1. Ana Sayfa
 2. İkinci El

Gümrükten araç almak için 3 Adım!

Gümrükten araç almak için 3 Adım!
Gümrükten araç almak için neler yapılmalı?
0

Gümrükten araç almak, ÖTV ve MTV ‘nin de etkisiyle artan otomobil fiyatları sonucunda sık sık araştırılıyor. Bütçesi kapsamında hareket eden otomobil arayışında olanlar Gümrük araç satış fiyatlarını gördükçe buradan otomobil alıp kullanma arzusuna giriyorlar. Ama… Gümrükten ihaleyle satılan araçları almak mantıklı mı? Almak istiyorsunuz fakat alamıyor musunuz? Artıları ve eksileri nelerdir? Doğru bilgi için en doğru yerdesiniz.

Gümrükten araç satışı nasıl yapılıyor?

Gümrükten araç satışı E-ihale sistemiyle yapılıyor. Geçmiş yıllarda farklı sistemler de denendi, buradan haksız rant sağlayan kitle yüzünden online satış platformu kurularak yolsuzlukların kısmen de olsa önüne geçebilmek arzulandı. Günümüzde Gümrükten ihaleyle satılan araçlar Ticaret Bakanlığı tarafınca E-ihale sisteminde, ihale usulü satılmaktadır.

E-İhale sistemiyle araç nasıl alınır? – 1. Adım

Gümrükten Araç Almak Için Neler Yapılmalı?
Gümrükten araç almak için neler yapılmalı?

E-İhale sistemiyle araç satın almak için Ticaret Bakanlığının resmi kuruluşu olan E-İhale sitesine girip, kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt aşamasında T.C kimlik numaranız, E-posta adresiniz ve ticaret için IBAN numaranız istenilmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra Gümrükten ihaleyle satılan araçlar liste halinde karşınıza çıkıyor. Burada tüm araçları inceleyebilirsiniz. Beğendiğiniz bir araç olması durumda, araca teklif veriyorsunuz. Önemli olan detay, ihaleyi kazanabilmek için ihalede belirtilen sürenin dolmasına yakın teklif vermeniz gerekliliği. Çünkü verilen teklif sizin teklifinizden yüksekse saf dışı kalıyorsunuz. Teklif vermekte bir limit bulunmuyor, eğer o aracı gerçekten almak istiyorsanız sizi her geçtiklerinde yeni teklif verebilir, hatta sistemde kurulan otomasyon dâhilinde belirli bir limite kadar otomatik teklif de verebilirsiniz. Fakat teklif verebilmek için araca yönelik belirlenen teminat bedelini e-ihale sistemi üzerinden yatırmanız gerekiyor. 

 

E-ihale Teminat Yatırma işlemi nasıl yapılır?

E-ihale Teminat Yatırma işlemi, sistemin en zayıf halkası. Gümrükten araç almak maksadıyla bir araca teklif vermeniz için gereken Teminat bedeli bankalar üzerinden yatırılmaktadır. Bunun için Halk bankasına gidip, parayı nakit olarak eden yatırmanız gerekmekte. Gişe memuruna E-ihale teminat bedeli yatıracağını bildirirseniz, görevli sizlere yardımcı olacaktır.

Güncelleme: Sonunda sitemler işe yaradı. Halk Bankası üzerinden halen ihale teminat bedeli nakit yatırılıyorken, Ziraat Bankası ödemeleri internet bankası üzerinden kabul edip işleme alabiliyor. Zahmetsiz bir şekilde yatırmak için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

E-İhaleyi kaybettim, teminat bedeli ne olacak?

İhaleyi kaybetmeniz durumunda yatırdığınız teminat sistem üzerine kaydettiğiniz IBAN üzerinden sizlere tekrar ödenmektedir. İhaleyi kazanırsanız alacağınız aracın satışından düşülüyor. Tavsiyemiz ihaleyi kaybettiyseniz ve yeni bir ihaleye girecekseniz teminat bedelini çekmeyin, sistemde kalsın. Bu sayede diğer araç için yatıracağınız teminat bedelinin prosedürlerinden kurtulmuş olacaksınız.

E-ihaleyi kazandım, şimdi ne olacak? – 2. Adım

E-ihaleyi kazandığınızda, gümrükten araç almak için yatırmış olduğunuz teminat bedelinin dışında kalan rakamı tekrar bankaya yatırmanız gerekli. Yani, örneklendirmek gerekirse,

 • Teminat Bedeli: 5000 TL
 • Kazanılan ihale bedeli: 150.000 TL
 • Yatırılması gereken tutar: 145.000 TL

Ücreti ödedikten sonra 7 iş gününde gümrüğe gidip aracınızı alacaksınız. Ayrıca dip not geçelim. Kazandığınız rakam dışında ÖTV, KDV, Vergiler ve plaka ücreti derken +3000 TL ek masrafınız da çıkmaktadır.

[yazi ilgili_yazi_id=”1885″]

İyi de, bu arabalar nereden geliyorlar?

E-ihaledeki araçlar nereden gelirler?

E-ihaledeki araçlar çok farklı nedenlerden dolayı satışa dâhil olabiliyorlar. Bunların başlıca olanlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • İllegal yöntemlerle ülkemize sokulmaya çalışıp T.C tarafınca el konulan araçlar
 • Gurbetçilerin legal yöntemlerle ülkemize sokup, giderken götürmedikleri araçlar.
 • Serbest Ticaret bölgesinde kullanılan araçlar
 • Gümrük vergisi yüksek diye orada bırakılan araçlar.
 • Sıfır km sanılıp Türkiye’ye ithal edilen fakat yurt dışında km saatleri sıfırlanan araçlar

Gümrükten araç almak için teklif vermeden araca bakılabilir mi?

Gümrükten araç almak için teklif vermeden önce aracı fiziki olarak inceleyebilirsiniz. Aracın bulunduğu İl, ihale şartlarında açıkça belirtilmektedir. İl Gümrük Müdürlüğüne başvurup, araca fiziki olarak göz gezindirebilirsiniz. Burada yapabilecekleriniz,

 • Aracın içine girerek genel kontrollerini yapabilirsiniz
 • Motoru kontrol etmek için kaputu açıp bakabilirsiniz.
 • Aracın altına bakmanız da mümkün. Fakat lastik havaları çoğunun inik olduğu için zor bir ihtimal
 • Aracın resimlerini çekip, sonradan detaylıca bakabilirsiniz.

Fakat ne yazık ki aracı çalıştırmak ve yürüyen sistemi kontrol etmek pek mümkün değil.

Gümrükten araba almak için dikkat edilmesi gerekenler? 3. Adım!

Gümrükten araba almak için ihale teminat bedelini yatırmadan önce, detayları iyice okuyun. Çünkü, detay kısmında aracın genel durumu ve ekspertiz raporu açık bir şekilde sizlere bildirilmektedir. Yine de bu rapora kesinlikle güvenmeyin, sizlere yalnızca ön fikir verir. Mümkünse aracı gözlerinizle gidip, fiziki olarak inceleyin. Hatta imkânlar dâhilindeyse bir ustayla gidip bakmak, sizlerin faydasına olacaktır. Çünkü satın aldıktan sonra aküyü takviyeyle yürüteceğiniz aracı çekiciyle ek masraf yaparak çıkartabiliyorsunuz.

Sonu olarak Gümrükten araç almak sandığınız kadar korkutucu ya da zor değil. Biraz dikkat, biraz şans. Konu hakkında aklınıza takılan her şeyi YORUMLAR bölümünden belirtip ücretsiz ve hızlı bir şekilde destek alabilirsiniz.

Gümrükten araç almak mantıklı mı?

Gümrükten araç almak ihale bedeli, piyasayı geçmediği sürece mantıklı. Avantajlı bir şekilde trafiğe çıkabilirsiniz. Fakat muhasebenizi iyi yapın. Eğer kurtarmıyorsa ihale bedelini yükseltmeyin.

Gümrükteki arabalar iyi mi?

Gümrükteki arabaların arasında çok iyi olanı da var, çok kötü olanı da. Bu nedenle ihalede detaylarını okuyun, eğer iyiyse teklif verin.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap