1. Ana Sayfa
 2. Teknik Bilgiler

Debriyaj seti nedir? Bittiği nasıl anlaşılır? ** 2023

Debriyaj seti nedir? Bittiği nasıl anlaşılır? ** 2023
Baskı balata nedir
0

Debriyaj seti nedir, bittiğini nereden anlarız? Araç parçaları arasında adını belki de en çok duyduğumuz  baskı balatalar, motordan gelen gücün aktarma organlarına iletilmesi sırasında kullanılan oldukça önemli ve gerekli parçalardır. Araçtan maksimum verim alınabilmesi için bu parçanın bakımları düzenli olarak yaptırılmalı ve araç dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Çünkü debriyaj seti maliyetleri tahmin edildiğinden daha da fazladır.

Bu nedenle bu parçaları uzun yıllar kullanabilmek için bakımları aksatılmamalı ve sürücü tarafından araç kullanım talimatlarına uyulmalıdır. Örneğin debriyaja tam ve hızlı basmak, debriyajdan ayağı yavaşça çekmek ve debriyajı zorlamamak baskı balataların ömrünün uzaması konusunda araç sahiplerine yardımcı olacaktır.

Araçlarda kavrama sistemlerinin en önemli parçalarından biri olan baskı balataların ömrü her ne kadar dikkatli kullanım ile uzatılsa da zamanla sürtünme nedeni ile balatalarda aşınma meydana gelir. Baskı balatalarındaki bu aşınmalar şanzımanda titreşim, gürültü ve kaçırma gibi durumlarla kendini belli etse de bazı sürücüler baskı balataların bittiğini anlamakta zorlanabilir.

Özellikle acemi sürücüler tarafından durum tespitinin son ana kadar yapılamadığı durumlarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Baskı balatalarının bittiğini ancak araç yolda kalınca anlayan sürücülerin sayısı hiç de az değil. Bu nedenle daha büyük hasarları önlemek ve yüksek maliyetlerden kaçınmak için sürücülere baskı balatalarını kontrol etmelerini ve aşınan balataların değişimini en kısa sürede yapmalarını tavsiye ediyoruz. Eğer ‘’ben baskı balatalardan anlamam, bittiğini nasıl kontrol edeceğim?’’ diye düşünüyorsanız hemen aşağıda bahsedeceğimiz bir kaç uygulama ile siz de bir usta gibi duruma el atabilirsiniz.

Debriyaj seti nedir, bittiği nasıl anlaşılır?

Debriyaj Seti Nedir
Debriyaj seti nedir

Öncelikle çok değerli araçlarımız bize baskı balatalarının aşındığını nasıl anlatmaya çalışıyor onlara bir göz atalım. Eğer ki debriyaja bastığınız anda kavrama noktasının her zamankinden daha yukarıda olduğunu fark ederseniz bu durumu aklınızda tutun. Muhtemelen aracınız baskı balatalarıyla ilgili size bir sinyal veriyor. Bununla birlikte debriyaj pedalında normalin dışında bir sertleşme ve ilk kalkış anında araçta titreme meydana geliyorsa baskı balatalarında bir problem olduğundan emin olabilirsiniz. Aracınızın markasına ve modeline göre birbirinden farklı belirtiler ortaya çıkabileceği gibi genellikle baskı balatalarının yıprandığını gösteren en önemli belirtiler ise şu şekildedir,

Thumbnail
Önerilen Yazı
Debriyaj Nedir, Ne işe yarar? ** 2023
 • Arabanız yüksek gürültü ile çalışıyor ama ilerlemiyor olabilir. Bunun nedeni motorun gerekli gücü üretmesi ancak yıpranan baskı balatalar sebebiyle bu gücü şanzımana tam olarak aktaramamasıdır.
 • Vites değişimleri sırasında hoş olmayan sesler duyuyor olabilirsiniz. Çünkü baskı balata şanzıman kolunu dişlilerden ayırma görevini tam olarak yerine getiremiyordur.
 • Son zamanlarda aracımın yakıt tüketimi arttı, nerede yanlış yapıyorum diye düşünüyorsanız baskı balatalarınızı kontrol ettirmenizi öneririz. Çünkü gücü şanzımana tam olarak aktaramayan yıpranmış baskı balatalar sizde daha fazla gaza basma isteği uyandıracaktır.
 • Debriyajınızda normalin dışında ilerleyen bir şeyler olabilir. Örneğin debriyajınız çok üstten ya da alttan kavramaya başlayabilir. Bunun da elbette ki en önemli sebebi baskı balataların yıpranmaya başlamasıdır.
 • Ve son olarak da vitese geçmeme ya da vitesten çıkmama durumları. Artık baskı balataların ömrünü tamamladığını bu şekilde kolaylıkla anlayabilirsiniz. Vitesle ilgili yaşanan problemler genellikle baskı balataların tamamen bitmesinden hemen önce ortaya çıkan riskli durumlardır.

Bahsettiğimiz tüm bu belirtiler bize baskı balataların yıprandığını/aşındığını gösteren önemli detaylardır. Aracını kimi zaman bu belirtilerin hepsini aynı anda kimi zaman da farklı zamanlarda size iletebilir. Elbette ki burada aracınızın markası, modeli ve yaşı da oldukça önemlidir. Siz yine de bu durumları bazen sık sık yaşıyor bazen de hiç denk gelmiyorum, ne yapacağım konusunda kararsızım diye düşünüyorsanız endişelenmeyin. Bir kaç basit uygulama ile aracınızı kendiniz test edebilir, baskı balataların durumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Baskı Balatalıyı Test Etme Yöntemleri Nelerdir?

Manuel şanzımanlı araçlarda baskı balatalarının durumu yetkili servisler ya da sanayi ustaları tarafından küçük bir inceleme ile rahatlıkla tespit edilebilir. Hatta usta şoförler bile deneyecekleri bir kaç yöntem ile aracınızın baskı balatalarının ne durumda olduğu konusunda size birtakım bilgiler verebilir. Eğer kendim halletmek istiyorum, nasıl yapılacağını bana anlatın derseniz gelin uygulayabileceğiniz bir kaç yöntemi hep birlikte inceleyelim.

Vitesle Test Etme

Baskı balataları kontrol etmenin en kolay ve sağlıklı yollarından birisi de balataları vites ile test etmektir. Bunun için uygulayacağınız basit bir kaç adım size yardımcı olacaktır. Öncelikle aracınızı güvenli bir yerde durdurun ve el frenini sonuna kadar çektiğinizden emin olun. Daha sonrasında aracı çalıştırarak debriyaj pedalına sonuna kadar basın ve aracı birinci vitese alın. Ayağınızı yavaşça debriyajdan çekerken gaz pedalına hiç dokunmayın. Bu sırada eğer araç kavrar ve ileri doğru gitmeye çalışırsa baskı balatalarınızda bir sorun olmadığını anlayabilirsiniz. Ancak aracınız kavrama yapmıyor ve motorda titreme hissediyorsanız ne yazık ki baskı balatalarınız ömrünü doldurmuş demektir

Sürüş Halinde Kavramayı Test Etme

Baskı balatalarınızı kontrol edebileceğiniz bir diğer kullanışlı yöntem ise sürüş halinde kavramayı test etme yöntemidir. Bunun için aracınızın motorunu çalıştırıp el frenini sonuna kadar çekmekle işe başlayabilirsiniz. Daha sonrasında debriyaja basarak şanzımanı 3. Ya da 4. vitese alabilirsiniz. Bundan sonrası bildiğimiz sürüş teknikleri. Gaz pedalına basarak motor gücünü arttırdığınız anda debriyaj pedalını yavaşça bırakın. Eğer bu sırada motor devri düşüyor ve aracınız stop etme derecesine geliyorsa ya da stop ediyorsa baskı balatalarınızın son derece sağlam olduğunu söyleyebiliriz. Ancak motor devrinin düşmemesi ve aracın stop etmemesi bize baskı balatalarında bir sorun olabileceğini gösterir. Böyle bir durumda mutlaka işinin ehli birinden yardım alınmalı ve vakit kaybetmeden baskı balatası yenilenmelidir.

Baskı balata nedir, ne işe yarar?  hakkında aklınıza takılan bütün sorular için yorumlar bölümünden bize ulaşabilir ve ücretsiz teknik destek alabilirsiniz.

 

 • Debriyaj baskı balata aracın neresinde?

  Debriyaj baskı balatası motorla ve vites kutusunun birleşim yerinde, aracın alt kısmında yer almaktadır.

 • Baskı balata değiştirilmezse ne olur?

  Baskı balata değiştirilmezse aracınız önce çekişten düşer ve pedal sertleşir. Israrla kullanmanız durumunda tamamen biter ve otomobiliniz hareket etmez.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap