1. Ana Sayfa
  2. Haberler

En İyi Kış Lastikleri Hangileridir? En iyi 5 MARKA! (Test Sonucu)

En İyi Kış Lastikleri hep merak edilir. Hayatımızın yere bağlandığı ve güvenliğinin çok önemli olduğu kış lastiklerini araştırırken KARARSIZ MI KALDINIZ? Hangisi iyi, hangisi hesaplı, bütçe performansa göre ne alınabilir? Aynı arabada onlarca lastiği test ettik, çıkan sonucu sizlerle paylaştık.


0

En İyi Kış Lastikleri hangisi? Kış lastikleri, bazı sürücüler için bir gerekliliktir, en önemlisi de güvenlik için vazgeçilmezdir. Piyasadaki en iyi beş kış lastiğini belirlemek için, düzinelerce modeli araştırdık. Her kış lastiğini, endüstri test standartlarına, müşteri incelemelerine ve satın alınabilirliğe göre derecelendiriyoruz. Hangi lastiği alacağınıza karar vermek, özellikle standart lastiklerinizi kış lastikleriyle değiştirme zamanı geldiğinde sizi kararsızlığa sürükleyebilir. Bu yazıda; çekiş performansı, fiyatı, hava durumuna özgü kullanılan teknoloji ve daha fazlasına dayalı olarak, piyasadaki en iyi kış lastiklerini inceliyoruz. Ayrıca kış lastiklerinin temellerini, genellikle ne kadara mal olduklarını ve hangi sürücülerin bu özel lastikleri satın alması gerektiğini aktarıyoruz.

Kış Lastiği Nedir?

Kış Lastiği Nedir? Bazen kar lastikleri olarak da adlandırılan kış lastikleri, kar, buz ve diğer sert kış koşullarında kavrama ve güvenli bir şekilde hareket etmek için tasarlanmıştır. Sıfırın altındaki sıcaklıklarda bile maksimum esneklik için, farklı kauçuk bileşikleri ile formüle edilmişlerdir. Kış lastikleri, üç tepeli dağ içinde kar tanesi (3PMSF) sembolüne sahip olabilir. Ancak bu işaret, bir lastiğin orta kalınlıkta karda hızlanma çekişini kapsadığını ve lastiğin kış koşullarında fren yapma ve dönüş yapma yeteneğini içermediğini de eklemeliyiz.

3Pmsf Sembol
3PMSF Sembolü

Modern teknolojik yenilikler sayesinde kış lastikleri, ıslak yollardan kuru kış yollarına çok az sorunla geçebilir. Ancak kış lastikleri yıl boyunca kullanılmamalıdır. Tipik olarak, kış lastikleri Kasım sonunda takılmalı ve Mart sonunda çıkarılmalıdır. Ya da olayın teknik boyutlarını ele aldığımızda 7 derecenin altına düştüğü durumlarda KIŞ, üzerindeki durumlarda da yazlık lastik kullanmalısınız. Aksi durumlarda hem güvenlik anlamında büyük zafiyet yaşarsınız hem de aracınızın yakıtının inanılmaz derecede yükselmesine neden olursunuz. Aynı zamanla lastikleriniz de çok kısa sürede aşınır. Normal kullanım ömrünü oldukça geriye çekmiş olursunuz.

Thumbnail
Önerilen Yazı
Arabanın Kışlık Bakımını 5 Adımda KENDİNİZ YAPIN!

Kış Lastiğini Neden Takmalıyım?

Kış Lastiğini Neden Takmalıyım? Karlı, buzlu veya soğuk hava koşullarında düzenli olarak araç kullanan sürücüler kış lastiğini kesinlikle alıp, taktırması gerekiyor. Adından da anlaşılacağı gibi kış lastikleri sadece kar için değildir. Çoğu zaman, kışlık olmayan lastiklerin malzemesi daha düşük sıcaklıklara dayanamaz. Kış aylarında dört mevsim lastiklerini takmayı tercih eden sürücüler, camsı geçiş sıcaklığı olarak adlandırılan durumla karşılaşabilirler. Kauçuk, tipik olarak 45 Fahrenheit derece civarında ve altındaki sıcaklıklarda farklı davranmaya başlar. Soğuk kauçuk, her zamanki yumuşak, esnek yapısından ziyade cam gibi sertleşmeye ve çatlamaya başlar. Bu durum, lastiğin çekişini ve genel performansını ciddi şekilde etkileyebilir.

Bu nedenle, düzenli olarak 7 derecenin altında sıcaklıklara maruz kalan bir bölgede yaşıyorsanız, kış lastikleri muhtemelen iyi bir yatırımdır. Kış lastikleri, yol güvenliği için de kritik öneme sahiptir. Uygun olmayan çekiş ve lastik sertliği, sert havalarda ciddi kazalara yol açabilir. Federal Otoyol İdaresi‘ne göre, yıllık araba kazalarının yaklaşık yüzde 21’i kötü hava koşullarından kaynaklanıyor.

Çivili ve Çivisiz Kış Lastikleri Nedir?

Çivili ve Çivisiz Kış Lastikleri Nedir? Son yıllarda birçok ülke kullanımlarını yasakladığından, çivili lastikler bir nevi rafa kaldırıldı. Bazı ülkeler hala çivili lastiklere izin veriyor. Ancak metal yerine lastik çivili olanlarına. Çivilenebilir lastikler karlı zeminde karı “ısırabilir”ken, diğer kış hava koşullarında iyi performans göstermezler ve yollara zarar verme eğilimindedirler. Çivisiz kış lastikleri bunun yerine, karda ve buzda hareket etmek için daha derin sırt tasarımına, daha keskin lastik kenarlarına ve esnek kauçuk malzemelere güvenir.

Kış Lastiklerinin Fiyatı Ne Kadar?

Kış Lastiklerinin Fiyatı Ne Kadar? Trendyol, Hepsiburada, Sahibinden gibi alışveriş sitelerine göre, kış lastikleri lastik başına 1000 – 10.000 TL arasında değişiyor (Tabii kalitesine göre 20.000 TL fiyata kadar kış lastiği bulunuyor). Bu, diğer birçok lastik türünden daha yüksek bir maliyet olsa da, aynı kış lastiği setini 4 boyunca saklayıp kullanabileceğinizi ve bu nedenle her yıl kış lastikleri değiştirmek için para ödememeniz gerektiğini unutmayın.  Aşağıdaki liste, dünya çapında satılan en iyi kış lastiklerine aittir. Rakamlar da ortalama yazılmıştır. Sizlere fikir verebilmesi açısından aktardık. Karar aşamasından sonra rakam bazında mutlaka araştırma yapın. Ya da bulunduğunuz ili YORUMLAR bölümünden aktarırsanız sizleri anlaşmalı olduğumuz noktalara da yönlendirebiliriz.

  • Michelin X-Ice Xi3: 2.250 (215/60R16)
  • Bridgestone Blizzak WS80: 2.700 (215/60R16)
  • Dunlop Kış Maxx WM02: 2.100(225/60R17)
  • Saba Lastiği: 2050 (215/65R17)
  • Continental WinterContact SI: 4.1000 (205/50R17)

En İyi Kış Lastikleri Hangileridir?

En İyi Kış Lastikleri Hangileridir? Lastikler, sürüş deneyiminin genellikle yeterince takdir edilmeyen bir parçasıdır. Kaliteli lastikler, aracınızın yol tutuşunu değiştirebilir, yakıt ekonomisini iyileştirebilir ve genel güvenlik performansını artırabilir. Herhangi bir yeni lastik seti satın almadan önce, birkaç farklı lastik modelini karşılaştırmak en iyisidir. Bu konuda Michelin lastiklerini ve Continantel lastiklerini öneriyoruz.

Michelin: Genel Olarak En İyi Lastikler

Michelin sadece mükemmel kış lastikleri üretmekle kalmıyor, aynı zamanda neredeyse tüm lastik kategorilerinde son derece saygın modeller üretiyor. Sektörün en iyi lastiklerine ilişkin yapılan değerlendirme, piyasadaki en iyi modelleri sunmasından dolayı Michelin belirlendi. Michelin lastikleri daha pahalı olma eğilimindeyken, kaliteleri ve performansları, onları değerli bir finansal yatırım haline getiriyor.

En İyi 5 Kış Lastiği

En İyi Kış Lastikleri
En İyi Kış Lastikleri

En İyi 5 Kış Lastiği çalışmasındaki İnceleme ekibimiz, şu anda mevcut olan en iyi beş kış lastiği listesini hazırlamak için, satın alınabilirlik, çivili lastiklere karşı çivisiz lastikler ve genel performansı değerlendirdi. Bu lastiklerin kış koşullarında nasıl gittiği hakkında daha iyi bir fikir edinmek için Çivisiz Kar ve Buz Kış Lastikleri çalışmasından elde edilen verileri dâhil ettik. Çalışma, dört kış lastiğinin 2014 model bir BMW F30 328i sedan üzerinde farklı yüzeylerde (otoban, devlet yolu ve şehir içi yollar) nasıl performans gösterdiğini test etti.

2023 için en iyi beş kış lastiği şunlardır,

1Michelin X-Ice Xi3

Michelin X-Ice Xi3 kuru, ıslak, kar, buz, sulu kar gibi tüm düşük sıcaklıklı yol koşulları için çivisiz bir kış lastiğidir. Tire Rack‘in Kış Lastikleri araştırmasında, bu model ıslak viraj testlerinde, diğer üç lastik modeline göre daha iyi performans gösterdi ve kuru testlerde yakın bir ikinci sırayı aldı. vAyrıca karda yol tutuş ve çekiş için en yüksek ikinci puana sahipti. Daha eski bir model olsa da Michelin X-Ice Xi3, denenmiş ve test edilmiştir. Arabalara, hafif kamyonetlere ve SUV’lara uyacak çeşitli boyutlarda gelir.

Michelin lastikleri genellikle maliyetlidir ve Michelin X-Ice Xi3 modeli de bir istisna değildir. Bununla birlikte, bu Michelin modeli, uzun vadede maliyeti dengeleyen 64.000 km lastik ömrü garantisi ile birlikte gelir.

2Bridgestone Blizzak WS90

Tire Rack’in Kış Lastikleri çalışmasında Bridgestone Blizzak WS90, kuru ve yağışlı kış sürüş koşullarında, frenleme becerileri açısından en iyi puanı aldı. Her iki yüzeyde de, bu Bridgestone modeli, ikinci sıradaki modelden yaklaşık 1 metre daha erken durdu.

Bridgestone, lastiklerini moleküler düzeyde oluşturmak için Nano Pro-Tech ® kullanıyor. Lastik üreticisine göre Bridgestone Blizzak WS90, ıslak yollarda tutunmanın önemli bir parçası olan silika parçacıklarıyla daha kolay bağlanan, özel olarak tasarlanmış kauçuk moleküllere sahiptir. Blizzak WS90’ın sırt tasarımı ve rahatlığıyla birleşen bu yenilik, onu sektördeki en iyi kış lastiklerinden biri yapıyor.

3Dunlop Kış Maxx WM02

Diğer bir yüksek puanlı kış lastiği olan Dunlop Winter Maxx WM02, Tire Rack’in Kış Lastikleri çalışmasında test edilmedi. Ancak selefi WM01 iyi performans gösterdi. Her iki model de asimetrik sırt desenine sahiptir ve karlı ve buzlu koşullarda güçlü çekiş sağlar.

Modelin buz üzerinde frenleme ve derin karda hızlanma ile ilgili bazı müşteri şikayetleri ile karşı karşıya kaldığını unutmayın. Lastik hareket halindeyken iyi performans gösterir, ancak çalıştırma ve durdurma sorun olabilir.

4Genel AltiMAX Arktik

Çivilenebilir bir kış lastiği olan General AltiMAX Arctic modeli çeşitli ebatlarda sunulur. Lastik çoğu kış koşulunda iyi performans göstererek, ıslak ve kuru zeminde sağlam çekiş, karda çekiş ve genel konfor sağlar. Bu General lastik ailesi, performansını hem ıslak hem de kuru yollarda optimize etmek için iki yönlü bir sırt deseni kullanır.

General AltiMAX Arctic modelleri, genellikle Michelin veya Bridgestone lastiklerinden daha ekonomiktir ve birçok müşteri, kış mevsimlerinde ve sert hava koşullarına iyi dayandıklarını bildirmektedir.

5Continental Winter Contact TS830

Çivisiz bir kış lastiği olan Continental Winter Contact TS830P, düşük sıcaklıklarda esnekliği ve yol tutuşunu korur. Geniş omuz blokları, kuru yol tutuşunu iyileştirirken, sırt tasarımı buz ve karı kavrar.  Müşteri incelemeleri, lastiklerin yağmurda ve kuru soğuk koşullarda, daha yüksek hızlarda iyi performans gösterdiğini söylüyor. Continental, bu lastikleri kış aylarında sürüş keyfi yaşamak isteyen spor otomobil ve lüks sedan sahipleri için tasarladı. Ayrıca lastik seçimi ve takımından sonra da iki hususa dikkat edin, onları da burada detaylandırdık.

  1. Lastik DOT tarihi ve Fiziki kontrolü
  2. Arabada lastik hava basıncı kaç olmalı?

En iyi kış lastiklerini objektif bir şekilde sizler için listeledik. Aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi YORUMLAR bölümünden iletirseniz yayınlamaktan ve yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Sık Sorulan Sorular – En iyi kış lastikleri

Bu bölümde En iyi kış lastikleri konusuna yönelik, siz değerli takipçilerimizin uzmanlarımıza yönlendirmiş olduğu en sık sorulan soruları derledik. Bu sorular, bizlere aktarılan onlarca soru arasından EN SIK SORULAR özelinde seçilerek yayınlanmıştır. Gerek mail gerekse de sitemizin Soru – Cevap üzerinden gelen soruları en doğru bilgilerle ve ivedilikle yanıtlıyoruz.

Sık Sorulan Sorular özet niteliğinde okuyup, konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılarımız için hazırlandı. Ayrıca En iyi kış lastikleri istatistiklerine yönelik aklınıza takılanları, sormak istediklerinizi ya da deneyimlerinizi bizlerle YORUMLAR bölümünden paylaşırsanız yayınlamaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isteriz. 

En iyi kış lastiği hangisi?

2023 yılı tesleri baz alındığında, en iyi kışlık lastik üreten markalar Michelin, Continantel ve Goodyear olarak sıralandı. Dunlop ‘ta onların hemen arkasından oldukça iddialı bir şekilde geliyor.

Kış lastiği mi yoksa 4 mevsim mi?

4 Mevsim lastik, ticari amaçla ortaya atılan bir kavram ve özellikle soğuk kış aylarında sağlıklı sonuç alınamaz. Hava sıcaklığının 7 derecenin altındayken kış, üstündeyken yazlık lastikler kullanmanız gerekir.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap