1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Cam Filmi Yasak Mı? 2023

Cam Filmi Yasak Mı? 2023
Cam filmi yasak mı
0

Cam Filmi Yasak Mı? Bir yasak, bir serbest derken olay karıştı. Ön cam filmi yasak mı? Arabada cam filmi yasak mı sorularını herkes bir birine soruyor. Cam filmleri gerek güneş ışınlarının önüne geçmek gerekse de estetik görünüm elde edebilmek için otomobil kullanıcıların yoğun tercihleri arasındaki yerini alıyor. Fakat, sağladığı kullanım konforunu suiistimal edenler de var.

Cam Filmi Yasak Mı?

Cam Filmi Yasak Mı? Özellikle araç muayene istasyonu olan Tuvtürk ‘te  muayeneden kalmaya kadar uzanan süreçte son durum tamamen netleşti. 2018 yılı başlarında insanların bir sökmesi, bir takmasıyla başlayan süreç sonucunda ön cama tamamen yasak getirildi. 3 numara diye tabir edilen en koyu cam filmlerinin uygulamasına da izin verilmezken inatla kullanmanız halinde 1225 TL ceza ödemeyi kabul etmiş oluyorsunuz.

Cam Filmi Yasak Mı
Cam filmi yasak mı

Araçlarda Cam Filmi Kullanımları

Oto cam filmi bildiğiniz gibi farklı sebeplerle tercih edilebiliyor. Güneş ışınlarının yansıma sonucun zarar vermesinin önüne geçilirken, aynı zamanda da dışarıdan arabanın iç kısmının görünmesi de engellenebiliyor. Yoğun bir şekilde yaptırılan cam filmi konusunda son durum ise cam filmin görünüm derecesinde göre belirlenecek. Göz sağlığı açısından çok faydalı olduğu toplumcu en bilinen yanı. Özellikle en ön camın tamamen simsiyah yapılması, arabanın görüş alanını tamamen ortadan kaldırdığından yönetmelik bu uygulamaya izin vermiyor.

Cam Filmi Yasak mı? Ceza Maddesi Nedir?

Yapılan yeni düzenleme kapsamında cam filminde her hangi bir ihlal bulunması halinde uygulanacak ceza puanı 20 olarak belirlendi 30/ 1-b ceza koduna kapsamında cezası aynı zamanda Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde 63. madde kapsamında uygulanıyor. Görüş durumun ortadan kalkmasına neden olabilecek aksesuar ve süs kapsamında değerlendirilmesinden dolayı kapalı ve kalın cam filmlerin kullanımı kesinlikle yasak.

Tehlike anında yaşanabilecek görüş kayıplarında telafisi mümkün olmayan zararlara neden olabiliyor. Bunun engellenmesi açısından içinde cam filmi cezası yürürlüğe girdi. Buna kapsamda 4 numaralı cam filmi tamamen yasaklı olarak nitelendirilirken firmalar da bu işlemin yapılma ihtimalini ortadan kaldırıyor.

 4 numaralı cam filminin kullanımı tamamen yasak olurken, diğer camlarda da belirli kısıtlamalar dâhilinde cam filmi kullanmanız mümkün. Aracın içine görebilmek açısından net kıstas %70 görüş alanı olarak belirlendi. Görünüm alanının %30’un altına düşmesi durumunda cam filmi cezası ile karşı karşıya kalacaksınız.

İçeriği oyla

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap