1. Ana Sayfa
  2. Arızalar

BMW hava akışmetre arızasını çözdük!

BMW hava akışmetre arızası, bu aracı kullanan hemen herkes için korkulu rüya. Dert etmeyin, biz arızayı çözdük. Nasıl yaptığımızı da sizlere ayrıntılı bir şekilde anlattık!

BMW hava akışmetre arızası nasıl anlaşılır ** 2023
BMW hava akışmetre arızası
1

BMW hava akışmetre arızasından kurtulun! Dünya’nın en önde gelen otomotiv üreticileri arasında olma özelliğini koruyan Alman otomobil devi BMW, her ne kadar kullanıcıları tarafından beğenilen otomobiller üretmeyi başarsa da bazı kronik arızaları var ki ciddi anlamda keyif kaçırıyor. Özellikle E30, E34, E36, E39, E46 ve E90 kasa tiplerinde BMW haba Akışmetre Arızasını oldukça fazla görülmeye başladık. Map sensöründen kaynaklı bu arıza tipinin belirtilerini ve neden oluştuğunu gelin birlikte inceleyelim.

BMW hava akışmetre arızası  belirtileri

BMW hava akışmetre arızası  arızasına maruz kalan otomobiliniz arıza lambasını yakmadan önce bir takım emarelerini sizlere hissettirir. Biraz dikkatli olarak aracınız üzerindeki farklılıkları gözlemleyebilir ve arıza büyümeden, motora daha fazla hasar vermeden müdahale edebilirsiniz.

  • Zengin- Fakir yakıt karışımı olmayacağı için araç çok isteksiz çalışacaktır. 

Benzinli motorun belirli bir çalışma prensibi vardır. Normal sıcaklıklarda 14/1 oranında hava-yakıt karışımı alarak çalışır. Bu orana göre 14 hava, 1 birim ise yakıtı temsil eder. Özellikle soğuk havalarda ilk marşı yaptığınızda araç zengin karşıma geçmek zorunda –ki rahat bir şekilde çalışabilsin. Zengin karışımda havanın soğukluğuna ve aracın ihtiyacına göre hava oranı 10 birime kadar düşüp, yakıt oranı 2 birime kadar çıkabilir. Gerekli ihtiyacı sağlayıp motor ısınınca fakir karışıma geçer ve hava oranını arttırarak yakıt oranını düşürür. Maf sensörü arızalı durumda ise bu karışım oranını ayarlayamayacağı için motorunuzda çalışma sırasında rölantide dalgalanma ve çalıştıktan sonra çekişte de düşmeye neden olur.

  • Yakıt sarfiyatınızı gözlemleyin, normalden daha fazla tüketebilirsiniz.

Maf sensörü yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı hava-yakıt karışım oranını ayarlayamadığı için yakıtı fazla çekip, devamlı zengin karışımda kalabilir. Bu da motorun ihtiyacı olandan daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Motora bir zararı olmasa da artan yakıt fiyatları yüzünden cebinize olacaktır.

  • Motoru çalıştırmakta zorlanırsınız. 

Özellikle ilk marşta ihtiyaca yönelik bir karışım gerekeceği ve bu karışım temin ediemeyeceği için motor çalışmayabilir. Çalışsa bile zaman zaman kendi kendine gaz verir, durduk yere stop eder ya da rölanti dalgalanması yaşarsınız. Dalgalanmanın oluşum nedeni, durmadan karışım farklılığı oluşturması. Arızalı olan parça yüzünden motorun ihtiyacı olan karışımı karşılamayacağı için kararsız devirde çalışır. Buda karışımı bir yükseltmesine, bir düşürmesine neden olur. Karışım yükseldikçe devir yükselir, karışım oranı düştükçe de devirde azalmalar oluşur. Devamlı oluşan bu yükselip düşmeler yüzünden size yansıması dalgalanma olarak çıkar.

BMW hava akışmetre Arızası yukarıdaki örneklerde de belirttiğimiz gibi hava ve yakıtın yeterli oranlarda karışamaması sonucu ortaya çıkar ve buna bağlı çok farklı arızalarla karşılaşabilirsiniz. Maf sensörü arızası, hava akış ölçer arızası, debimetre arızası, hava akışmetre arızası gibi farklı isimlerle adlandırılsa da arızanın ana nedeni hava ve yakıtın düzgün karışmaması. Peki tamiri nasıl oluyor?

BMW havaakış metresi tamiri

BMW hava akışmetresi tamiri ne yazık ki pek mümkün değil. Zaten işin özünde T şeklinde plastik bir borudan bahsediyoruz. Yani, içini açıp elektronik devreler üzerinde çalışmalar yapmanıza imkan yok. Tamiri olmadığı için en sık yapılan yöntem hava akış metresinin iptalidir. Peki iptal edilirse bir sorun olur mu?
 
Thumbnail
Önerilen Yazı
Debriyaj Nedir, Ne işe yarar? ** 2023
 

BMW hava akışmetresi iptali nasıl yapılır

BMW hava akışmetresi iptali için kullanılan en yaygın yöntem hava akışmetresine bağlı olan soketi yerinden çıkartmaktır. Bu sayede parça devre dışı kalır ve tamamen kullanımdan kaldırılmış olur. Bu işlemi yapmadan önce balata spreyi yardımıyla hava akışmetresinin içini güzelce temizleyin. Eğer yine sonuç alamazsanız ne yazık ki bağlantı soketini sökmek dışında yapabileceğiniz farklı bir uygulama bulunmuyor. Rabi bu soketi çıkartmanız da otomobiliniz üzerinde olumsuz tepkilere neden olacaktır. En bilinir olanı “çalışmama” ihtimali. Uzak bir ihtimalde olsa, bazı araçlarda dönem dönem karşımıza çıkabiliyor.

Bağlantı soketini çıkardıktan sonra otomobiliniz üzerinde bir değişkenlik gözetlememişseniz işin zor kısmını aşmışınız demektir. Geri en önemli sorun yakıyor ki o da artacak olan yakıt tüketiminiz. Evet bütün otomobillerde ortak ve en büyük sorun olarak mevcut yakıt değerlerinizin 10’da 1 oranında yükseleceğinde söz edebiliriz. Eğer  bu durum sizin için sorun değilse bu durumda soketi söküp, kullabımıza devam edebilirsiniz.

Bmw hava akışmetresiyle ilgili aklınıza takılan her konuda bizlere Yorumlar bölümden ulaşabilirsiniz.

 

  • BMW hava Akışmetre bozulursa ne olur?

    BMW hava Akışmetre bozulursa aracınızda düzensiz yanma ortaya çıkar. Düzensiz yanma da arızanın içeriğine göre ya performansın düşmesine yol açar ya da aracın çok fazla yakmasına neden olur.

  • Hava Akışmetre neden bozulur?

    Hava Akışmetre sürekli havayı emdiği için, içeriği giren havanın etkisiyle dejenere olur. Havadaki toz parçacıkları ve kir, arızanın ortaya çıkmasının ana nedenidir.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap