1. Ana Sayfa
 2. Haberler

Aracımı Kiraya Vermek İstiyorum 2023 (Tüm Yöntemler) Artı ve Eksileri

Boşta duran aracınızı değerlendirin! Aracınızı kiraya vererek ondan hatırı sayılır bir gelir elde edebilirsiniz. Kişisel kullanım ya da kurumlara kiralama yapabilmek için yol haritanızı sizin için çizdik.

Aracımı Kiraya Vermek İstiyorum 2023 (Tüm Yöntemler) Artı ve Eksileri
Aracımı kiraya vermek istiyorum
6

Araba kiralama sektörü ve artan yakıt fiyatları ve geçim sıkıntısı yaşayanlar, aracımı kiraya vermek istiyorum düşüncesine ister istemez katılıyorlar. Ya da Ülke dışına çıkıp, otomobilini kullanmayacak araç sahipleri “Arabam boş duruna kadar değerlendireyim” diyerek aracını kiraya vermek istiyor. Tabi bu istek, beraberinde sorgulamaları da getiriyor. Aracımı kiraya vermek mantıklı mı? Günde 500 TL kazanmak için kiraya vermeye değer mi? Aracımı kiraya vermek istiyorum ne kadar Kazanırım düşüncesi aklımızın bir köşesini sürekli kemiriyor.

Kurumsal firmaya araç kiraya vermek ya da filoya araç vermek sizlere hatırı sayılır oranda bir gelir getirebilir. Garanti gelir uygulaması olan ve evinizin önünde duran kullanmadığınız arabalarınız konusunda sabit bir ödeme alabilirsiniz Araç kiralama adı altında pek çok firma birçok ilde hizmet veriyor. Bu durumlarda dikkat etmeniz gereken bazı sorular bulunuyor bu sorular,

 • Aracı kiraya verirsem bana gerekli olduğu zaman idare edebilecek miyim?
 • Kiraya verilen araç konusunda kaza yaparsa, arıza verirse bu durumda ne yapılmalıdır?
 • Aracınızı bir yatırım aracı olarak mı görüyorsunuz veya aracınız boş durduğu zamanlarda ek gelir mi getirmeli?
 • Bu tarz soruları belirlediğiniz zaman araç kiraya vermek mantıklı mı konusunda bir sonuca varabilirsiniz. Bu durumda pek çok firma ile görüşebilir ve kişiler arabalarını kiraya verebilirler.

Eğer bu sorulara olumlu yanıt veriyorsanız, kiraya verme kararınız kadar “Nereye kiraya vereceğiniz” konusu da büyük önem taşıyor.

Aracımı Kurumsal Firmaya Kiraya Vermek İstiyorum

Aracını kiraya vermek isteyen kişiler nasıl yapacağını bilmiyorsa ve aracımı kurumsal firmaya kiraya vermek istiyorum diyorlarsa bunun için bazı araç kiralama filoları ve tanıdık varsa kiralama işi ile ilgilenen tanıdıkların vasıtasıyla aracınızı kiralayabilir. Ancak bu yöntemle irtibata geçerek arabanızı veya aranızı kiraya verebileceksiniz. Bunun için izlemeniz gereken durumlar,

 • Araç kiralama şirketleri ile birlikte görüşerek kira verme işlemlerini halletmek.
 • Kendi sosyal çevrenizi kullanarak müşteriye ulaşarak aracınızı kiraya vermek.
 • Kurumsal ihaleleri takip etmek. Talep kapsamında firmayla görüşüp kendi aracıyla ihaleye girmesini sağlamak.

Bu görüşmeyi nasıl yapabileceğiniz konusuna da değinelim.

Thumbnail
Önerilen Yazı
1 Litre Benzin Kaç Km Gider? ** 2023

Araç Kiralama Şirketleriyle Nasıl Anlaşılır?

Araç kiralama şirketleri, aracınızı kiralamak ve sizlerin kolay bir şekilde para kazanmanızı sağlamak için otomobilinizi pratik bir şekilde kiraya verebilir fakat bu sağladığı bu hizmete yönelik komisyon alabilirler. Bununla birlikte araçlarınız günlük değil en 1 aylık süreç gibi daha uzun sürelerde kiralamak da seçenekler arasındaki yerini alıyor. Bu sebeple Aracımı kiraya vermek istiyorum ne kadar kazanırım konusunda iyi bir miktar kazanırsınız fakat aracınızı uzun süreli kiraya vermek durumunda kalabilirsiniz.  Kurumsal firmalarla çalışırken,

 • Araçların piyasa değerine bakılır ve sizinle araç kiralama sözleşmesi yapılabilir.
 • Bu durumda kaza durumlarında ne yapılacağı belirtilir ve kişiler 3 adet kazadan sigorta gibi değer kayıpları alınabilir.
 • Bununla birlikte ruhsat, aracın birçok bilgisi incelenir ve ruhsat sahibinin güvenliği sağlanır.
 • Kurumsal ile kesinlikle yasa dışı işlem yapılmaz, kiralama yapılan müşteriler ile sözleşmesi yapılır.
 • Ödeme konusunda kişiler 1 hafta 1 aylık olarak ücret alabilecekler ve ödemeler düzenli olarak yapılır.
 • Aracınızınız sözleşmeli olarak şirketle anlaştığınız zaman trafik ve karayolları cezaları şirket tarafından ödenir, bununla birlikte pek çok durumda aracınızın bakımı üstlenir fakat kiralamalardan komisyon alınır.

Genel olarak araç kiralama ile ne kadar kazanacağınız konular hakkında arabanızın yılı, yakıtınızın türü, modeline göre farklı rakamlar olabilmektedir. Orta sınıf piyasa konusunda genel olarak kişiler günlük ortalama olarak 100 TL civarında kazanabilmektedir. Aracınızın modeli ne kadar yüksekse kazanma oranınız artabilir.

Aracımı Kiraya Vermek İstiyorum

Araçlarını bireysel olarak kiraya vermek isteyen kişiler sosyal çevrelerinden güvendikleri kişilere araçlarını kiraya verebilirler. Bunun dışında kesinlikle güvenmediğiniz bir kişiye aracınızı vermemelisiniz. Sosyal medya da bu konuda çok sayıda platform var. Sakın ola ki bir hata yapıp, böyle bir boşluğa düşmeyin. En büyük dolandırıcılık yöntemlerinin başında yer alıyor. Aracımı kiraya vermek istiyorum 2022 diyen kişiler mutlaka araç vergisi vermelidir. Bu noktada ister bireysel ister kurumsal olarak vergi vermeli ve aracınızın güvenliğini sağlamak için sözleşmeler yapmalısınız.

Sonuç olarak Bireysel olarak veya kurumsal olarak aracınızı kiraya verdiğiniz zaman günlük ortalama 100 ila 120 TL kazanırsanız aylık olarak 3000-3500 TL arasında kazanabilirsiniz. Kira dışında aracımı şoförlü kiraya vermek istiyorum diyen kişiler bu noktada şoförlere güvenmeli ve eğer mümkünse kurumsal firmalara sorarak aracınızı şoförlü olarak verebilirsiniz. Fakat ayrıca şoför parasını ödemeniz gerektiğini de şimdiden hatırlatalım.

Tır Alıp Kiraya Vermek 2023

Tır Alıp Kiraya Vermek 2023 yılında en karlı yatırımların başında yer alıyor. Yukarıdaki hususi araçların dışında, ticari araçlara yatırım yapmak en çok kazandıran sektörlerin başında yer alır. Bunların başında da TIR geliyor. Tır Alıp Kiraya verildiğinde şoföre ortalama 10.000 TL ‘lik bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Bunun dışında tırın masrafları, şoförün sigortası derken; masrafları çıkartıp geliri hesapladığında ortalama 2 Milyon liraya alacağınız Scania marka bir tır, size ayda yaklaşık 100.000 TL kar bırakabilir. En kötü ihtimalle iki senede parasını çıkartıp, sizin kara geçmenize neden olacaktır.

Aracınızı kiraya vermek konusunda aklınıza takılan konular  yorumlar bölümünden sorabilir ve hızlı bir şekilde yanıt alabilirsiniz.

 • Aracımı kiraya vermek mantıklı mı?

  Aracımı kiraya vermek mantıklı mı? Eğer çok kullanmıyorsanız, boşta yatması yerine güvenilir alanlara kiralamanız ek gelir açısından çok önemli. Aracınıza binmediğiniz durumlarda kiraya vermeniz, oldukça mantıklı. Fakat sözleşme yapıp kendinizi sağlama almayı da unutmayın.

 • Aracımı kiraya vermenin şartları nelerdir?

  Aracınızı kiraya vermeden önce bakımını özenli bir şekilde yaptırın. Çünkü, yeni model ve bakımlı araçlar kiralanmak için rağbet görüyor. Siz olsanız eski bir aracı kiralayıp uğraşmak ister miydiniz?

3 kez oylandı, 5 üzerinden 4.7 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. Fuat yılmaz 8 ay önce

  Çok saolunn tüm merak ettimkerim yanıt buldu

 2. Rica ederiz. 🙂

Yapılan Yorumlar
 1. Fuat yılmaz 8 ay önce

  Çok saolunn tüm merak ettimkerim yanıt buldu

 2. Serhat olçar 4 ay önce

  Selamün aleyküm ağır hasarlı araç kiraya veriliyor mu

  • Merhaba,
   Hasarlı araçların kiraya verilmesi çok da imkanlar dahilinde değil. Sağlıklı bir şekilde kullanamayacakları bir aracı kim, neden kiralasın. Öyle değil mi?

 3. Sedat Yüce 20 saat önce

  Abi çok mantıklı, 2 yıl ülke dışında olacağım vereceğim kiraya gitsin

  • Uzun süre kullanılmayacağı için, mantıklı bir seçenek. Satıp, dönünce almak da aklınız da bulunsun ama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir