1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgiler

Coupe araba ne demek?

Tek kapılı, estetik ve hemen hereksin hayallerini süsleyen otomobil kasası tercih edilmeli mi? Kimler Coupe kasa araca biner?

Coupe Araba ne demek? ** 2023
Coupe araba nedir?
0

Coupe araba ne demek? Otomotiv firmaları üretim standartlarını belirlerken belirli kalıplar dahilinde planlar ve buna bağlı olarak üretim yaparlar. B sekmendi, C sekmendi, D sekmendi gibi genellemeler yapıldığı gibi Sedan kasa, HB kasa, Coupe kasa gibi ayırımlarda kullanılır.  Coupe araba nedir tam olarak bilinmediği için detaylıca ele alacağız.

Coupe Araba Ne demek?

Coupe Araba Ne demek? Coupe araba halk arasında “tek kapılı” olarak adlandırılan geneli spor araba tipleridir. Her ne kadar tek kapı denilse de aslında sağ ve sol olmak üzere iki adet kapısı var. Arka koltuğa erişim arkada kapı olmadığı için ön yolcu koltuklarının yatırılması sonucunda oluşur. Bütün iniş binişlerde şoför koltuğu ya da sağ ön yolcu koltuğunu indirip kaldırmanız gerekli.

Bazıları iki camlı olur bazılarında ise arka tarafında “kelebek camı” olarak adlandırdığımız küçük, dekoratif camlar da görülebilir. Bunların açılıp kapanma özellikleri olmaz. Amacı sadece estetik katmaktır ve aracın arka kısmıyla bagaj kapağının arasına küçük bir şekilde konumlandırılır. Bunun dışında arka kapı olmadığı için tabi ki orta direkte bulunmuyor, araca tamamen sportif bir hava katıyor.  

Çoğunluğu spor arabalardan oluşur. Oldukça albenili araçlar, baktığınızda karşınızdaki insan “güzel araba” dedirtecek bir tasarıma sahiptirler. Coupe araçlarda günümüzde ayrışmaya başladı. Bazı coupe araçların tavanı sabit bir kaporta sisteminden oluşurken bazıları katlanabilir bir tente sisteminden oluşur. Özellikle yazın sıcak havalarda tavanı katlayarak aracın içine konumlandırabilirsiniz. Bu tarz özellikli araçların genel ismi de Coupe Caprio olarak genellemektedir. 

Coupe araba alınır mı?

Coupe araba alınır mı? Hemen herkesin bir dönemine damga vurmuş bir hayaldir Coupe araba tipleri. Fakat gerek bütçe gerekse mevcut imkanlar buna el vermeyebilir. Örneğin, 5 kişilik kalabalık bir aileyseniz iç hacminin darlığı nedeniyle bu araba tipleri sizin için oldukça kötü bir tercih olabilir. Çünkü arabaya sığmanız çok mümkün olmayacaktır. Coupe arabaları daha çok üniversite öğrencileri ve tek başına yaşayan bireyler kullanmaktadır. BMW gibi markalarda kasa yapısının öncüsü durumunda. Piyasası diğer araçlara göre biraz daha durgun ve düşük fiyatla gidiyor. Eğer maddi gücünüz el veriyorsa ikinci bir araba alıp Coupe araba kullanmak size ayrı bir sürüş keyfi yaşatacaktır. 

Coupe araba önerisi, hangisini alalım?

Coupe araba önerisi ancak bütçe kapsamında yapılabilir. Yorumlar bölümünden otomobil almak için ayırdığınız rakamı söylerseniz, sizlere en ideal alternatifleri sunabiliriz.


Ucuz spor arabalar fiyatları kaçtan başlar?

Ucuz spor arabalar fiyatları arasında en bilineni Megane 1 Coupe’dir. Ortalama olarak 100.000 TL satış fiyatından ikinci el olarak satılıyor. Model ve temizliğine göre de rakam yükselmektedir.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap