1. Ana Sayfa
 2. Elektrikli

Citröen Ami, Elektriklinin yeni üyesi

Citöen Ami 'yi oldukça düşük maliyetle alıp ehliyetsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Yalnızca 16 yaşında olmanız, bu aracı kullanabilmeniz için yeterli.

Citroen Elektrikli Araba; Citroen Ami 2023 İnceleme, Fiyat, Özellikleri
Citroen Elektrikli Araba
0

Citroen Elektrikli Araba sektörüne radikal bir giriş yaptı. Minimal yapısı, sevimli ve kullanışlı olması dışında ehliyetle kullanma zorunluluğu olmaması onu rakiplerinden bir adım öne taşımayı başarıyor. Citroen elektrikli araba fiyatları konusunda emsallerinden rakam bazında daha düşük düzeylerde gezindiğinden de söz edebiliriz. Fiyatları makul seviyedeyken Citroen Amie özellikleri açısından muadillerinden hiçte geri kalır yanı yok.

Peki, Citroen ami fiyatı 2023 Fiyatı ne kadar? Citöen Elektrikli Araba Ami’ nin özellikleri nelerdir? Her şeyi sizler için hazırladık.

Citroen Elektrikli Arabası Ami

Citroen Elektrikli Arabası Ami, karşımıza ilk olarak 2019 yılında Cenevre’de düzenlenen Otomobil fuarında çıktı. Bir araçtan ziyade tıpkı Renault  Twizy gibi konsept otomobil klasmanında pazara sunulmak için tanıtımı yapılmıştı. Aslında ona bir araba da diyemeyiz, zaten öyle olsa kesinlikle ehliyetler kullanma zorunluluğu getirilir. Citroen Ami elektrikli scooter klasmanında yer almaktadır. Bu nedenle de taşıdığı özellikle açısından ÖTV’siz araç arayışında olan otomobil severlere de harika bir alternatif olarak sunuluyor.  Şimdi bu mükemmel yapıtı biraz daha derinden inceleyerek özelliklerine bakalım.

Citroen Ami Özellikleri

Citroen Ami Özelliklerine değinmeden önce adına değinelim. Çünkü özellikleri de ismiyle paralel bir şekilde ilerliyor. Citroen bildiğiniz gibi Fransız otomobil markası. Amie kelimesi Fransızca ’da  ARKADAŞ anlamına gelmektedir. İşte yol arkadaşınızın özellikleri.

 • %100 elektrikli, bu nedenle yakıt derdiniz yok! Üretim aşamasında kullanılan bütün parçalar da geri dönüşeme meyilli.
 • Arka tarafta her hangi bir koltuk yok, iki kişilik bir araç.
 • Full şarjla ortalama olarak 70 KM yol yapabiliyorsunuz. Üstelik 3 saatte şarj oluyor.
 • Önden çekişli sistemle tasarlanmış.
 • 8 Beygir güç üreten elektrikli motorla çalışmaktadır. Buna rağmen ivmelenmesi müthiş ve 45 KM Hıza kadar ulaşmaktadır.
 • Ağırlığı oldukça hafif, 485 KG. Kaldırıp park edebilirsiniz. 😊
 • Vites pedalı, debriyaj vs… yok
 • Motorlu bir taşıt olmadığı ve motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ‘den muaf olduğu için Türkiye’de bulunan otoyollara çıkması ve İstanbul’daki yer alan köprülerden geçişinin mümkün olmadığını da özellikle hatırlatalım.

Citroen Amie Dış Tasarımı

Citroen Ami Dış tasarımını incelediğimizde karşımıza harika bir detay çıkıyor. Bu aracın önü ve arkası bir! Yanlış duymadınız, küçük otomobil görünümünde olan Citöen Elektrikli Arabasının ön ve arka kısmını incelediğinizde ayırt etmeniz neredeyse imkânsız. Aracın boyutlarıysa şu şekilde,

 • Uzunluğu: 2,41 m
 • Genişliği: 1,39 m
 • Yüksekliği: 1,52 m

Citroen Ami Fiyatı ne kadar?

Citroen Ami Fiyatı ne kadar? En merak edilen konu da bu. Mart 2022 ‘den sonra ülkemizde satışa sunulmuş olan Citroen ehliyetsiz araba fiyatları 241.000 TL’den başlamaktadır. Ayrıca firma tarafından yapılan açıklama kapsamında Citroën son çıkan arabasını satın alan kişinin dilediği takdirde evine ücretsiz bir şekilde teslim edebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Citröen Ami Hakkında En Sık Sorulanlar
 • Citroen Ami otobana girebilir mi?

  MTV ‘li bir araç olmadığı için otobana ve İstanbul’da bulunan boğazların köprüsüne giriş yapamıyor.

 • Citroen Ami ruhsatta ne geçiyor?

  Citroen Ami ruhsatta elektrikli otomobil olarak gözükmemektedir.

 • Citroen Ami kaç km yol gidiyor?

  Citroen Ami, full şarjla yaklakşık 70 KM yol gidebilmektedir.

 • Citöen Elektrikli Araba kaç tl?

  Citöen Elektrikli Arabası Ami, 241.848 TL’den satışa sunuluyor.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap