok aracınızın güce ihtiyaç duyduğu konumlarda kullanılır. Örneğin, ilk kalkış, rampadan çıkış vs vs.. Hava oranı yükseltilip, yakıt oranı arttırır ve performans istenilen durumlarda ihtiyacı gidermeye yönelik karşım hazırlar.

Map Sensörü Arızası sonucunda ihtiyacınız olmadığı durumlarda bile karşım oranını koordine edemezse, aracınızın fazla yakmasına neden olacaktır.

Fakir Karışım Nedir?

Fakir karışım nedir? Sorusunu yakıt oranının düşük, hava oranın yüksek olduğu karışım çeşidi yanıtını verebiliriz. Fakir yakıt karışımı hatası lpgli araçlarda daha sık karşımıza çıkar. Yakıt oranı iyice düştüğü için hava oranı artar ve aracınızın yakıt tüketimi düşer. “Hep böyle kullanayım” derseniz de rampada aracınız çıkamayabilir, kalkışlarda 2 saatte kalkış yapabilirsiniz.

Fakir karışım arıza belirtileri arasında aracınızın motorunun çok fazla titremesi gösterebilir. Fakir karışımı aracın güce ihtiyacı olmadığı durumlarda motor otomatik şekilde koordine eder. Örneğin, 90 KM hızla sabit bir şekilde ilerliyorsanız, güç gerekmediği için karışım oranındaki yakıtı düşürecek ve aracınızın az yakmasına neden olacaktır. Uzun yolda otomobiller bu nedenle az yakar.

Normal karışım nedir?

Normal karışım oranı da, standart karışım rakamıdır. Bu oran 14/1 şeklinde ayrışır. Yani, 14 birim hava girerken 1 birim yakıt girer. Rölanti gibi durumlarda kullanılır. Bu oran zengin karışımda 10/2 seviyelerindeyken, fakir karışımda ortalama 18/1 seviyelerinde gözlemlenebilmektedir.

Map Sensörü Nedir, Map sensörü ne işe yarar konusunda detaylı bir açıklama yaptık. Hava kısmındaki bütün verilerden, Map sensörü sorumludur. Map Sensörü Arızası aracınızın performansından yakıt tüketimine kadar etken rol oynadığı için, öncelikle arıza belirtilerine, daha sona da uygulayabileceğiniz çözüm yöntemlerine değinelim.

Map Sensörü Arızasını nasıl anlayabiliriz?

Map Sensörü Arızasını aracına biraz hâkim olan her şöför anlayabilir. Map sensörü arıza belirtileri hava, yakıt karışımı kaynaklı olduğu için arızalı olduğu durumlarda aşağıdaki durumlardan bir ya da bir kaçıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 • Motor arıza lambanız yanabilir. Cihaza bağlattığınızda da DTC P0106 hatası verecektir.
 • Motorunuzda tekleme sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Fakir karışımda çalışıyorsa, ideal yanmayı karşılayabilmek için yüksek devirle çalışmaya neden olur ve bu durumda motorda vibrasyon oluşturur.
 • Aracınız sürekli zengin karışımda çalışıyorsa bu sefer de yakıt tüketiminiz en az %20 oranında artacaktır.
 • Karışım düzensiz olduğu ve sağlıklı yanma ortaya çıkmadığı için, aracınızın partikül filtresi tıkacanacak; bu da çekişten düşmesine neden olacaktır.

Lpg’li araçlarda durum biraz daha farklılık gösterebiliyor.

Atiker Map sensörü arıza belirtileri nelerdir?

Atiker Map sensörü arıza belirtilerini marka daha yoğun bir şekilde kullanıldığı için ele aldık. Lpg Map sensörü arızası belirtileri de benzer sonuçlar ortaya çıkartıyor. Yukarıdaki maddelere ek olarak,

 • Gaza bastığınız zaman LPG’den benzine geçişlerde sorun yaşayabilirsiniz.
 • Aracınız LPG’ye çok zor ya da hiç geçmeyebilir.
 • Rölanti de ya da geçişlerde stop edebilir.

Map Sensörü Arızasını tespit ettikten sonra öncelikle temizleyebilir, sonuç alamazsanız da parçanın değişimini yapmanız gereklidir.

Map Sensörü Temizliği nasıl yapılır?

Map Sensörünün Yeri
Map sensörünün yeri

Map sensörü temizliğini nasıl yapılır dan önce Map sensörü nerede konusuna değinelim. Map sensörü kaputu kaldırınca emme manifoldunun üzerinde yer almaktadır.  LPG Map sensörü de yine emme manifoldundan westinghouse’a uzanan borunun üzerinde “T” şeklinde yer aldığından söz edebiliriz.

Map sensörü temizliğine başlamadan önce etrafındaki soketi ve kendisini iyice inceleyin. Aksi durumda Maf Sensörünün Fişini çekmek istediğiniz de elinizde kalabilir. Fiziki bir anormallik görünmüyorsa temizleme işlemine başlayabilirsiniz. Fişi çekerek, elinize bir map sensör temizleme spreyi bulamıyorsanız da balata spreyi alın. İç kısmına iyice sıkın, fakat burada dikkat etmeniz gereken şey; iç kısmına kesinlikle sivri ya da delici bir şey sokmayın.

Eğer temizleme işleminden her hangi bir verim alamamışsanız, bu durumda zorun olarak parçayı değiştirmeniz gerekmektedir.

 Map Sensörü Fiyatı ne kadar, Map Sensörü nasıl değiştirilir?

Map Sensörü Fiyatı ortalama olarak 800-900 TL rakam bandında değişiyor. Bu değişim aracınızın marka ve modeline göre farklılık göstermektedir. LPG’li araçlarda örneğin; Lovato map sensörü 600 TL civarındayken Atiker Map sensörü 900 TL bandında değişkenlik göstermekte.

Parçanın değişimi oldukça kolay,  emme manifoldunun üzerinde yer alan Maf Sensörünün Fişini çekmek suretiyle parçayı söküp, yenisini takabilirsiniz. Eğer kendinize güvenemiyorsanız da ortalama 250 TL işçilik ödeyerek, uzman bir ekipten yardım almanız mümkün.

İçeriği oyla

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap