1. Ana Sayfa
  2. Arızalar

Dacia Duster Arıza Lambaları ve Anlamları. LAMBAYI KENDİN SÖNDÜR ** 2023

Dacia Duster Arıza Lambaları ve Anlamları. LAMBAYI KENDİN SÖNDÜR ** 2023
Dacia Duster arıza lambaları ve Anlamları
0

Dacia Duster Arıza Lambaları ve Anlamları konusunda tüm araçlar gibi Dacia’ Da farklı lambalar yakarak otomobil kullanıcısını bilinçlendirir. Mesela eğer akü arızası varsa eksi kutuplu bir kutucuk göstergesi bulunur yanar. Bununla birlikte bir diğer ikaz lambası motor yağındaki soruna delalettir. Motor yağı inceldiğinde aracın bakım zamanını bildirir ve programınız kapsamında en yakın zamanda bakıma girmeniz gerektiğini söyler.

Genel olarak araçlarda arıza gösterge paneli araç güvenliğini sağlayıp, otomobil kullanıcısını bilgilendirmek için kullanılır. Birçok araçta arıza gösterge ışıklarındaki simgeler ve ifade etmiş olduğu arızalarda benzer ifadeler taşıyabilirler. Diğer arabalara da Dacia ikaz lamları da benzerdir fakat markaya özgü farklılıklar olabiliyor.

Dacia ikaz lambalarının anlamlarını bilmezseniz sorunun neyden kaynaklandığını anlayamaz ve Dacia Duster arıza lambası söndürme işlemini gerçekleştiremezsiniz. Bu yüzden önce arızayı neden verdiğini yani aracın derdini tam olarak anlayalım.

Dacia Duster ikaz işaretleri

Motor yağı değişimi yapılmazsa arabadaki yağın sürtünmeyi önleyen etkisi azalır ve motor parçaları zarar görür. Dacia Duster ikaz işaretleri konusunda açık bagaj kapağı uyarısı, açık kapı uyarısı, ABS uyarısı gibi veya yakıt bitme uyarısı gibi her araçta olan standart olan uyarılar da bulunur.

Diğer önemli detay ise Dacia ikaz lambaları arasında yer alan anahtar işareti. Aracınızın bir sonraki periyodik bakım için kalan sürenizi öğrenebilirsiniz çünkü bu durum Dacia Bakım süresini belirtmektedir. Bazı Dacia arıza uyarıları ise sadece dizel araçlarda bulunuyor, örneğin yakıt filtresi uyarı ışığı gibi ön ısıtma göstergesi de bulunmaktadır.

Dacia Duster arıza lambaları neden yanar

Dacia Duster markalı arabalarda gösterge paneli konusunda uyarı lambaları bulunur. Dacia Duster arıza lambaları neden yanar konusunda genellikle arabanızda oluşan arızaları veya problemleri sürücüye bildirmek amacı ile yapılmaktadır. Bu arıza lambalardan bazıları,

  • Motorin filtresindeki su mevcut ikaz ışığı, eğer aracınız sürüş süresinde bu ikaz ışığı yanarsa yakıtınızda su olduğunu belirtir. Bu noktada hemen motoru durdurmalı ve servise vermelisiniz.
  • Lastik basınç kaybı alarmı konusunda arabanızda bu uyarı lambasını gördükten sonra lastiklerinizin havasının indiğini görebilirsiniz. Bu durumda lastiğiniz patlamış olabilir.
  • Eğer arabanızda start stop sisteminin devreye girdiğini belirtir ve bu noktada motorunuzun durduğunu belirtir.
  • ABS fren sistemi ikaz ışığı, arabanızda bir arıza olduğunu gösterir, aracınıza ilk kontak açmanızda bu ışık yanar ve söner eğer sönmezse ABS sisteminde arıza vardır.

Peki, Dacia arıza lambası nasıl söndürülür?

Dacia Duster Arıza Lambası  Söndürme

Dacia Duster Arıza Lambaları Ve Anlamları
Dacia Duster arıza lambaları ve Anlamları

Dacia Duster arabalarında arıza durumunda otomatik olarak aktif olmazsa arıza olduğu görülür. Dacia Duster arıza lambalarını söndürmek için öncelikle arabanızdaki arızayı gidermeye çalışmalısınız. Bununla birlikte buna rağmen ışık sönmüyorsa arabanızı Dacia servislerine götürebilir ve sorunu belirterek çözüm bulabilirsiniz. Anlayacağınız arıza giderilmeden lamba hiçbir şekilde söndürülemez. Bazı küçük arızalar anlık olabileceği gibi, bazı arızalarında büyük sonuçlara neden olabileceğine değinerek hepsi hakkında ayrı ayrı bilgilendirmeler yapalım. Sizler de bu sayede aracınızı bilinçli bir şekilde kullanarak otomobilinize zarar verme ihtimalinizi ortadan kaldırın.

Gösterge Panelindeki İkaz Işıkları Anlamları

Dacia Duster arabanızda daha sağlıklı bir sürüş için ikaz ışıkları yanabilir. Gösterge panelindeki ikaz ışıkları anlamları konusunda Dacia marka arabanızda bulunan gösterge ışığı ve ikazlar sizleri uyarmak için yanar. Dacia arabalarındaki gösterge panelindeki ikaz ışıkları ve anlamları şu şekildedir,

  • ECO göstergesi, Dacia marka arabasında bulunan gösterge ışığı arabanızın ekonomik modunda olduğunu gösterir ve bu sayede daha az yakıt tüketimi sağlamaktadır.
  • Hız regülatörü ikaz ışıkları konusunda seçeceğiniz hızda araba hızının sabit kalmasına yardımcı olur. Bununla birlikte ayarlanmış hız adı verilen bir fonksiyon olmaktadır.
  • Hız limitörü konusunda aracınızın limitini ayarladığınız hızdan fazlasına çıkmamak için kullanılmaktadır.
  • Dinamik sürüş kontrolü ve anti patinaj sistemi ikaz ışığı arabanızın dengede durmasını sağlar ve savrulmasını engellemektedir. Bu noktada aracınıza yokuşlarda arabayı harekete geçirirken kaymasını, savrulmasını engelleyerek sizleri kazalardan korumaktadır.
  • Motorun rölantiye alınması ikazı konusunda arabanızda varsa start stop sistemi devreye girdiğini belirtir ve bu noktada motorunuz durmuştur.

Dacia Duster gösterge panelindeki ikaz ışıkları anlamları konusunda aklınıza takılan bir şey varsa  Yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilir ve Teknik ekibimizden hızlı yanıt alarak sorunlarınızı kısa sürede çözümleyerek neticelendirebilirsiniz.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap