1. Ana Sayfa
 2. Engelli Araç Fiyatları

2023 Engelli Araç Limiti ve Alım Şartları

2023 Engelli Araç Limiti ve Alım Şartları Ocak ayında resmi gazetede yayınlanmasının ardından değişti. Alım limiti her ne kadar yükseltilse de alım şartları biraz daha zorlaştı. Peki, bunlar nelerdir?

Engelli Araç Limiti 2023 Ocak itibariyle güncellendi! Yeni şartlar var!
Engelli Araç Limiti 2023
0

Engelli Araç Limiti 2023 Ocak ayı itibariyle güncellendi. 450.000 TL’ye kadar ÖTV Muafiyeti sağlanarak engelli araç alabilecek bireyler, 2023 engelli araç limiti kapsamında 1.004.000 (Bir milyon dört bin) TL’ye kadar otomobil sahibi olabiliyorlar. Peki, hangi otomobiller alınabilir, neler yapılması gerekir? Hepsine sizler için değindik.

Engelli Araç Limiti 2023 yılında ne kadar?

Engelli Araç Limiti 2023 yılında yapılan güncelleme kapsamında resmi gazete engelli araç limiti 2023 Ocak ayı itibariyle 1.004.000 (Bir milyon dört bin) olarak belirlendi. Anlayacağınız seçebileceğiniz otomobil sayısı giderek arttı. Otomobil fiyatlarına zam gelmesi ve ÖTV Muafiyet rakamının güncellenmemesi nedeniyle 2022 yılı itibariyle neredeyse alınabilecek araç kalmayacak duruma gelmişti. Engelli araç limiti 2023 HESAPLAMAsı kapsamında güncellenen yeni limitler eşliğinde çok sayıda otomobil alıp tercihlerinizi değerlendirebilirsiniz. Fakat değişen ne yazık ki yalnızca limitler olmadı…  Alım aşamasında yeni kurallar, kısıtlamalar da getirildi.

2023 Engelli Araç Kimler kullanabilir?

2023 Engelli Araç Kimler kullanabilir? Otomobil fiyatlarının sürekli yükselmesi ve ÖTV Muafiyeti uygulanmasıyla oldukça cazip koşullar eşliğinde temin edilebilmesi, ÖTV muafiyetinin suiistimal edilmesine neden oluyor. Bu kapsamda her ne kadar alım limiti güncellense de, alabilme şartları da biraz daha zorlaştırıldı.

resmi gazete engelli araç limiti 2023 kapsamında yayınlanan genelgeye göre ÖTV muafiyetli otomobil almak isteyenlere yönelik yeni şartlar belirlendi. Buna kapsamda artık sadece birinci derece akrabalar ÖTV İndirimden faydalanabilecek. Fakat 1, 2 ve 3. derece akrabalardan verilecek 3 isim aracı kullanabilecek. Eğer 1.derece akrabalar dışında herhangi birisi aracı kullanacaksa iş akdine göre sözleşme yapılması gerekecek.

Engelli Araç Alma Şartları 2023 Nelerdir?

Engelli Araç alma şartları 2023 yılı şartları kapsamında engelli raporunuz vergi dairesi tarafından onaylanmış olmak zorundadır. Bu rakamlar üzerinden otomobil sahibi olmak istiyorsanız, en az %90 oranında engelli raporunuzun bulunması gerekli. Ayrıca siz de fark etmişinizdir ki tüm otomobillere sahip olamıyorsunuz. Alacağınız otomobilin satış fiyatı 330.000 TL’den fazla olmamalı ve aracınız ticari kategoride yer almamalıdır.

 • 18 yaşından büyük olması gerekir.
 • ÖTV Muafiyetli alınan araç 5 sene suretle kesinlikle satılamaz.
 • 5 sene içinde yeni araç alabilmesi için mevcut aracının kazalı olması ya da doğal afetler nedeniyle kullanılamaz durumda olması gerekmektedir.
 • Aldığı aracın motorunun en fazla 1.6 LT olması
 • Tam teşekkülü bir hastaneden rapor alması

Toyota engelli araç fiyatları 2023 kapsamında alabileceğiniz bütün araba opsiyonları ve fiyat seçeneklerine yer verdik. Sizlerin de en kısa sürede hayalinizdeki otomobilinize kavuşmanız dileklerimiz. Aklınıza takılan bir soru olduğunda, ya da yaşadığınız deneyimleri diğer Toyota arayışında olan kullanıcılarla paylaşmak istediğinizde bizlere yorumlar bölümünden ulaşabilirsiniz. Toyota Engelli araç fiyatları 2023 konusunda aklınıza takılan tüm konularda YORUMLAR bölümünden destek alabilirsiniz.

2023 Engelli araç nasıl alınır?

Video Özeti:

 • 00:00 – Başlangıç
 • 05:00 – 90 ve üzeri oranlı rapor sahipleri
 • 07:45 – Aracı kimler kullanabilir
 • 08:20 – Gerekli evraklar
 • 09:15 – 18 yaş altı raporlular için araç alımı
 • 11:25 – Ötv muafiyetli aldığımız aracı satmak istersek
 • 12:15 – Rapor sahibi vefat ederse aracın durumu ne olur
 • Engelli araç hangi markaları 2023?

  Engelli Araç Alım limiti olan 1.004.000 TL kapsamında marka gözetmeksizin tüm araçları alabilirsiniz. Tek şart ticari ünvana sahip olmaması.

 • En ucuz engelli araç fiyatları

  En ucuz engelli araç fiyatları listesine sizler için çalıştık. Alım gücü düşük olan ve araç almak isteyen bireyler sitemizdeki En ucuz engelli araç fiyatları listesini inceleyebilirler

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap