1. Ana Sayfa
 2. Haberler
Trendlerdeki Yazı

Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır? 4 Adımda paranızı alın ** 2023


0

Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır? Her ne kadar istemesek ve dikkat etsek de ne yazık ki dönem dönem kazalar kaçınılmaz olabiliyor. Kaza sonrası hasar alan araçlar, onarım süreçlerini sorunsuz bir şekilde tamamlasalar da hem TRAMER kayıtlarına hasar bedeli yansıdığı için hem de onarım görüp orijinalliğini kaybettiği için rayiç değerinde maddi kayba neden oluyor, diğer bir deyişle de değer kaybı yaşanıyor. Bu kayıp farkını Trafik sigortasından talep edebilirsiniz! Bu girişime de değer kaybı tazminatı denilmektedir. Tabi ki belirli kurallar dâhilinde. Eğer sizde değer kaybı avukatlık ücreti olan %20 ‘i komisyonu ödemek istemiyorsanız, 4 adımda kendi işleminizi kendiniz yapabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Otomobil kullanıcısı kendi dikkatsizliği ve hatası sonucunda araç, duvar gibi otomobiline zarar verecek bir cisme çarptığında değer kaybı başvurusunda bulunamaz. Yalnızca poliçesi kapsamında otomobilindeki hasarı yaptırabilir. Fakat suç kendisinde değil karşı taraftaysa Araç değer kaybı için gerekli evraklar toplandıktan sonra değer kaybı tazminatı için başvurup, zararının karşılanmasını talep edebilir. Peki, ne kadar talep edilir?

Değer kaybı hesaplama formülü nedir?

Değer kaybı hesaplama formülünde çok fazla değişken bulunmaktadır. Rakamı belirtirken aşağıdaki parametreleri göz önüne almanız gerekli,

 • Aracınızın üretildiği yıl
 • Geçmiş dönemde değişen parçalar ve hasarın büyüklüğü. (Daha önce kaputunuzun değiştiğini düşünelim, bu hasar nedeniyle tekrar kaput değişirse hak iddia edemezsiniz.)
 • Aracınızın hasar anındaki kilometresi
 • Aracınızın markası ve modeli. (500.000 TL’lik araçla 1.000.000 TL’lik aracın değişen parçaları aynı olsa da çıkan değer kaybı rakamı aynı olmayacaktır.)
 • Trafiğe çıkış tarihi
 • Otomobilinizin hasar geçmişi ve niteliği

Yukarıdaki değişkenleri göz önüne aldığınızda, değer kaybı hesaplamak için şu formül kullanılır.

Araç Değer Kaybı = Baz Değer Kaybı x Hasar Boyutlunun Katsayısı x Aracın kullanılmışlık düzeyi (Km) Katsayısı

Ana formül bu olsa da, içindeki katsayılar yukarıda saydığımız değişkenlere göre farklılık gösteriyor. Önce Baz Değer Kaybını anlatarak başlayalım.

Baz Değer Kaybı Nedir?

Baz değer kaybının açıklamasını aracın kaza yapmadan öncesindeki satış değeriyle, hasar onarımı tamamlandıktan sonraki satış bedelinin farkı olarak yapabiliriz. Hesaplamada ortalama olarak %19 değeri temel alınır ve hesaplanırken aşağıdaki formül kullanılır,

Baz Değer Kaybı = Aracın Rayiç Değeri x %19

Baz değer kaybını da anlattığımızda göre, ana formülümüzdeki diğer kat sayı olan hasar boyutuna geçelim.

Hasar boyutu katsayısı nasıl hesaplanır?

Hasar boyutu katsayısı nasıl hesaplanır? Hasar boyutu katsayısını hesaplarken aracın aldığı hasar düzeyi netleştirilir ve katsayı oranları hasar boyutuna göre aşağıdaki şekilde formalizme edilir.

SınıfıHasar BoyutuHasar Katsayısı
A1Büyük Hasar0.90
A2Orta Hasar0.75
A3Küçük Hasar0.50
A4Basit Hasar0.25

Hasar boyutu katsayısı dışında formüldeki son hesaplama detayı da KM katsayısıdır.

Km Katsayısı Hesaplaması nasıl yapılır?

Km Katsayısı Hesaplaması isminden de anlaşılacağı üzere, aracın hasar anındaki kilometresi üzerinden yapılır. Aynı model araçta 20.000 KM ve 200.000 KM arasında satış aşamasında fark olacağı için formülde km değişkeni de baz alınıyor. Formülde KM türüne göre aşağıdaki oranlara göre katsayı ortaya çıkar.

Aracın Mevcut KM’siHesaplama Katsayısı
0 – 14.9990.90
15.000 – 29.9990.80
30.000 – 44.9990.60
45.000 – 59.9990.40
60.000 – 74.9990.30
75.000 – 149.9990.20
150.000 ve üzeri0.10

Araç Değer Kaybı Hesaplama Örneği

Araç Değer Kaybı Hesaplama Örneği de pekiştirmek için listenin sonuna ekledik. Yukarıda ana formülümüzü ve bu formülün içindeki detayları tek tek açıkladık. Burada da rakamlar özelinde bir örneklendirme yapacağız. Araç değer kaybı hesaplama işleminde şu formülü kullanıyorduk,

Araç Değer Kaybı = Baz Değer Kaybı x Hasar Boyutlunun Katsayısı x Aracın kullanılmışlık düzeyi (Km) Katsayısı

Bu kapsamda bir aracımız olsun ve satış fiyatı 1.000.000 TL civarında ve kilometresinin 15.000 km altı hasarsız temiz bir araç olduğunu düşünelim. Aracın hasar bedeline bağlı olarak

 • Hasar onarım tutarı 20.001,00TL ev yukarısıysa 15.390,00TL alırsınız
 • Hasar onarım tutarı 12.001,00TL – 20.000,00TL arasındaysa 12.825,00TL alırsınız
 • Hasar onarım tutarı 4.001,00TL – 12.000,00TL arasındaysa 8.550,00TL alırsınız
 • Hasar onarım tutarı 2.001,00TL – 4.000,00TL arasındaysa 4.275,00 TL alırsınız
 • Eğer araç Perte ayrılırsa değer kaybı talep edilemez.
 • Hasara ait parçalar daha önce hasar uğramış ise hesaplamaya dahil edilemez.

Araç Değer Kaybı Hesaplama motoru gibi farklı yazılımlarla, sonuca aldanıp başvurmayın. Ana mantığı açıkladık, bu detay üzerinden alacağınız rakamı inceleyebilirsiniz.

Değer kaybı başvurusu nereye yapılır?

Değer kaybı başvurusu Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılmaktadır. Sigorta tahkim komisyonu, başvurunuzdan sonra en fazla 4 ay içerisinde durumu karara bağlar. Başvuruları kendiniz yapabileceğiniz gibi vekâlet vasıtasıyla avukatla da yapabilirsiniz. Avukat zaten yapması gerekenleri bildiği için, bizler bireysel başvuru özelinde ilerleyeceğiz. Eğer sizde %20 oranında avukat ücreti ödemek istemiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Özetle 10.000 TL değer kaybı kazanırsanız, bunun 2.000 TL’sini avukat alacaktır. Aslında yapmanız gerekenler oldukça basit. E-Devlet üzerinden araç değer kaybı başvurusu yapamıyorsunuz, dilekçe yazarak bireysel başvurunuz gereklidir.

Değer kaybı başvurusunu bireysel yapmak – 4 Adımda

Değer kaybı başvurusunu bireysel yapmak alacağınız rakamın tamamının cebinizde kalması demek. Avukat özelinde ilerleyince %20 komisyon ödemek zorunda kalıyorsunuz. Yapmanız gerekenleri sırayla aşağıda açıkladık.

 1. Evrakları toplayın.
 2. Karşı tarafın sigortasına dilekçeyle başvuru yapın.
 3. 15 iş günü bekleyin, uzlaşma için size dönüş yapacaklar.
 4. Uzmanlaşamazsanız Sigorta tahkim kuruluna başvurun

Yapmanız gerekenler bu kadar basit. Burada tek soru işareti evraklar, bu nedenle o kısmı biraz daha açalım.

Değer kaybı başvuru evrakları nelerdir

Değer kaybı başvuru evrakları başvurunun ilk aşaması. Evrakları topladıktan sonra talepte bulunabiliriz. Bu nedenle de toplamanız gereken evraklara değinelim.

1) Trafik Kaza Tespit Tutanağı

2) Aracın hasarlı resimleri

3) Araç değer kaybı raporu (Sigorta firmasından alınır)

4) Araç bilgileri – (Ruhsat fotokopiniz yeterlidir)

5) Zorunlu trafik sigortası poliçesi

6) Kasko poliçeniz (Varsa)

6) Servis onarım faturası

E-devlet değer kaybı başvurusu nasıl yapılır?

E-devlet değer kaybı başvurusu mümkün değildir. Başvurunuzu öncelikle karşı tarafın sigortasına yapmalısınız. Eğer rakam bazında uzlaşamazsanız bu durumda Sigorta tahkim kuruluna gidebilirsiniz. Halen anlaşamıyorsanız da mahkemeye verme imkanınız bulunmaktadır.

Değer kaybı başvurusu dilekçesi nasıl yazılır?

Değer kaybı başvurusu dilekçesi içi kitap yazmanıza gerek yok. Karşı tarafın sigorta firmasını başlık yapın, altta xx tarihte, xx plakalı aracımın, xx onarımı sonrasında ekteki belgeler doğrultusunda hasar onarımı yapılmıştır ve değer kaybı istiyorum demeniz yeterli. Alt kısma TC Kimlik, adres bilgileriniz ve imzanız olsun.
 

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap