1. Ana Sayfa
 2. İkinci El

KM düşürülmüş araç nasıl anlaşılır?

KM düşürülmüş araç, ikinci el sektöründe kanayan yana. İnsanlar daha yüksek rakamlara satabilmek için KM düşürüp satıyorlar. Eğer sizde bu dolandırılan kitleden olmak istemiyorsanız, söylediklerimizi harfiyen kontrol edin.

Km Düşürülmüş Araç nasıl anlaşılır? ** 2023 Basit yöntemleri
Km Düşürülmüş Araç nasıl anlaşılır?
0

Km düşürülmüş araç nasıl anlaşılır? Günümüzün kâbusu oldu artık. Otomobil satıcıları, özellikle de tamamı olmasa da galericiler ellerindeki araçların KM ‘leri düşürerek ederinden çok daha fazlasına satıp haksız kazanç elde etme peşindeler. Orijinal KM Tespiti yapmadan ikinci el araçlarını satın alan kullanıcılar da hem ederi anlamında hem de otomobillerinde çıkabilecek masraflar bazında büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Km orjinal olup olmadığı nasıl anlaşılır? Konusunda teknik başta olmaz üzere, fiziki incelemeye kadar birçok yöntem mevcut. Sonuna kadar okumadan sakın ikinci el araç almayın!

Orijinal KM Tespiti nasıl yapılır?

Orijinal KM Tespiti nasıl yapılır? Bu soruya geçmişte yalnızca “bilirkişi” yöntemi verilebilirken, günümüzün teknolojisinde resmi birçok mecradan km orijinal mi sorusuna yanıt bulabilirsiniz. KM sorgulama yapmak için en sık kullanılan yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Yetkili servisten km sorgulama
 • Araç beyninden km sorgulama
 • PTT KM Sorgulama
 • Muayene KM Sorgulama
 • Tuvtürk KM Sorgulama
 • 5664 km SORGULAMA
 • 2013 öncesi km SORGULAMA

Yetkili servisten km sorgulama

Km Dusurulmus Arac Nasil Anlasilir 1Yetkili servisten km sorgulama işlemi ücretsiz ve zahmetsiz bir şekilde yapabileceğiniz kontrollerin başında gelir. Araçların bütün bakım, mekanik onarım ya da karoseri girişlerinde servisler araçlar için onarım emri açarak, bilgilerini kayıt altına alırlar. Bu her servis girişlerinde uygulamaları gereken kanuni bir kuraldır. Araç sahibi bu bilgileri talep etmesi halinde de beyaz etme zorunlulukları bulunuyor. Sizler de geçmiş KM kayıtlarını öğrenebilmek için ruhsat sabiyle birlikte araç markanızın her hangi bir yetkili servise gidebilirsiniz. Bireysel başvuru yaparsanız araç size ait olduğu için bilgi vermek istemeyebilirler, kanunen böyle bir zorunlulukları da bulunmuyor. Bu yüzden araç sahibine anlatırken, siz de dinleyebilirsiniz. Bu beyana güvenin, bir sorun yaşamazsınız. Eğer telefonda öğrenmek istiyorsanız bu durumda tanıdık/akraba gibi torpile dayanan birilerini araştırmanız gerekli.

Yetkili servisten km sorgulama işlemi her ne kadar güvenilir olsa da kesin sonuç vermeyebilir. Bunun nedeni de kullanıcının yetkili servisi tercih etmeme nedeni. Araç kullanıcıları genelde garanti süresince yetkili servisi tercih edip, bittikten sonra da sanayiyi tercih ediyorlar. Bazıları da fiyatların yüksekliği nedeniyle aracının garantisi olsa bile sanayiye gidiyor. Bu nedenle Yetkili servisten km sorgulama yaptığınızda “Kayıt yok” yanıtı da alabilirsiniz. Aracın yetkili servis bakımlı olması iyi bir şey ama girmediyse de dünyanın sonu değil.

Araç beyninden km sorgulama

Araç beyninden km sorgulama, Orijinal KM Tespiti yöntemleri arasında en sağlam yöntemdir. Her ne kadar gösterge paneli üzerinde KM oynaması yapılsa da araç beyni özelinde her hangi bir müdahale söz konusu değil. Yöntemin sağlamlığı nedeniyle de Beyinden km düşürme anlaşılır mı? Sorusu sık sık gündeme gelir. Beyinden orijinal KM olup olmadığı anlaşılır fakat yalnızca Enjeksiyon beyninden!

İş bilmeyen bir çok teknisyen kendi yöntemlerini geliştirseler de Araç beyninden km sorgulama için kalıcı tek yöntem enjeksiyon beyni. Lastikler döndükçe enjeksiyon beynine tur sayısını aktarır, bu verirler farklı alanlarda diğer sensörlerle birleştirerek aracın enjeksiyon beynine KM cinsinden kaydedilir. Burada ki kontroller Clip cihazı yardımıyla yapılabilmektedir. Bu yüzden her hangi bir yetkili servise, ya da ekspertiz merkezine giderek aracın mevcut KM’sini öğrenebilirsiniz. Ekpretiz KM bakarak sizlere rapor halinde KM sonucunu söyleyecektir. Eğer ekrandaki kayıtla örtüşüyorsa her hangi bir sorun yok.

PTT KM Sorgulama

PTT KM Sorgulama,  yapmak için aracın plakasının dışında şasi numarası da gerekli. İşleme başlamadan önce araç sahibini alarak şasi numarasını talep edebilirsiniz. Sorgulama şu şekilde yapılmaktadır,

 • Öncelikle PTTAVM linkine tıklayarak hesaba giriş yapın.
 • Gelen ekranda şasi ve plaka numarasını yazın
 • Şahıssanız TC kimlik numaranızı, Kurumsal müşteriyseniz de vergi numaranızı yazın.
 • E-posta adresinizi yazın. (Rapor göndereceklerinden doğru yazmanız önemli)
 • Açık Rıza Metni ve Gizlilik Politikası’nı okudum ve onaylıyorum bölümünü onaylayın
 • Bu aşamada sizi ödeme ekranına yönlendirecek. Sanal kart bilgilerinizi girebilirsiniz, işlem creti 6 TL’dir.

Eğer bunlarla uğraşamam derseniz KM Bilgileri 1 mesaj kadar uzağınızda

5664 km Sorgulama

 5664 km Sorgulama yapmak için aracın plakasını ya da şasi numarasını 5664’e kısa mesaj göndermeniz gerekli. 5664 km Sorgulama ücreti 19.90 TL. Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom ayrımı yapılmaksınız aynı numara ve aynı rakamda bilgi alınıyor. SMS gönderdikten sonra geçmiş tüm km kayıtları karşınızda olacak ve Km düşürülmüş araç olup olmadığını ekrandaki bilgiyle tespit edebileceksiniz.

Muayene KM Sorgulama

Muayene KM Sorgulama işlemi Tuvtürk KM Sorgulama olarak da adlandırılabilir. İşin özünde aracın geçmiş muayene kayıtlarını incelemekten geçiyor. TuvTürk muayene gelen her aracın km bilgilerini kayıt altına alıyor ve bunu da kullanıcılarla paylaşıyor. İşlemi şu şekilde yapabilirsiniz,

 • TÜVTÜRK internet sitesine giriş yapın.
 • Ekranda km sorgula sekmesine tıklayın.
 • Sayfayı biraz aşağı indirin ve “Araç Muayene Sorgulama” kısmına gelin.
 • Buraya plaka ve muayene rapor numaranı yazın.
 • Ekrandaki Güvenlik kodunu yazın ve “Sorgula” deyin

2013 öncesi km SORGULAMA

2013 öncesi km SORGULAMA yöntemine özellikle değinmek istedik. Çünkü ulaşabileceğiniz bütün resmi kayıtlar 24.07.2013 tarihi ve sonrasını kapsamaktadır. Peki ya bu tarihten önce KM düşürülmüşse ne olacak? Yapabileceğiniz Orijinal KM Tespiti yalnızca fiziki kontrollerden ibaret olacaktır.

KM düşürülmüş araç fiziki olarak kendini belli eder. Bu yüzden aracın iç aksamını dikkatli kontrol edin. Örneğin, ekranda 50.000 KM yazıyorsa aracın içi çok da yıpranmaz. Fakat direksiyonda soyulmalar, vites topuzunda kararmalar, oturma minderinde çatlamalar varsa o otomobilin en az 150.000 KM yol yaptığından söz edebiliriz. Tamamen kararmışsa bu rakam daha da çıkar. Otomobil içinde yapacağınız analizler de sizlere az çok bilgi verecektir.

Sonuç itibariyle Km düşürülmüş araç nasıl anlaşır konusunda verilebilecek en garanti yanıt Enjeksiyon beynidir. Farklı yöntemlerle geçmiş kayıtları kontrol edilebilse de en sağlıklı yöntemin bu olduğundan söz edebiliriz. Orijinal KM Tespiti konusunda aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi bizlere YORUMLAR bölümünden dile getirebilir ve hızlı dönüş alabilirsiniz.

Sorgulama Sonucu araç kilometre kaydı bulunmamaktadır uyarısı alıyorum.

Sorgulama Sonucu araç kilometre kaydı bulunmamaktadır uyarısı alıyorsanız, araç resmi olarak her hangi bir kuruma giriş yapmamıştır. Bu nedenle KM tespiti araç beyninden yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Km Düşürülmüş Araç alınır mı?

Km Düşürülmüş Araç satış aşamasında çok zorluk çıkartır. Eğer, güvendiğiniz tanıyıp bildiğiniz birisinden alıp uzun süre kullanacaksanız her hangi bir sorun yaşamazsınız.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap