1. Ana Sayfa
  2. Arızalar

Lastik Üretim Tarihi Nerede yazar? ** 2023

Lastik Üretim Tarihi Nerede yazar? ** 2023
Lastik üretim tarihi yeri
0

Lastik Üretim Tarihi Nerede yazar? Dot tarihi olarak da adlandırılan lastiklerin üretim tarihleri, kullanım ömürlerinin devamlığı ve paralelinde de otomobil güvenliği açısından büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle de alım aşamasında özellikle DOT Tarihini kontrol etmeye özen gösterin. Bu konuda bilgisi olmayanlar da Lastiğin üretim tarihi nerede yazar?  arayışına giriyor. Sandığınız kadar zor değil, oldukça kolay bir şekilde üretim tarihini kontrol edebilirsiniz. Kontrol için en doğru yerdesiniz!

Lastik üretim tarihi nerede yazar?

Lastik üretim tarihi nerede yazar konusunda dikkat edeceğiniz kısım, lastiğin jantla birleştiği alanda kalan yanak kısmıdır. Kanuni olarak bütün lastiklerinin üretim tarihlerinin burada belirtilmesi gerekli.

 

Lastik Üretim Tarihi Nerede Yazar
Lastik Üretim Tarihi Nerede yazar

Yukarıda örnek bir lastiğe ait yanak görüntüsünü bulabilirsiniz. En son aşamada 4 haneli bir rakam görüyorsunuz, 0421. Burada ilk iki rakam lastiğin üretim haftasını, son iki rakam da lastiğin üretim yılını ifade etmektedir.

04 = Lastiğin 4. Haftada üretildiğini ifade eder. 14, 23 gibi farklı türevlerini de görebilirsiniz. Bir yılda 52 hafta olduğunu düşünürsek, buraya kadar bütün rakamlar karşınıza çıkabilir.

21 = Yıl bazında değerlendirme, tarihin son 2 rakamını kapsar. Yani, bizlere bu lastiğin 2021 yılında üretildiğini ifade etmektedir.

Lastik üretim tarihlerini okuyabilmek işte bu kadar kolay. Artık lastik üretim tarihini nasıl anlarız diye düşünmenize gerek yok. Peki, bu rakamlar neden önemli? Lastik üretim tarihinin önemi nedir?

Lastik Üretim Tarihinin Önemi Nedir?

Lastik Üretim Tarihinin Önemi, güvenlik ve dayanıklılık açısından önemli. Lastikler otomobilin yere temas ettiği ve bizim zemine bağlantımızı sağlayan tek parça. Otomotiv üreticileri güvenlik anlamında bir takım tedbirler alırken bunların en kritik olanı da lastiklerdir. Lastikler kauçuk bir yapıda olduğundan belirli bir kullanım ömrü bulunur. Bu nedenle de her 4 yılda bir değişimi tavsiye edilir. Yıl bazında değerlendirme, standart otomobil kullanıcıları için yapılır. Bazı şirket araçları çok yoğun KM yaptığı için, lastiklerin diş derinlikleri aşınır ve aşınma oranı kapsamında belirli derinliklerde değişimi gerekmektedir.

Lastikler Ne Zaman Değişmeli?

Lastikler ne zaman değişmeli konusu lastiğin üretim yılı ve lastiğin diş derinliğine göre farklılık gösterir. Kauçuk malzemeden yapıldığı ve yıl itibariyle yaşlandığından kimyasal özelliğini kaybedeceği için lastikler her 4 yılda bir ya da 4 MM ‘altındaki diş derinliğinde değişmesi gereklidir. Lastik diş derinlikleri, TUV Türk (Araç muayene istasyonu) tarafınca yapılan kontrollerde de ölçülür. Diş derinliği 1.5 MM altına düşmüşse, ağır kusurlu sayılırsınız ve aracın lastiklerinin değiştirilmesi istenir. Fakat siz güvenlik açısından asla o değerlere düşmeyin. Peki, lastik diş derinliği nasıl ölçülür?

Lastik diş derinliği nasıl ölçülür?

Lastik diş derinliği nasıl ölçülür sorusuna hemen herkes lastik diş derinliği ölçme aletiyle ölçümlenir yanıtını verecektir. Fakat biz daha değişik ve kolay bir yöntem uygulayacağız. Lastik diş derinliği ölçme aleti yaygın bir yöntem fakat bu cihazı herkesin temin edemeyeceği için biz bozuk para ile lastik diş derinliği ölçme sistemini göstereceğiz.

Bozuk Para Ile Lastik Diş Derinliği Ölçümü
Bozuk para ile lastik diş derinliği ölçümü

Elinize resimde görüldüğü gibi 50 Kuruş alın. 50 kuruşun orta kısmında yer alan sarı kaplama dışında konumlandırılan gri nikelajın alanı tam 4 MM gelmektedir. Bu nedenle de parayı alıp, yine resimdeki gibi lastik dişinin arasına konumlandırın. Eğer 50 kuruşta yer alan gri kaplamayı görebiliyorsanız lastiğiniz 4 MM ‘nin altındaki bir değere düşmüş demektir ve değiştirmeniz gereklidir.

Thumbnail
Önerilen Yazı
Arabada Lastik Havası Kaç Olmalı? ** 2023

Lastik Değiştirilmezse Ne Olur?

Lastik Değiştirilmezse durma mesafenizin uzamasından, aracın savrulmasına kadar sayısız olumsuzluklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Lastikler yere temas etmeli ve sıkı bir şekilde tutunmalıdır. Bu baskıyı da ancak üzerindeki diş derinlikleri ve kimyasal yapılarıyla yapabilir. Düm düz, dişi kalmamış bir lastik en ufak manevrada savrulma tehlikesi yaşatır. Keza, yıl itibariyle de çok eski bir lastik olduğunda yere bağlantısı hiçbir zaman istenilen seviyelerde olmayacaktır.

Araba lastiklerinin ömrü ne kadardır?

Araba lastiklerinin ömrü üretiminden itibaren 4 yıl ya da diş derinlikleri 4 MM’ yi düştüğü aşama kadardır. Yukarıdaki yöntemlerle ölçüm yapıp, değişim zamanının gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Bir lastik en fazla kaç yıl kullanılır?

Bir lastiği güvenlik amaçlı 4 yıl kullanmanız tavsiye edilirken, diş derinlerinin yüksek olması şartıyla en fazla 6 yıl kullanabilirsiniz. Fakat, 4 yılı geçirmeniz de özellikle tavsiye edilmemektedir.

En iyi lastik markası nedir?

En iyi lastik markası, aracınızla en uyumlu lastiktir. Bu nedenle lastik seçimi yapmadan önce kullanıcı yorumlarını, özellikle de sizin aracınıza muadil taşıtlarla bu lastiği kullanan kişilerin yorumlarını inceleyip, daha sonra karar verin.

15 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap