Çeki demiri nedir, montajı nasıl yapılır?

 Çeki demiri nedir, montajı nasıl yapılır?
Okunuyor Çeki demiri nedir, montajı nasıl yapılır?

Çeki demiri nedir? konusuna verilebilecek en kısa yanıt, aracın arka kısmına montajlanır ve metal bir kanca görünümünde  “Motorsuz araçların hareket etmesine” olanak sağlayan harici bir aksesuar olarak verilebilir. Römork kancası veya çeki kancası olarak da adlandırılan çeki demiri, kimi araçlarda da aksesuar olmanın ötesinde fabrikasyon montajlı bir şekilde gelebiliyor. Aracınızın arkasına bağlayarak, karavan, römork gibi motorsuz taşıtları rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Fakat bunun için tabi ki bazı kurallara var.

Çeki demiri nedir?

Çeki demiri, çoğunlukla arka tamponun alt kısmına yerleştirilen bir kanca olup, motorsuz her hangi bir taşıtın nakledilmesine olanak sağlayan parçanın genel ismidir. Özellikle pandemi dönemlerinde insanların içine düşen karavan sevdası nedeniyle, son dönemlerde kullanımı oldukça yaygınlaştı. İnsanlar arkasına bağladığı römork ya da karavan yardımıyla şehir şehir gezerek, gönüllerince bir tatil tapma imkânı elde edebiliyorlar. Sizler de bu keyfi yaşamak istiyorsanız, karşınıza çıkacak maliyet tablosu ve yapmanız gerekenlere aşama aşama değinelim.

Araca çeki demiri taktırma maliyeti ne kadar?

Araca çeki demiri taktırma maliyeti, günümüz rakamları bazı alındığında aracın modeli, markası ve tercih edilecek çeki demiri gibi değişkenleri genellediğinizde ortalama olarak 3000 – 6000 TL arasında bir rakama mal olmaktadır. Çeki demirinin montajından sonra, arkasına gönül rahatlığıyla dilediğiniz taşıtı bağlayabilirsiniz.

İlgili İçerikler:
Çeki demiri nedir

Çeki demiri nedir

Çeki demiri ruhsata işletme maliyeti ne kadar?

Çeki demirini ruhsata işletme maliyeti günümüz rakamlarında 295 TL tutuyor. Fakat fiyat dışında ilgilenmeniz gereken farklı detaylar da var. Karavan ya da römork modelinize uyumlu bir çeki demiri seçmeniz gerekli. Çünkü çeki demirleri, belirli bir yük kapasitelidir. 750 KG potansiyeli olan bir çeki demirine, 1000 KG’lık bir römork bağlayamazsınız. Bu hem sizin için sakıncalı hem de ruhsat alma imkânınızı ortadan kaldırır.

Ayrıca alacağınız çeki demirinin ECE R55 belgesi olması gerekiyor. Bu belge üretici firma tarafınca temin edilip sizlere taktim edilir. Çeki demirinin montajından sonra da montajı yapan firma size projeyi taktim eder ve TUVTÜRK istasyonlarından randevu alarak, kontrol ettirirsiniz. Bu şekilde de çeki demirinizin ruhsata işlenme süreci başlanmış olur.

Çeki demiri arabaya zarar verir mi?

Çeki demirinin otomobilinize hiçbir zararı bulunmaz, aksine faydalarından söz edebiliriz. Ağır bir demir yığını. Özellikle arkadan gelecek darbelere karşı otomobilinize koruma kalkanı oluşturur. Darbenin büyük bir kısmını sönümleyerek araca hasar vermesini engeller ve sizi çarpan araca hasarı aktarır. Bu nedenle de güvenlik aşamasındaki büyük katkısından söz etmemiz mümkündür.

Römork çeşitleri nelerdir? Tam römork, yarı römork ne demek * 2022

İlgili İçerik
Römork çeşitleri nelerdir? Römork yük taşıma amacıyla motorlu araçların arka kısmına bağlanan materyaldir. Tam römork ve yarı römork gibi terimler de çeşitlerin alt dallarını oluşturuyor. Geçmiş yıllarda traktörlerin arkasına...

En ucuz çeki demiri ne kadar?

En ucuz çeki demiri ve karavan arayışındaysanız 750 KG altı karavan temin etmeniz gerekiyor. Çünkü bu kilonun altındaki karavan ya da römorklara her hangi bir ruhsata işletme ya da vergi durumları söz konusu değil. Üzerindeki yükler arttıkça nakliye statüsüne girdiği için farklı vergilendirmeler söz konusu. Bu nedenle de keyif için kullanacaksanız 750 KG altı römorkları tercih edip, zahmetsiz bir şekilde trafikte gezinmeye başlayabilirsiniz.

Sonuç itibariyle çeki demirini araca taktırdıktan sonra bu durumu trafiğe bildirmek ve ruhsatınızı yenilemek zorundasınız. Aksi durumda trafik denetlemelerinde maddi ve idari yaptırımlarla karşı karşıya kalırsınız. Çeki demiriyle ilişki tecrübelerinizi, deneyimlerimizi Debriyaj.net YORUMLAR bölümünden diğer takipçilerimizle paylaşabilir ya da  sorularınızı sorarak uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle