1. Ana Sayfa
 2. Teknik Bilgiler

EFB Akü Nedir

Gelişen teknoloji, her alanda yaşamımıza sirayet ediyor. Bu kapsamda otomobil dünyasında da "Akıllı aküler" devreye girdi. Peki bu akülerin özellikleri nelerdir, nelere dikkat etmeniz gerekli?

EFB Akü nedir, diğer akülerden farkı ne? ** 2023
EFB akü nedir
2

EFB Akü nedir? Gelişen teknolojinin etkisiyle otomobil üzerinde ihtiyaç duyulan taleplerin artması, firmaların ihtiyaçlarını gidermesi için farklı arayışlara itti. Bu kapsamda ortaya çıkan start-stop özellikli aküler; her ne kadar “akıllı akü” ismiyle anılsa da aslında teknik ismi EFB akü olarak geçer.

Peki, start-stop efb akü nedir ne işe yarar ve hangi arabalarda kullanılabilir? Ya da EFB akü yerine normal akü takılabilir mi?

EFB akü nedir?

Ülkelerin hava kirliliğini önlemek dışında bir de düzenli bir şekilde artan yakıt fiyatları nedeniyle kullanıcılar otomobil alımlarında öncelikle ortalama yakıt tüketimini kontrol edince, üretici firmalar Stop- Start sistemi, buna bağlı olarak da start- stop özellikli aküler geldi.

Sistem birçok avantaj sağlasa da ana hedefi yakıt tüketimini azaltmak ve dışarı atılan yanmış gaz oranını düşürmek. Özellikle de şehir içi kullanımlar da dur kalk işleminin fazla yapıldığı trafik sorunlu metropol illerde büyük şans. Aracınızla kırmızı ışıkta beklerken, kendi kendine stop edecek ve harekete geçtiğinizde tekrar marş yaparak aracınızı çalıştıracaktır. Bu da yakıt değerlerini düşürecek ve dışarıya atılan yanmış gaz oranını açısından tasarruf oluşturuyor. Start stop özellikli EFB aküler de bu sistemin en önemli parçalarından biridir.

EFB Akü nasıl şarj edilir?

EFB akü nasıl şarj edilir konusu AGM akülerden farksız değil. Aslında akü, dinamo yardımıyla sürekli şarj ediliyor. Tek farkı sürekli şarj edilmemesi. Yakıt sarfiyatı sağlamak adına AGM Aküler sürekli şarj edilirken, EFB aküler yalnızca şarj düzeyi %80’in altına düştüğünde şarj dinamosunun devreye girmesiyle şarj edilmektedir. Yani araç kullanıcılarının hiçbir şey yapmasına gerek kalmadan, şarj işlemi otomatik bir şekilde yapılmaktadır.

EFB Akü ömrü ne kadardır?

EFB Akü’nün ömrü, AGM Akü’ye kıyasla biraz daha kısa. Ortalama kullanım ömrünün 2-4 yıl aralığında değiştiğinden söz edebiliriz. Buna tabi ki otomobilin türü ve kullanım şeklinin etkisinden de söz edebiliriz.

EFB Akü ile AGM Akü arasındaki fark nedir

EFB Aküler özellikleri bakımından AGM akülerden daha işlevseldir. Avantajlarını aşama aşama şu şekilde listeleyebiliriz.

 •      Aracınızda dur kalk sırasında marş yaptırttığı için marş potansiyeli oldukça yüksektir.
 •      Performans açısından değerlendirirsek eski tip akülere göre %50 oranında yüksek bir performans sağlar
 •      Sadece otomobiller için kullanılmaz. Oldukça geniş kullanım sektörü mevcut.
 •       Soğuk havalarda eski aküler gibi zorlayarak aracı çalıştırmaz. Tek bir marşla otomobilin gereksinim duyduğu elektriği aktarırsınız.
 •       Deşarj olursa hızlı bir şekilde geri şarj olmaktadır.
 •       Eski akülerdeki asidin sızması ve kimyasal sonucu erimeye maruz kalmazsınız.
 •       Uzun süre aracınızı çalıştırmasanız da Akıllı akülerde beklediği için deşarj olmaz ve hemen tepkime verir.
 •      Diğer aküler alternatör tarafından sürekli şarj edilir. EFB Akü sürekli şarj durumunu ölçen akıllı sisteme sahiptir. Şarj seviyesi %82 oranının altına düştüğü anda alternatör devreye girip şarj eder.

Bunca avantajdan sonra kendi aracıma da EFB kullanabilir miyim sorusu gelebilir. Stat stop özellikli akü alıp takmanız aracınıza yukarıdaki özellikleri katmaz. EFB aküler yalnızca sistemin bir parçasıdır, özellikler için diğer fonksiyonları da barındırmanız gerekiyor.  Bu yüzden akü tercihlerinizi aracınızla uyumlu özellik de olmasına dikkat edin. Aksi durumda yok yere bütçenize artı bir maliyet ekleyebilirsiniz.

Thumbnail
Önerilen Yazı
Akü Kutup Başı Nasıl Sökülür? Resimlerle En Kolay Yöntem!

EFB Akü yerine normal akü takılır mı?

EFB Akü yerine normal akü takmanız otomobilinizin birçok özelliğinden feragat etmeniz anlamına gelmektedir. Otomobil üzerinde çok büyük zararlardan söz edemeyiz. Yani aracınızı yine çalıştırıp normal bir şekilde hareket ettirebilirsiniz. Fakat, özellik bakımından Start-stop başta olmak üzere aracınızın birçok özelliği, Akünün uyumsuz olması nedeniyle devre dışında kalacaktır. EFB akü fiyatı normal akülerin fiyatından bir tık fazla olsa da, kullanım konforu açısından ödeyeceğiniz küçük meblağa kesinlikle değecektir. İkisi arasında fiyat bazında devasa fiyat farklılığından söz edemeyiz. Ortalama olarak 400-500 TL aralığında değişen bir fark bulunur. Normal aküler arasında kaliteli bir aküyü 1500 TL gibi rakamlarda satın alabilirken, EFM akülerde bu tutar ortalama 2000 TL bandında değişkenlik gösterir.

EFB AKÜ ya da AGM akü arasındaki farklar yada aklınıza takılan sorunlar varsa bizlere YORUMLAR bölümünden ulaşabilir ve hızlı geri dönüş alarak aklınıza takılan soruları ortadan kaldırabilirsiniz.

 

 

 • EFB Akü mü AGM Akü mü?

  EFB Akü daha gelişmiş bir teknoloji ve yeni nesil aküdür. AGM akü gibi alternatörler sürekli şarj edilmek zorunda değildir. Aracınızla hangi akü uyumluysa onu tercih etmelisiniz. Aksi durumda fazladan para ödemiş olursunuz.

 • EFB Akü iyi mi?

  EFB Akü, teknolojinin desteklendiği araçlarda mutlaka kullanılması gereken son derece kaliteli bir akü tipidir.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Hüseyin Kabaçam 6 ay önce

  Merhaba aracım skoda fabia 1,2 tsı 110 bg 2016 model. ilk aküm yeni bitti.üzerindeki akü Exİde star stop 59 efb 640 tı. Ve şuana kadar star stop özelliği hep açıktı. Ve artık star stop özelliğini kullanmak istemediğimden aküden star stop fişini çektim. Geçici bir akü ver araç üzerinde. Yeni akü almak istiyorum. Varta d24 60 amper 540 standart akü alsam olurmu. Şimdiden teşekkürler ederim.

  • Merhaba,
   Varta kaliteli aküdür, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
   Start – stop özelliğini kullanmadan devam etmek istiyorsanız harika bir alternatif.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir