1. Ana Sayfa
 2. İkinci El

İkinci El Taşıt Kredisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci el taşıt kredisi hem alım hem satım aşamasında risk. Dolandırıcılık ihtimalinin fazla olduğu bu yöntemde, dikkat etmeniz gerekenlerin tamamına değindik!

İkinci El Taşıt Kredisiyle Araç Alım/Satımı Nasıl Yapılır? ** 2023
Ikinci el tasit kredisi kullanırken dikkat!
0

İkinci El Taşıt Kredisiyle Araç Alımı ya da 2. El Taşıt Kredisiyle Araç satmak isteyen otomobil sürücüleri hep muallakta kalıyor. Otomobil alım ya da satım aşamasında avantajlı faiz oranları nedeniyle kullanıcılara büyük avantaj sağlayan satış kredilerinde süreç biraz daha farklı seyreder. İster alın, ister satın her ne Kredi kullanacaksanız DOLANDIRILMAMAK adına yazımızı sonuna kadar okumadan işlem yapmayın.

İkinci El Taşıt Kredisiyle Araç Alım Aşaması

Taşıt Kredisiyle Alım Aşamasında ön hazırlığınızı iyi yapın. Aracı satın alacağınız kişiye de mutlak suretle otomobili taşıt kredisiyle alacağınızı vurgulayın. Çünkü başvuru yapıp rakamınız onaylandıktan sonra para hesabınıza gönderilmiyor. Anlayacağınız klasik yöntem olan vereyim parayı, atayım imzayı sonra araba benim olsun diyemiyorsunuz. Peki, süreç nasıl işleyecek, neler yapılması gerekli? En başından en sonuna kadar her şeye değiniyoruz.

İhtiyacınız olan otomobili belirleyin!

İhtiyacınız olan otomobili belirlemek bu yolculukta araştıracağınız ilk konu olsun. Eğer 5 kişilik geniş bir aileyseniz küçük araçlar sizin için yetersiz kalacaktır. Bu nedenle de ihtiyaçlarınız ve bütçenizle örtüşen bir araç yelpazesi oluşturmaya özen gösterin. Listeyi mümkün olduğunca alternatifli tutun. Çünkü bankalar ne yazık ki her araca taşıt kredisi vermiyor. Alacağınız araç sıfır değil ikinci else bazı standartlara uyması gerekli.

Kredi faiz oranlarını araştırın.

Kredi faiz oranları her bankada farklıoluyor. Örneğin çekeceğiniz 100.000 TL için X bankasında 120.000 TL şeklinde ödemeye yaparken, Y bankasında 150.000 TL olarak geri ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Fazla para ödememek için bankaların falz oranlarını iyi araştırmanız gerekli. Devlet bankaları genelde devlet desteği arkalarında olduğu için daha cazip oranlar sunabiliyorlar. Fakat özel bankalarda dönem dönem düzenledikleri kampanyalarla devlet bankalarının önüne geçebiliyor.

Taşıt kredisi faiz oranlarını araştırmak için banka banka dolaşmanıza gerek yok. Taşıt kredisi faiz oranları hesaplama araçlarını kullanarak tek tıkla neredeyse bütün bankalara online bir şekilde erişim sağlayabilir, avantajlı olanla iletişime geçebilirsiniz.

İkinci El Taşıt kredisi başvuru şartları nelerdir?

Taşıt kredisi başvuru şartları özellikle ikinci el araç alım aşamasında sorun olabiliyor. Sıfır araç alımlarında süreç daha pratik ve hızlı ilerlerken, ikinci el otomobillerde krediyi vermek için bir takım kriterleri karşılamanız gerekiyor.

İkinci el araçların ne yazık ki tamamına taşıt kredisi verilmiyor. Kriterler çoğunlukla bankadan bankaya değişkenlik gösterse de ortalama olarak şu kriterleri baz alabilirsiniz.

 • İkinci el taşıt kredisinde 10 yaş üstü araçlara kredi verilmez.
 • Çekeceğiniz kredi tutarı, ikinci el aracın kasko değerinin %70’ini geçemez.
 • Gelir beyanı ya da maaş bodrosu
 • Nüfus cüzdanınız
 • Satın almayı düşündüğünüz aracın ruhsat fotokopisi
 • Serbest meslek erbabı iseniz bağlı olduğunuz meslek kuruluşunuzdan üye olduğunuzu gösterir bir belge
 • En geç iki ay öncesine ait üzerinize kayıtlı telefon, doğalgaz, elektrik vb. fatura

Belgelerle bankaya başvurduktan sonra banka bir inceleme yapar ve genellikle aynı gün içinde olumlu ya da olumsuz bir geri dönüşte bulunur. Değerlendirme aşamasında da aşağıdaki veriler baz alınır.

 • Devir işlemleri yapılacak aracın üzerinde herhangi bir ipotek bulunmaması gerekiyor.
 • En az 6 ay süreyle SGK kaydınızın bulunması önemli
 • 18 yaş sınırı aranıyor.
 • Kredi notunuzun iyi durumda olması gerekiyor
 • Alacağınız aracın kalan tutarını banka hesabınızda hazır bekletmeniz gerekiyor..

Eğer olumlu süreçten geçmişseniz aracınızı uzman incelemesi yaptırın ve devir işlemlerine başlayın.

Thumbnail
Önerilen Yazı
ikinci El Araç Alırken nelere dikkat etmeliyiz? 10 Adımda sağlama alın!

İkinci El Taşıt kredisi noter devir işlemleri nasıl yapılır?

İkinci El Taşıt kredisi noter devir işlemleri aşamasında dilerseniz küçük bir meblağ karşılığında noterdeki güvenli satış işlemini tercih edip, dertsiz bir ticaret yapabilirsiniz. Fakat normal bir satış iin, elinizdeki paranın belirli bir kısmını aktarmanız, noter işlemlerinin tamamlanmasının ardından da kalan tutarın banka tarafından satıcıya aktarılması söz konusu. Yani imza aşamasında satıcı bütün parayı hesabına alamaz. Kredi tutarını satış aşamasından sonra bankanın aktarması söz konusu, bu da ne yazık ki bir risk teşkil ediyor.

Sık sorulan sorular
 • 2. El Taşıt kredisi en fazla ne kadar çekilebilir?

  2. El Taşıt kredisi başvurusunda aracın kasko değeri 100.000 TL’yi geçtiği durumlarda, kasko değerinin %70 oranını, altında kaldığı durumlarda da %50 oranını çekebilirsiniz.  Kalan satış rakamını da nakit olarak karşılamak zorundasınız.

 • Taşıt kredisi çekilen araç satılabilir mi?

  Taşıt kredisi çekilen araç iki şekilde satılabilir. İlki satın alacak kişinin kalan kredi tutarını ödemeyi kabul etme zorunluluğu olarak tanımlanmıştır. Bir diğeri de taşıt kredisi çeken araç sahibi kredi tutarını komple kapatırsa, bankanın koyduğu temlik ortadan kalkar ve aracın satışına engel bir durum bulunmaz.

 • ikinci el taşıt kredisinde yaş sınırı var mı?

  İkinci el taşıt kredisinde başvurmak için reşit olmak, yani 18 yaşını doldurmak zorundasınız. Aksi durumda kredi notu, rakamı gibi etmenler gözetilmeksizin başvurunuza ret yanıtı gelecektir.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap