1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Arabanın performansı nasıl artar? 5 Adımda 46 Beygir!

Arabanın performansı nasıl artar? 5 Adımda 46 Beygir!
Arabanın performansı nasıl artar
0

Arabanın performansı nasıl artar? Özellikle yakıttan tasarruf sağlamak amacıyla hayatımıza giren küçük motorların da etkisiyle düşen otomobil performansları, araç sahiplerini Araç performans ARTTIRICI Ürünler başta olmak üzere farklı konularda arayışlara itti. Tork arttırma yöntemleri başta olmak üzere, aracınızdan en üst düzey performansı alabilmek için çok sayıda yöntem bulunmaktadır. Bizler de en yaygın kullanılan motor performansı arttıran 5 yöntemle aracınızı 46 Beygir yükselttiriyoruz!

Arabanın performansı nasıl artar?

Arabanın Performansı Nasıl Artar
Arabanın performansı nasıl artar

Arabanın performansı nasıl artar konusuna olmazsa olmaz standartlara değinerek başlayalım. Aşağıdaki işlemlere başlamadan önce aracın periyodik bakımlarının düzenli ve aksatılmadan yapılması gerekir. Ön takımlardan, fren ve amortisörlere kadar otomobille bağlantılı tüm parçaların performansınıza direkt olarak etki edeceğinden hiç şüpheniz olmasın. Bu girişim, performans dışında güvenliğiniz açısından da en önemli konuların başında yer alır.

Araçtan en üst düzey performans alabilmek için, aracın tüm aksamlarının sorunsuz şekilde çalışır durumda olması gerekli. En basitinden bir örnek vermek gerekirse, porya bilyalarında ya da aksların da herhangi bir arıza olan bir araç, karşı dirence maruz kalacağı için tekerlerin zor dönmesine neden olacak, bu durumda ciddi performans kayıplarına yol açacaktır.

 

Performans lastikleri kullanın

Performans Lastik Nedir
Performans lastik nedir

Performans lastiklerinin yol tutuş, fren mesafesi ve sürtünme katsayısını azaltan etkileri vardır. Performans lastikleri standart lastiklerden bağımsız, özel bir seridir. Hem desenleriyle hem yanak ölçüleriyle sürtünme katsayısını azaltıp performansı arttırdıkları gibi yakıt tüketimini de düşürmektedirler.

Yüksek Performans Lastiklerini temin etmek için aracınıza özel minik bir araştırma yapabilirsiniz. Performans lastik markaları her araca özel çalışma yapabiliyorlar. Bu yüzden yapacağınız araştırmada en önemli kriteriniz kullanıcı yorumları olsun. Daha önce o lastiği tecrübe edip, aracında uygulayan kullanıcılar görüşlerini ürün altında beyan ederler. Bunları tek tek okuyarak olumlu yorumlara göre tercih yapabilirsiniz. Yüksek Performans Lastikleri sayesinde aracınıza 5 Beygir ek güç sağlayabilirsiniz.

Arzu etmeniz durumunda aracınızın marka ve modelini yorumlar bölümünden aktarırsanız, uzman ekibimiz sizlere çok kısa sürede dönüş yaparak en doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

[yazi ilgili_yazi_id=”771″]

Headers Egzoz Manifoldu kullanın.

Headers Egzoz Manifoldu Nbe Işe Yarar
Headers Egzoz Manifoldu ne işe yarar

Headers egzoz manifoltunu kısaca performans arttırıcı manifolt olarak özetleyebiliriz.  Amacı dışarıya atılan yanmış gazları normalden daha hızlı bir şekilde göndermektir. Normal egzoz manifoltlarında silindirlerden çıkan borular, kısa süre sonra birleşirler. 4 silindirli bir motorda 4 tane kısa boru bulunurken, bunlar bir noktada toplanarak egzoza gönderilir. Performans arttırıcı manifoltta 4 silindirden çıkan manifolt boruları kısa değil, daha uzun yapılmıştır.  4-2-1 headers, 4-1 headers manifolt sistemleri geliştirilmiştir. 4-2-1 de silindirden çıkan borular ilk birleşme mesafesi 40-43 cm; diğer birleşmede 40-43 cm sonra olmalıdır.

Mesafenin performansa sağlamış olduğu katkıyı şu şekilde anlatabiliriz. Bir silindirden boru aracılığıyla dışarıya doğru gönderilen yanmış gaz, diğer silindire bağlı durumda borudan gelen gazla karşılaştığında geriye doğru tepme olacaktır. Eğer boru uzunlukları doğru bir şekilde hesaplanmamışsa gazın silindirlerden çıkışı daha zor olacak motor gücü düşecektir. 4-1 manifolta ise boru uzunluğu 80-85 cm olmalıdır. Manifolt birleşim noktasından katalizöre kadar olan mesafe de 80-85 cm olmalıdır. Bu sistemi kurduğunuz sürece beygir gücünüzü 6 birim arttırabilirsiniz.

Emme manifoltu modifiyesi yaptırın

Emme Manifoltu Modifiyesi Nedir
Emme manifoltu modifiyesi nedir

Emme manifoltun görevi karbüratörde karışan, hava yakıt karışımını emme supabına aktarmaktır. Manifolt motora uygun bir yapıda olmalıdır. Emme manifoltu modifiyesi ile motora 3-5 beygir oranında güç artışı sağlanabilir. Emme manifoltundan geçen ve silindirlere gönderilen yakıt homojen bir yapıda olmalıdır. Yani, her silindir için aynı kalitede gönderilmeli. İstenilen hava-yakıt karşımı alınmazsa motorda tekleme meydana gelir.

Spor emme manifoltu kullanarak motor performansını yükseltebilirsiniz. Her araç için piyasada olmasa da uygun fiyata yapılabilir. Motor performansını istenilen oranda arttırması için dereceli eksantrik ve headers egzoz ile 10-20 oranında beygir artış sağlanabilir. Aynı zamanda yakıt tüketiminde kısmen de olsa bir yükselme olacağından da söz edebiliriz.

 

Motor yağının kalitesi çok önemli

Motor yağının kaliteli olması sürtünmeyi azaltır ve motorun daha seri devirlenmesini sağlayarak motor parçalarının aşınmasını geciktirir. Kaliteli bir yağ dışında, yakıt katkı maddesi de kullanmanız, sizlerin avantajına olacaktır. Katkı maddeleri içinde bulunan bor madeni, motorun silindir ile piston dışında yatakların arasına yapışır ve sürtünmeyi azaltırlar. Bu da motora 4- 8 hp artı beygir gücü kazandırır. Ayrıca, kompresyon kaçağını engelleyerek motorun yağ eksiltmesini azaltır. Tork bazında da mevcut oranının %10 ‘u kadar artış sağlar. Yanma sonucunda ortaya çıkan yüksek ısıyı, silindirlere ulaşmadan üzerine alır ve motorun ısınmasını dolayısıyla da hararetin yükselmesini önler.

Performans hava filtresi kullanın

Performans Hava Filtresi Nedir
Performans hava filtresi nedir

Motora giren havanın miktarı, motorun çalışma performansını direkt etkiler. Giren hava oranın az olması durumunda silindire gönderilen yakıtın da giren havayla orantılı olması gerekmektedir. Daha fazla hava girişi demek, daha fazla yakıt girişi demektir bu da motorun performansını arttırır. Performans hava filtreleri, kâğıt filtrelere kıyasla havayı daha kolay geçirirler. Bu da motor performansına önemli katkıda bulunmalarına neden olur.

Motora giren havanın bağlı olduğu hava filtre kutusu sökülerek yerine direkt hava filtresi bağlanır. Bu şekilde havanın motora girişi daha kolay olur. Performans filtrelerle alçak ve yüksek devirde motorun torkunu yükselterek daha güçlü olmasını sağlar. Motor modifiyesinin vazgeçilmez parçalarının başında yer alır. Diğer filtrelere oranla biraz daha yüksek ve sportif bir ses çıkartırlar. Fakat aracınızı yaklaşık 7 beygir gücüyle destekler.

 

Dereceli Eksantrik Kullanımı

Dereceli Eksantrik Nedir
Dereceli Eksantrik nedir

Eksantrik mili motorun çalışma anında emme ve egzoz supaplarının açılıp kapanmasını sağlar. Bu daha hava ve yanmış gazların giriş çıkış koordinasyonunu sağlar. Dereceli eksantrik milinin görevi de supapların açılıp kapanma sürelerini arttırarak, yanma odasına alınan yakıt hava karışımının içeriye daha yüksek oranda alınmasını sağlamak. Çünkü daha fazla hava, daha fazla yakıtla tepkimeye girdiğinde patlama şiddeti artıyor. Bu durum da motor performansının artmasına neden oluyor. Modifiye edilmiş motorlar için üretilmiş eksantrikler derecelerine ve kullanıcının yapmış oldukları seçimlere göre 10 bg ile 25 bg fazladan güç üretebilirsiniz. Aynı zamanda performansı daha da yukarı taşıyıp verimi yükseltmek için eksantrik mili ile beraber subap, subap yayları ve kasnak değişimi de faydanıza olacaktır.

Dereceli eksantrik mili görevi itibariyle standart eksantrik miline göre performansa yönelik olarak tasarlanmışlardır. Dereceli eksantrik millerinin üst kısımlarında ayarlanmış dereceleri mevcuttur. Sivri olan kamların bulunduğu miller, supapları daha erken açarak torkun yükselmesini sağlarken, geniş tepeli kamların bulunduğu miller de gücü artırmak tasarlanmıştır. Yarış araçlarında kullanılan dereceli eksantrik milleri de ortalama yaklaşık 50 beygire kadar güç artışına neden olabiliyor.

Chip Tuning’le Güç Arttırımı

Chip tuning, arabanın motor performansını artırmak için aracın beynini yeniden tasarlayan bir modifiye sistemidir. Günümüz yeni nesil araçlarında kullanılan ECU (Motor Kontrol Ünitesi), aracı elektronik olarak yönetmektedir. Aracın elektronik kontrol ünitesinde bulunan çip, arabanın bazı değerlerini (yakıt, oksijen, hız vs.) inceleyip en uygun motor gücünü sağlamaya çalışır. İşte bu chipin modifiye edilmesi ile yapılan chip tuning uygulaması diğer motor modifiyelerine göre oldukça kolaydır.

Sonuç olarak aracınızın performansını yukarıdaki yöntemlerle yaklaşık 46 Beygir arttırabilirsiniz.  Chip Tuning yöntemindeki beygir değişkenini yazmadık. Çünkü oran yapılan modifikasyona göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yukarıdaki yöntemleri kullanarak sizde aracınızın gücünü %50 oranında arttırabilirsiniz. Arabanın performansı nasıl artar? Konusunda sormak istediklerini bizlere YORUMLAR bölümünden aktarırsanız uzmanlarımız çok kısa sürede dönüş yapacaktır.

Motor performansı neden düşük?

Motor performansı komplike bir sistemdir. Aracınızda çalışmayan bütün unsurlar, aracınızdan alacağınız güce direkt etki eder. Düzenli bakım yaptırıp, fabrikasyon değerlerini koruyarak aracınızın performansını koruyabilirsiniz. Daha fazla güç için 5 adımda 46 beygir sistemini uygulamanız gerekmektedir.

Motor yağı motor performansı etkiler mi?

Motor yağı görevi itibariyle performansı direkt etkiler. Fakat, iyi yağ diye bir şey yoktur. Motorunuzla en uyumlu yağ vardır. Kullanım kataloğundaki yağ değerleri kapsamında aracınıza en uygun yağı kullanmanız gereklidir.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap