1. Ana Sayfa
 2. Haberler

Ehliyet almak ne kadar sürer?

Ehliyet almak için sabırsızlanıyorsunuz, öyle değil mi? Süreci en hızlı şekilde nasıl tamamlayacağınızı ve ne kadar fiyata mal olacağını ayrıntılı bir şekilde sizler için listeledik. Boşa vakit kaybetmeyin, ehliyetinizi hızlı ve ucuz bir şekilde temin edin.

Ehliyet Almak Ne Kadar Sürer? ** 2023 Güncel Evraklar ve Yöntem!
Ehliyet almak ne kadar sürer
0

Ehliyet Almak Ne Kadar Sürer? Ehliyet kursu ve devamındaki süreçler dönem dönem insanları zorlayabiliyor. H Özellikle de Çalışırken ehliyet almak vakit darlığını da göz önüne aldığımızda en sık yapılan araştırmalar arasında yer almaktadır. Ehliyet almak zor mu? Düşüncesine kapılmayın. Sonuçta bu belgeyi alan milyonlarca otomobil kullanıcısı var. Biraz sabır ve süreç gerekiyor. 3 ay süren zamanı atlatmaya çalışı hızlı ehliyet alma düşüncesine kapılmadan, doğal yöntemlerle ehliyet almanın ne kadar sürdüğü ve sürece dair ayrıntıları sizler için derledik. Sürücü kursuna yazılma tarihinden itibaren karşılaşacağınız dönemleri şu şekilde sıralayabiliriz. Ehliyet ne kadar sürede alınır? sorusunu yaşayacağınız süreçler ve yapmanız gerekenlerle birlikte aktarıyoruz.

Ehliyet Almak Ne Kadar Sürer?

Ehliyet Almak Ne Kadar Sürer? Ehliyet almanın ne kadar sürdüğünü sizlere gün gün aktaralım, bu sayede süreçlerin tamamından ve total olarak ne kadar sürdüğünden haberdar olabilirsiniz.

 • Sürücü Kursu kaydı – Ön araştırma sonucunda 1 günde bütün işlemleri tamamlayabilirsiniz.
 • Teorik eğitim süresi – Ortalama 1 haftada tamamlanmaktadır.
 • Ehliyet sınavı için bekleme süreci: En fazla 1 ay sürer
 • Direksiyon eğitimi ve sınavı: 1 aylık süreç
 • Sürücü sertifikası hazırlanma dönemi: 1 haftada tamamlanır
 • Tüm belgelerin hazırlanarak ehliyet randevusu alınması ve başvurusu: Ortalama 1 hafta
 • Ehliyetin elinize geçmesi: Yaklaşık 2 hafta sürer.

Çalışırken ehliyet almak isteyenler için ya da zamanını bu sürece göre belirleyecek adaylar için ehliyet alma aşamaları yukarıdaki şekildedir. Dolayısıyla sürücü kursu kayıt döneminden ehliyetin elinize ulaşmasına dek ortalama 3 ay gibi bir süre sabretmeniz gerekiyor. Süre aralığı büyük şehirlerde ve daha az nüfusun bulunduğu şehirlerde farklılık gösterir. Kalabalık yerlerde 3 ay sürebilen işlem suresi; daha sakin illerde işlem yoğunluğu daha az olacağı için 2 aya tekabül edebilir. Anlayacağınız bir şehir efsanesi olan 1 Ayda ehliyet almak tamamen hayal ürünü bir durum.

Ehliyet Kaç Ayda Alınır?

Ehliyet Kaç Ayda Alınır? Ehliyet alma işlemi elbette belli süreçleri içermektedir. Bu işlemlerin sırayla ve başarıyla uygulanmasının ardından ehliyet onayı gerçekleşir ve mutlu sona ulaşırsınız. Öncelikle ehliyet almak için eğitim verme yetkisine sahip bir sürücü kursuna kayıt olmak gerekir. Sürücü kursu kayıtları genelde her ay 1. ve 10. günler arasında yapılır. Kayıt yaptırma işleminin ardından ehliyet kursu başlar. Ehliyet kursu açısından toplamda 34 saat eğitim alınması gerekir. Bu eğitim yaklaşık 1 hafta sürede tamamlanmaktadır.

Ehliyet almak için gerekenler listesinin bir diğer önemli unsuru da teorik eğitimin ardından yine sürücü kursu tarafından sağlanan direksiyon eğitimidir. Yazılı eğitim sonuçları açıklandıktan sonra direksiyon eğitimi alınır. Her sınıf açısından zorunlu tutulan direksiyon eğitim saatleri farklıdır. Ancak B sınıfı ehliyet için direksiyon eğitimi saati 14 saat zorunlu olarak belirlenmiştir.

Thumbnail
Önerilen Yazı
Araba Nasıl Sürülür? 2023 En pratik yöntemler!

Direksiyon eğitiminin tamamlanmasının ardından ilçe trafik komisyonu aracılığı ile belirlenmiş olan tarihlerde direksiyon sınavına girilir. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından ortalama 1 ay içerisinde gerçekleşir. Direksiyon sınavında başarılı olunmasının ardından mevcut sürücü sertifikalarının ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından hazırlanması gerekir. Bu süre zarfı yoğunluğa göre değişiklik gösterir. Ancak yaklaşık 2 haftalık bir sürece tekabül eder. Sürücü sertifikalarının hazırlanması ile sürücü kursuna teslimi söz konusu olur. Süreç hakkında bilgilendirmeyi yaptığımıza göre evraklara yönelik detaylara değinelim.

Ehliyet almak için gerekli belgeler 2023

Ehliyet almak için gerekli belgeler 2022 yılında şu şekilde tanımlanmıştır.

 • 2 Adet Biyometrik resim
 • Kimlik fotokopisi
 • Diploma ya da Öğrenim Belgesi
 • Tam teşekkül öze hastane ya da Aile hekiminden alınacak sağlık raporu

Farklı ehliyet grupları için ek evrak talep edebilirler. Fakat en yaygın kullanılan B sınıfı için yukarıdaki evrakları toparlayıp teslim etmeniz yeterli olacaktır. Belgeleri toparladık, ehliyeti almak gerçekten zor mu?

Ehliyet Almak Zor Mu?

Ehliyet almak zor mu sorusunun cevabı kişiye göre değişiklik gösterir. Alınacak ehliyet biçimine ve kişinin yapısına göre süreç şekillenir. Ancak araç sürmek soğukkanlılık isteyen bir iş olduğu için; bu anlamda sakin kalmayı başarabilen kişiler daha çabuk ve rahat bir şekilde ehliyet sahibi olmaktadır. Soğukkanlı olmak aynı zamanda trafikte gelişebilecek ani herhangi bir duruma karşı hazırlıklı olmayı da sağlamaktadır.

Yukarıdaki işlemlerin ardından ehliyet için başvuru yapılması gerekir. Sürücü sertifikasının onaylanması sonrasuı emniyetten randevu alınarak sınav harçlarının yatırdığına dair dekont, ehliyet sağlık raporu, 2 tane biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı ile birlikte ilçe nüfus müdürlüğüne gidilir.

Bu işlem ortalama 2 hafta sürse de; bulunan yerin yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Kalabalık olmayan bazı bölgelerde nüfus müdürlüklerinin randevusuz çalıştığı görülmektedir. Bu durumda aynı gün gidilerek başvuru yapılabilir. Tabi bunların hepsi masraf. İşin bir de bu noktasına değinelim.

Ehliyet Fiyatları 2023

Ehliyet fiyatları 2023 senesinde artan pahalılığında da etkisiyle ciddi bir yükselme eğilimine girdi.  Olayı 2 boyuttan incelememiz gerekli. İlki sürücü kursuna vereceğiniz ücret, diğeri de kursu başarıyla tamamladıktan sonra harçları yatırmanız gereken ücret. B sınıfı için Ehliyet fiyatları 2023 yılı için 3270 Lira olarak tanımlanmıştır. Bu parayı nerelere verdiğiniz ve, diğer sınıflar için ödemeniz gereken ehliyet değişim/sahip olma maliyetini kalem kalem açıklayalım.

Ehliyet sınıfıSürücü Kursu ÜcretiSınav Giriş TutarıHarçToplam Rakam
A12.350 ₺325 ₺825 3500 TL ₺
A22.600 ₺325 ₺825 3600 TL ₺
A2.950 ₺325 ₺2.489,905.764 TL ₺
B2.950 ₺325 ₺2390,1 ₺5.665 TL ₺
F2.600 ₺325 ₺2.543 ₺3373 TL ₺
B-‘den D1’e2.250 ₺325 ₺2638,4 ₺4618 TL ₺
B’den D2ye geçiş2.950 ₺325 ₺2638,4 ₺4918 TL ₺
B’den C’ye geçiş2.390 ₺325 ₺2638,4₺5358 TL ₺
 • Gelen Zamanlar Nedeniyle Ehliyet Fiyatları 2023 Rakamları 26.01.2023 Tarihinde güncellenmiştir.

Ehliyet almak ne kadar sürer? konusunda bütün detaylara Debriyaj.net takipçileri için yer verdik. Sonuç olarak ehliyet almak için belirli bir süreç ve sabır gerekse de, özgüveninizi düşürmenizi gerektiren bir unsur olmadığınızı hatırlatmak isteriz. Sonuçta dünya genelinde bu belgeyi alıp, araç kullanan milyarlarca insan var. Aklınıza takılan bir durumda bizlere YORUMLAR bölümünden ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

 • Ehliyet Kaç Ayda Alınır?

  Ehliyet almak için gerekli süre, tüm sınavlardan tek seferde başarılı olduğunuzu düşündüğümüzde 45 gün sürmektedir.

 • Ehliyet kaç TL 2023?

  Ehliyet alma maliyeti 2023 yılı güncel rakamları baz alındığında, yaklaşık 9.503 TL tutmaktadır.

 • Ehliyet harcı nereye yatırılır?

  Ehliyet harcı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) birimine yatırılır. Günümüzde farklı bankalar da yaptığı anlaşmalarla ödemeyi alabiliyorlar. Online olarak GİB üzerinden yatırmanız mümkündür.

 • Hızlı Ehliyet Alma yöntemi nedir?

  Hızlı Ehliyet Alma yöntemi için sınavlara yakın bir süreçte olmalısınız. Kursa “önceden” yazıldı gösterilip direkt sınava girebilirsiniz. Tabi, bu durum sizlere rakam bazında daha yükseğe mal olur. Aksi durumda her türlü en az 45 gün beklemeniz gereklidir.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap