1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgiler

Egzozdan Duman Atması Nedendir? 4 adımda sorunu çözün!

Egzozdan Duman Atması Nedendir? 4 adımda sorunu çözün!
Egzozdan duman atması nedenleri
0

Egzozdan duman atması hepimiz tarafından istenmeyen durumların başında gelse de hepimizin karşısına çıkan ve istenmeyen durumların başında gelir. Egzozdan duman atmasının dışında, ana sorun çıkan dumanın hangi renk olduğudur. Çıkan dumanın rengi, aracınızın dile gelmiş halidir ve her renk farklı bir arızanın göstergesidir..

Egzozdan Beyaz Duman Atıyor

Egzozdan Beyaz duman atması ve beraberinde su damlaması ciddi bir sorunun habercisi olabileceği gibi, önemsiz bir konu da olabilir. Eğer 5 saniyeden daha uzun bir süre duman atıyorsa silindir kapak contanızın yanık olma olasılığı yüksek. Emin olabilmek için araç üzerindeki diğer tepkimeleri de gözlemleyebilirsiniz. Conta yanıksa paralelinde aşağıdaki sorunlar da baş gösterecektir.

  • Otomobilinizde sürekli su eksilir.
  • Radyatör kapağını açmak istediğinizde, kapak basıncın etkisiyle metrelerde yukarı doğru fırlayabilir.
  • Motor yağıza su karışabilir ve pekmez kıvamında bir akıcılığa bürünebilir.

Egzozdan Beyaz duman atması dışında yukarıdaki belirtileri aracınızda göremezseniz, sorun soğuk havalardan kaynaklı bir durumdur. Bu durumu bir arıza olarak görmeyin ve her hangi bir müdahalede bulundurmayın. Çünkü motorun içindeki yanmış gaz ısınır ve dışarıdaki soğukla kimyasal tepkimeye girerek su damlacıkları olarak yere dökülür. Bu durumu kışın arabanın camlarının buğulanması gibi düşünebilirsiniz.

Egzozdan Duman Atmasi 1

Egzozdan Gri Duman Atma Nedenleri Nelerdir?

Egzozdan Gri renk dumanda beyaz renk gibi yanıltıcı olabilir fakat anlaşılması daha rahattır. Beyaz duman tek bir sorunu işaret ederken gri duman farklı sorunlar yüzünden ortaya çıkabiliyor. Bunların bazıları basit işlemlerken, bazıları ne yazık ki büyük maliyetler çıkartabilir. Bu yüzden kaynağının doğru belirlenmesi gerekir. Turbonun yağ yakması sonucunda dumanın gri renk olması olabilecek en kötü olasılık. Bu da turbo yataklarının ve turbo mili üzerindeki segmanların aşınması ile ortaya çıkar. Bu arızanın kontrolü için aracın yağ eksiltip eksiltmediğine bakın. Eksilme yoksa korkulacak bir şey yoktur.

Egzozdan Duman Atması – Mavi Renk

Egzozdan Mavi Duman Atma Nedenlerini saymakla bitiremeyiz. Ne yazık ki ölü motoru ifade eder. En korkutucu duman rengi. Gördüğünüz zaman “Eyvahhh” demenizin haklılık payı çok yüksek. Beraberinde motorun gürültülü çalışması, aracın performansının düşmesi, yağ yakması, yakıt seviyesinin yükselmesi gibi motora bağlı diğer sorunlar da baş gösterir. Bu rengin tek acıkması motorun yağ yakmasıdır. Bu yüzden de motorun rektifiye edilerek yenilenmesi, tekrar kullanılabilir bir yapıya büründürülmesi gereklidir.

Egzozdan Siyah Renk Duman Atması Nedendir?

Egzozdan Siyah Renk Duma Atması diğer opsiyonlar arasında en masum olanıdır. Siyah renk aracın fazla yakıt tükettiğinin net bir göstergesidir. Hava filtresi, enjektörler, çeşitli ayar ve hava sensörleri gibi bileşenlerde sorun olduğu anlamına gelir. Periyodik bakımı geciken araçlarda net bir şekilde izlenebilir. Sonuç olarak motor çalışması gerektiği gibi çalışmamaktadır ve bu nedenle daha fazla yakıt tüketirken performansta da azalma meydana gelmektedir. Anlayacağınız düzgün bir bakım yaptırırsanız bu sorundan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Egzozdan duman atmasıyla ilgili tüm kombinasyonları sizler için derledik.  Sağlıklı bir yaşam için de dışarı atılan emisyon gaz oranlarının ölçülüp, emisyon pulu alma gerekliliğinizi de unutmayın. Ne zaman yaptığınızı hatırlamıyorsanız Bu LİNKİ tıklayarak sorgulayabilirsiniz. Siz de deneyimlerinizi Yorumlar bölümünden paylaşabilir, sormak istediklerinizi bu alanda belirterek uzmanlarımızdan hızlı ve ücretsiz bir yardım alabilirsiniz.

Sık sorulan sorular

Lpg’li araç beyaz duman atıyor

Lpg’li araç beyaz duman atıyorsa, benzinli araçtan farksız bir şekilde durum seyreder. İki ihtimal bulunmatakdır, soğuktan ya da silindir contası yanık. Hangisi olduğunu yukarıdaki içeriği okuyarak öğrenebilirsiniz.

Dizel araçta siyah duman neyi ifade eder?

Dizel araçta siyah duman düzensiz bakımı işaret eder. Eskiyen yağ, tıkanan filtre buna neden olur. Bakım yaptıktan sonra sorun düzelmezse o zaman turbo performansını gözlemleyebilirsiniz.

Yağ yakan aracın duman rengi nedir?

Yağ yakan aracın duman rengi MAVİ şekilde olur ve motor rektifiye edilmeden de düzelmez.

Aracın duman atması nasıl giderilir?

Aracınızda her şey mükemmel olsa bile yine de duman atacaktır. Yanmış gazlar dışarıya bırakılmalı. Fakat, dumanın rengi her şeyi açıklamaktadır.

Araba neden duman çıkartır?

Motorun içinde yüksek derecede yanma olur. Bu ısı duman şeklinde egzozdan atılarak motor soğutma sistemince soğutulur ve ısı dengede tutulur.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap