1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Cybertruck ne zaman üretilecek? Musk: 2023 Sonunda Geliyor!

Cybertruck ne zaman üretilecek? Musk: 2023 Sonunda Geliyor!
Cybertruck ne zaman uretilecek
0

Cybertruck ne zaman üretilecek? Tesla CEO’su Elon Musk, uzun zamandır beklenen Cybertruck’ın üretiminin “belki bu yaz” başlayabileceğini açıkladı.  Seri üretimin şimdi 2024’te başlaması bekleniyor.

Eşsiz tarzdaki kamyonet, 2019’da piyasaya sunulduğundan beri pek çok spekülasyonun konusu oldu. Bu spekülasyonların çoğu, ne zaman geleceğine odaklanıyor. 2021 yılında piyasaya sürülmesi beklenen araç için henüz net bir tarih açıklanmadı. Bununla birlikte Çarşamba günü şirketin 4. Çeyrek ve tam yıl kazanç çağrısı sırasında analistlere ve yatırımcılara konuşan Musk, aracın üretim çalışmasının başlaması için kesin bir tarih veremedi.

Cybertruck Ne Zaman Üretilecek?

Üretimin başlamasını bekliyoruz, bilmiyorum, belki bu yaz bir ara,” dedi. “Ama her zaman üretimin başlangıcını hafife almayı severim. Çünkü üretimin başlangıcı her zaman oldukça yavaş ilerler. Katlanarak artıyor elbette, ancak ilk başta her zaman çok yavaştır. Bu yüzden üretime başlamak için çok fazla düşünmedim.” Sözlerini aktardı.

Seri üretimin 2024’e kadar gerçekleşmeyeceğini, ancak şirketin 200.000’den fazla rezervasyona sahip olduğu bildirilen Cybertruck’ı inşa etmek için – dünyanın en büyük baskı makinesi dahil – gerekli ekipmanı kurduğunu da sözlerine ekledi. Cybertruck hattı, Austin’in hemen dışındaki Gigafactory Texas’a bulunuyor. Tesla CEO’su Elon Musk, yatırımcılara ve medyaya, şirketin bu haftaki kazançlarını anlattı.

Cybertruck’ın başarılı olup olmamasının umurunda olmadığını, sadece onu beğendiğini ve inşa etmek istediğini defalarca söyleyen Musk, 2019’da ortaya çıkmasını ve takip eden yıllarda üretim aşamasına odaklandıklarını açıkladı.

Cybertruck Ne Zaman Uretilecek
Cybertruck ne zaman uretilecek

Yalnızca başlangıç ​​tarihi değil, fiyat da değişti .

Orijinal plan, kamyonetin tek motorlu bir versiyonunu 39.900 $’a ve daha canlı çift motorlu bir modeli 49.900 $’a sunmaktı. Tesla, yaklaşık üç yıl önce yüksek performanslı, üç motorlu Cybertruck’ın 69.900 dolardan başlayacağını duyurdu. Bununla birlikte, artan malzeme maliyetleriyle birlikte Cybertruck’ın fiyatı da artıyor, ancak ne kadar olduğu henüz açıklanmadı.

Musk, “Cybertruck’un ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana çok şey değiştiğini, bu nedenle teknik özelliklerin ve fiyatların farklı olacağını” kabul etti. Bununla birlikte, yine de “çok iyi bir makine olacak” diye ekledi.

Tesla’nın Gigafactory Texas’ı Cybertruck’ı inşa edecek.

Tesla, dördüncü çeyrek ve tüm yıl mali sonuçları için yeni ölçütler belirledi. Ancak yine de dönemler için, analistlerin tahminlerinin altında kaldı.

Teksas merkezli EA (Elektrikli araç) üreticisi, 81,5 milyar dolarlık gelir üzerinden 12,6 milyar dolarlık net gelir bildirdi. Ciroda %51 ve net gelirde %128 daha yüksek olmasına rağmen, şirket yine de analistlerin belirlediği hedeflerin altında kaldı. Şirketin hisse başına 3,62 $ kazanç bildirmesi bekleniyordu. Ancak analistler 4,01 $ EPS ile başlayarak daha fazlasını bekliyordu.

Şirket, 2022’de rekor kırarak 1,31 milyon araç teslim etti. Ancak bu, 1,34 milyonu tahmin eden uzman tahmincilerin biraz gerisinde kaldı.

Cybertruck ne zaman üretilecek?
1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap