1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgiler

Araç Kaplama Nedir? 2022 Güncel Fiyatları ne kadar?

Araç kaplama sayesinde otomobilinizin boyasının, dış dünya ile kesebilirsiniz. Boya oksijenle temas etmeyeceği için, ömürlük şekilde kalacaktır. Peki, folyo kaplama işleminin faydaları & zararları nelerdir? ne kadar sürede yapılır, Araç kaplama ne kadara mal olur?

Araç Kaplama Nedir? 2022 Kaplama Fiyatları
Araç kaplama nedir
0

Araç Kaplama Nedir? İnternette sık sık gördüğümüz, ancak tam olarak ne işe yaradığını bilmediğimiz   araç kaplama bir aracın orijinal boyasını zarar vermeden, otomobillerin dış yüzeyine uygulanan koruyucu bir etmendir. Araç Kaplama fiyatları yoğun bir şekilde araştırılıp, maliyeti düşük kalitesi yüksek kaplamalar tercih edilirken; dikkat etmeniz gereken 2 unsurun yalnızca bunlar olmadığını bilmeniz gerekli. Peki, Araç Folyo Kaplama nedir? En iyi araç Kaplama folyosu hangisi? Konuyu detaylıca ele alıyoruz…

Araç Kaplama Nedir?

Araç kaplama nedir, neden yapılır? Araç Folyo Kaplama işleminin tercih edilme nedeni, oldukça çeşitlilik gösteriyor. Bazı araç sahipleri, araçlarının rengini beğenmediği için araç kaplama işlemi yaptırırken, bazıları da ticari statüdeki otomobiller için bu işlemi yaptırmaktadır.

Ticari kullanım için, aracı komple boyatmak istemeyen taksiler akıllara gelse de şirketler de yaptırdıkları araç kaplamalar sayesinde ürünlerinin reklamını yaparak, kar marjlarına yönelik eylemde bulunuyorlar. Araç kaplama işlemi yapılırken hiçbir şekilde aracın orijinal boyasına zarar verilmez. Folyo kaplama ile yapılan araç kaplama işlemi, ilerleyen dönemlerde aracın satışının yapılması durumunda boyalı araç statüsüne düşmesini engeller.

Günümüzde araç kaplama işlemi eski dönemlere nazaran araçlara estetik bir görünüm kazandırmak ve göz zevkine uygun bir dizayn ortaya çıkarmak amacıyla daha sık tercih ediliyor.

Araç Kaplamanın Faydaları Nelerdir?

Araç kaplama işlemin en büyük faydası, yapılan folyolamanın orijinal boyaya hiçbir şekilde zarar vermiyor oluşu. Bu da aracının rengini beğenmeyen ve farklı bir görünüm elde etmek isteyenler için bulunmaz nimet. Ayrıca otomobillerin zaman aşımından dolayı, boyalı yüzeylerinde güneş yanıkları oluşur. Bu güneş yanıkları da boyanmadan geçmeyeceği için, araç kaplama işlemi tercih edilir. Çünkü, ülkemizde boyalı araç ne yazık ki çok tercih edilmiyor. İnsanların böyle araçlara karşı tavırları çok net.

Ayrıca, eğer otomobilinizi yeni almış ve direkt olarak araç kaplama işlemi yaptırmışsanız, güneş boyaya temas etmek yerine araç kaplama folyosuna değeceğinden vernik atmıyor ve böyle bir sorunla uğraşmak durumunda kalmıyorsunuz. Boyanın orijinalliğini koruyacağınız, dışarıdan gelen zararlı ışın ve çizik/darbe gibi estetik dışı etmenlerden uzak tutacağınız için aracınızın orijinalliği korunacak ve sizlere satış aşamasında büyük bir güç olacaktır.

Araç Folyo Kaplama Kaç Yıl Gider?

Araç Folyo Kaplama Kaç Yıl Gider? Bu konuda akıllara gelen ilk soru bu! Verilecek en net cevap, araç kaplama işini yapan kişinin kullandığı malzemeye göre farklılık göstermesiolur. Bazı araç kaplama işi yapan firmalar kaliteli folyo kullanırken, kimi firmalar ise ucuzmalzeme kullanımı tercih eder.

Kalitesiz ürünün kullanılmasına bağlı olarak bir süre sonra kaplamada renk değişimleri gözlemlenebilir. Bu durumu göze alarak araç kaplama hizmeti almak çok daha doğru bir seçim olacaktır. Yani araç kaplama işlemi yaptırmak isteyen araç sahiplerinin bu konuda kaliteli hizmet veren yerleri tercih etmesi tavsiye edilmektedir.

Araç kaplamanın kaliteli bir şekilde yapılıp, usta birisinin elden geçmesi sonucu 3-4 yıl rahatlıkla kullanabileceğinden söz edebilir. Fakat, 10 yıl aynı kaplamayı kullanmayın. Çünkü, maruz kaldığı güneşin ultraviyole ışınları, araç folyosunun boyaya tamamen yapışmasına neden olur. Bu da folyonun sökülürken, beraberinde boyayı getirmesine ve ciddi zararların ortaya çıkmasına neden olur. Peki, bu işlemi ne kadara yaptırabilirsiniz?

Araç Kaplama Ne Kadara Mal Olur?

Araç Kaplama Ne Kadara Mal Olur? Araç kaplama fiyatları, aracın marka v kasa yapısına göre farklılık gösterir. Bunun dışında kullanılan malzemenin ve işi yapan firmanın kalitesi de araç kaplama fiyatları için baz alınan konuların arasındaki yerini alır. Araç kaplama fiyatları, şu anda 5.000 TL’den başlar ve 20.000 TL’ye kadar değişken rakamlarla yapılır.

Araç kaplama araca zarar verir mi?

Araç kaplama araca zarar verir mi? Araç kaplama, aracın boyasının direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmasını engellediği için zararı yerine faydalarından söz edebiliriz. Ayrıca çizik, çamur gibi dış etkenlere karşı da koruyacaktır.

Kaplama araç nasıl yıkanır?

Kaplama araç nasıl yıkanır? Kaplama aracı yıkarken mümkün olduğunca yüksek tazyikli sudan uzak tutun. Tazyikten çıkan basınç, kaplamayı yırtabilir. Bu nedenle hortumla ve sünger vasıtasıyla yıkamanız, folyonun ömrünü ciddi anlamda uzatacaktır.

Arabayı boyatmak yerine kaplatmak mı?

Arabayı boyatmak yerine kaplatmak mı? Aracı boyatmak her zaman son çareniz olsun. Komple boyanması, satış aşamasında anlatılacak en sor konu. Kaplamayı sökerek, tertemiz bir boyayla aracınızı rahat rahat satabilirsiniz.

Araç Folyo Kaplama güneş yanığında kullanır mı?

Araç Folyo Kaplama, güneş yanığında özellikle tercih edilir. Vernik atmasındaki kötü görüntüyü, aracınızı boyatmak yerine aynı renkteki folyoyu kullanarak giderebilirsiniz.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap