1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgiler

Arabanın Altını Vurdum, Ne Yapmalı? 3 Adımda Kontrol!

Arabanın Altını Vurdum, Ne Yapmalı? 3 Adımda Kontrol!
Arabanin altini vurdum
0

Arabanın Altını Vurdum, Eyvah! Demeden önce sakin olun. Arabanın altını vurdum yağ kaçırıyor klişesinden başlayıp Arabanın altını vurdum motor sesi değişti feryatlarına kadar uzanan çok sayıda zerzenişlere her biriniz kulak şahidi olmuşunuzdur. Özellikle de görüş alanın oldukça kısıtlı olduğu gece şartlarında, istenmeden yapılan bir eylem sonunda çıkan sese “Aha gitti” diyebilirsiniz. Arabanın altını vurdum Ne olur bir şey olmasın dualarınızda sesli bir şekilde duyulabilir. Fakat, her şeyden önce sakin kalabilmek en önemlisi.

Arabanın altını vurmak bazen çok büyük sorunlara neden olabilirken, bazen de önemsiz diye adlandırabileceğimiz sonuçları doğurur. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaştığınızda sakin kalıp sırayla aşağıdaki adımları uygulayın.

Arabanın Altını Vurdum Ne Olur?

Arabanin Altini Vurdum
Arabanin altini vurdum

Arabanın Altını Vurduktan sonra panik yapmadan müsait olan ilk bölgeye aracınızı çekip, dörtlüleri yakın ve kısa bir süre bekleyin. Bu sürecin yaklaşın 5 dakika olması yeterli. Eğer otomobiliniz üzerinde olumsuz bir tablo varsa, bu süreç defoların ortaya çıkması için gayet makul. Daha sonra da 3 adımda kontrol yöntemini uygulayarak kritik bir zararın olup olmadığını kontrol edin.

1Akıntı var mı kontrol edin

Akıntı var mı kontrol edin! Dikkat etmeniz gereken en önemli konu bu. Aracın altında darbe sonrası zedelenebilecek en kritik bölge karter. Karter aracın alt kısmında bulunur ve iç kısmı tamamen motor yağıyla doludur. Buradan alınan yağ, motor içinde gezinerek soğutma ve temizleme işlemi görür. Karterin delinme ihtimali sonucunda yağ akarsa, beklediğiniz süre boyunca mutlaka aşağıya doğru süzülecektir.

Eğer darbe sonucu yere koyu kahverengi ya da siyah bir birikinti sızarsa bilin ki bu motor yağıdır. Motor yağı bulunmayan bir aracı hareket ettirmeniz de imkânsız. Zorlayıp motoru çalıştıracak olursanız, yağsız kalacağı için piston ve segmanlar düzensiz çalışacak ve motor yatak saracaktır. Anlayacağınız darbe gören karter dışında, komple rektifiye etmeniz gereken motor da olacak ve rakamlar oldukça artacak. Bu nedenle yerde yağ birikintisi görüyorsanız, kesinlikle aracınızı çalıştırmayın ve çekiciye yükleyip götürün.

Arabanın altını vurdum su akıyor şikâyeti de yoğun bir şekilde geliyor. Öncelikle şunu söyleyelim ki akan su, darbeye bağlı olmayabilir. Özellikle seyahat aşamasında aracın klimasını çalıştırıyorsanız, stop ettikten sonra içeride dönen su klima tahliyesi tarafından aracın altına bırakılır. Bu nedenle de su akması direkt darbeye bağlanmaz. Fakat çok şiddetli bir şekilde vurmuşsanız küçük bir ihtimal devir daimi patlatmış olabilirsiniz. Eğer akıntının su olduğundan eminseniz aracınızı hareket ettirebilirsiniz: Devridaim patlamışsa motor ısındıktan sonra soğutma yapamayacaktır, bu durumda yola devam etmeyin ve yine çekici çağırın. Fakat aracınızın harareti yükselmeden seyredebiliyorsanız, panik yapmanız gereken bir durum olmadığının işaretidir.

2Kaputu açın kontrol edin!

Kaputu açın kontrol edin! “Ben ustamayım, ne anlayım” demeyin. Yapacağınız işlem basit bir fiziki kontrol. Motor kaputunu kaldırın ve üst kısımdan anormal bir şey var mı diye kontrol edin. Bu kontrol kopan, kırılan parça var mı yoksa yok mu onun üzerine kuruludur. Özellikle de kaputu açınca sol bölümdeki kayış kısımlarına dikkat edin. Kopma, parçalanma, sıyrılma durumları yoksa korkmadan yola devam edebilirsiniz.

3Aracın altına bakın[

Aracın altına bakın! Darbeyi alan ilk bölge sonuçta orası. Dizinizi yere koyup, aracın alt kısmını genel bir kontrole tabii tutabilirsiniz. Kırılan br parça varsa, mutlaka aşağıya doru sarkacaktır. Alt darbelerde genelde egzoz bölümü zarar görebilir.

Sonuç olarak Arabanın Altını Vurdum diye hayıflanmadan önce aracınızı fiziki açıdan güzelce kontrol edin. Eğer yağ akmadığına eminseniz yola devam etmenizde bir sakınca yoktur. Onun dışındaki her şey zarar bile görse, telafi edilebilir. Fakat yağ aktıktan sonra devam etmeniz çok büyük sorunlar yaşamanıza ve yüksek maliyetler ödemenize neden olacaktır.  Tabi yola devam edişiniz, yavaş ve kontrol altında ve en yakın yetkili servise kadar olmak zorunda. Görünürde bir şey olmasa da ileride sizlere yüksek maliyetler çıkartabilir. Bu nedenle de hem güvenliğinizi sağlamak hem de aracın daha fazla masraf çıkartmasını engellemek adına aracı bir uzman tarafınca mutlaka kontrol ettirin.

  1. Aracın altında neler var?

    Aracın altında neler var? Aracın altında “Alt takım” diye genelleme yapılan bütün ön takım parçaları bulunmaktadır. Ayrıca orta kısımda kritik bir yağ karteli ve arka kısımda da egzoz sitemi bulunmaktadır.

  2. Arabanın altını vurduğunu nasıl anlarız?

    Arabanın altını vurduğunu nasıl anlarız? Seyir halinde “Tak” diye bir vurma sesi ya da sürtünme sesi duymuşsanız otomobilin altına bir zarar verme olasılığınız yüksek. Bu nedenle hemen yukarıda anlattığımız 3 adımlı kontrol metodunu uygulayın.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap