1. Ana Sayfa
  2. İkinci El

İkinci el araç piyasasındaki gelişmeler 2022

İkinci el araç piyasasındaki gelişmeler 2022
İkinci el araç piyasası gelişmeleri
0

İkinci el araç piyasası özellikle de krona virüsün ülkemizde yayılması ve yaşadığımız pandemi sürecinin de etkisiyle tarihin en büyük tırmanışına şahit olmuştu. Neredeyse %100 ‘den fazla fiyat zammının ortaya çıktığı bu sektördeki artış durdu mu? İkinci el araba fiyatları neden bu kadar arttı ve ne zaman düşer…

İkinci el araç piyasası hakkında bütün gelişmeler.

İkinci el araç fiyatları neden bu kadar arttı?

İkinci el araçların fiyat artışına maruz kalmasının en büyük nedeni insanların sağlık durumlarını korumak güdüsüyle; otobüs, minibüs gibi toplu taşıma araçlarını tercih etmek istememesinden kaynaklandı. Her bir birey kendi bütçesi kapsamında otomobil alıp, gideceği güzergâhta otomobiliyle zahmetsiz ve sağ sağlam gidebilme derdine düştü.

Renault, Toyota gibi dev otomobil üreticilerinin virüs ortamında fabrikalarını durdurup, otomobil üretimine ara vermesi piyasa da bulunamayan yeni arabalara neden oldu. İnsanlar sıfır araba alamadığı için de mecburu olarak piyasa da ki ikinci el araçlara yönelmek zorunda kaldı ki, talebin bu denli yoğun olması sektöre aşırı fiyat zammı olarak karşımıza çıktı. Ve ikinci el otomobil fiyatları 2020 Mart ayıyla kıyaslandığında %112‘lik bir fiyat artışına uğradı.

[yazi ilgili_yazi_id=”1885″]

İkinci el araç piyasasında fiyatlar düşer mi?

İkinci El Araç Piyasası Gelişmeleri
İkinci el araç piyasası gelişmeleri

Haziran ayından sonra normalleşme çalışmaları kapsamında faaliyet göstermeye başlayan otomobil üreticileri, 2021 yılı sonlarına doğru piyasaya otomobil sürmeye başladılar. Sıfır araçların piyasaya yayılmasıyla birlikte de ikinci el otomobil fiyatlarında özellikle kasım-aralık aylarında %6 oranında bir gerilemeye neden oldu. Bu rakam şimdilik biraz daha ileri gidebilir. İkinci eldeki afaki artışın, sıfır otomobillerin piyasaya tam olarak yayılmasıyla birlikte %10 oranında gerileyeceği ekonomi analistlerince ortaya konulan bir istatistik. Tam her şey düzeliyor derken yaşanılan çip krizi ve üretici firmaların parça tedarik süreçlerinde sorun yaşamaları krizi iyice tetikledi.

Sonuç olarak sıfır arabaların da fiyat zammıyla karşımıza çıkması, ikinci el arabalarda kısmen de olsa biraz gerileme yaşanmasına neden olacak. Bu gelişme ikinci el fiyatların düşecek olmasına neden olsa da uzun vadedeki düşüşlerin asla bir önceki seviyelere kadar inmeyeceği görüşü ağırlık kazanıyor. Bu oranları otomobil üreticilerin sıfır araçlara yönelik düzenleyeceği kampanyalar ya da Devlet destekli olası ÖTV indirimin de derinden etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçek.

İçeriği oyla

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap