1. Ana Sayfa
  2. Arızalar

Arabamın Anahtarını Kaybettim Diyorsanız 4 Adımı Uygulayın *** 2022

Arabamın Anahtarını Kaybettim Diyorsanız 4 Adımı Uygulayın *** 2022
Arabamın anahtarını kaybettim
0

Arabamın Anahtarını Kaybettim Ne Yapmalıyım? Günlük hayatta başımıza çok sayıda olumsuz durumlar geliyor. Araba anahtarı kaybetmek ya da bir yerde unutmak ve bulamamak, birçok otomobil kullanıcısının yaşadığı bir durum. Orijinal Araba Anahtarı Fiyatları o kadar yükseldi ki, talihsiz durum bizlere pahalıya mal oluyor. Fakat kaybolduğunu anladığımız anda vakit geçirmeden eyleme geçmemiz gerekli. Araba anahtarı Nasıl çıkarılır? Böyle bir süreçte nasıl bir yol izlenmeli, konuyu detaylıca ele aldık.

Arabamın Anahtarını Kaybettim, Ne Yapayım?

Arabamın Anahtarını Kaybettim
Arabamın anahtarını kaybettim

Araba Anahtarını Kaybettim, “Eyvah, ne yapacağım diyorsanız öncelikle panik yapmayı bırakın. Her şeyin bir çözümü var, rahat ve sakin olun. Eğer yedek anahtarınız varsa sorun edecek fazla bir durum yok. Ama yedek anahtarı devre dışı bırakmamız gerekiyor –ki anahtarı bulan aracınızı alıp götürmesin. Ancak yedek anahtarı olmayan bir araç sahibinin özellikle acil durumlarda zorda kalmasın.

Eğer yedek anahtarınız varsa, hemen aşağıdaki işlemleri yapın.

  1. Bir yetkili servise gidin
  2. Anahtarınızı kaybettiğinizi bildirin
  3. Anahtarı hafızadan sildirin
  4. Anahtar temin çalışmasına başlayın.

Bir yetkili servise gidin konusu dikkat etmeniz gereken en önemli detay. İnsanlar böyle durumlarda genelde her hangi bir anahtarcıya gidip kopyalama yöntemini uyguluyorlar. Yani, elinde kalan sağlam anahtarı kopyalatarak yedek bir anahtar yapıyorlar. Peki, bir kopya daha yaparsa? Eeee.. araba gitti 😊 Gülüp geçmeyin, bunlar olağan durumlar. Ara ara gazetelerin 3. Sayfalarında bu ve benzeri durumlar nedeniyle haberler çıkabilir.

Bir yetkili servise gidin

Yetkili servise başvuru yaptığınızda, uygulanan işlem anahtar kopyalamak değildir. Zaten kopyalamadan randıman alamazsınız. Bilgiler karmaşaya uğrayacağından, bir senkronize olur diğerinde olmaz. Yani aracınız bazen çalışır, kapılarınız bazen kilitlenir vs. vs.. Anlayacağınız verim alabileceğiniz bir yöntem değil.

Kaldı ki, siz anahtarı kopyalatarak yedek anahtarı temin ettiniz diyelim, peki kayıp anahtar? Anahtarı bulan art niyetli bir kişinin aracınıza binerek rahat bir şekilde çalabileceğinizi unutmayın. Üstelik anahtar kayıplarında kasko da ödeme yapıp, zararınızı karşılamıyor. Bunu biliyor muydunuz? Yani, ileride başınız ağrısın istemiyorsanız anahtarı sildirmeniz gerekiyor. Yetkili servisler anahtarı silerler, peki bunu nasıl yapıyorlar?

Araba anahtarını beyinden sildirin!

Araba anahtarını beyinden sildirin! Yapmanız gereken en önemli adım bu. Anahtarlar üzerinde her anahtarın kodları bulunur. Bu kodlar yazılı değil, şifrelenmiş kodlardır. Anahtarınızın iç kısmını incelediğinizde, entegre sistemlerle dolu yeşil elektronik bir kart bulunmaktadır. Bu kart içinde yer alan kodlar da clip cihazıyla yapılan tanıtım vasıtasıyla otomobillerin USB Beynine aktarılır. Immbolizer sistemi de kodların uyuşması sonucunda aracın çalışmasına izin verir. Anlayacağınız şifreleme sistemi. “Anahtardaki kodlar beyindeki kod aynıysa aracı çalıştır“ mantığı üzerine kurulu bir sistem.

Yetkili servisler, clip cihazını bağlarlar ve kayıp olan anahtarın şifresini beyinden silerler. Güvenlik amacıyla kopyalama sistemi bulunmaz. Bu işlemden sonra da aracınızın kayıp anahtarını bulan kişi hiçbir şekilde aracınızı çalıştıramayacaktır. Fakat üzerindeki anahtar nedeniyle otomobilin içine erişim sağlayabilir.

Otomobil üreticileri üretim aşamasında her durumu değerlendirerek hareket ettirilir. Eski nesil araçlarda, anahtar kapı kilidine takılıp, çevrildikten sonra hareket içine erişim sağlayabilirlerdi. Önce uzaktan kumanda çıktı. Anahtarın üzerine yerleştirilen butonlar sayesinde tuşa basıp bütün kilitleri açabilmeyi başardık. Geldiğimiz son aşamadaysa hiçbir şeye temas etmeden kilidi otomatik açıp, hatta aracı çalıştırabiliyoruz. Eller serbest sistemiyle araç kartını içindeki sensör ve kapı kilidi eşleşiyor, kapılarınız otomatik açılıyor. Hatta kartınız çantanızdayken bile aracı çalıştırabiliyorsunuz.

Anahtar silinme işleminden sonra aracınız çalışmaz, kapılar açılmaz. Fakat, uç kısmında yer alan metalik anahtar, aracın içine girmesini sağlar. Girse de çalıştıramayacaktır. Erişimi tamamen kaldırmak isterseniz, kilit sistemini değiştirmeniz gerekir. Bence buna çok takılmayın, girmek istedikten sonra birileri camınızı kırıp yine girebilir.

Güvenlik olarak anahtar kaybından sonra tedbirlerimizi aldığımıza göre yedek anahtar için harekete geçelim. KASKO DEVREDE!

Araba Anahtarı Kaybolursa Sigorta Karşılar mı?

Araba Anahtarı Kaybolursa Sigorta Karşılar mı? Araba anahtarı kaybolması istenmeyen olumsuz durumlar arasındadır. Ancak yine de böyle birduruma maruz kalınırsa, ilk iş daha önceden de dile getirdiğimiz gibi anahtarı beyinden sildirmek.Sigorta şirketleri bu durumda araç sahibini mağdur etmez. Fakat poliçenizin içeriği kapsamında yardımcı olacaklardır.

Poliçe de yazılı olan maddeler dışında araç sahibinin zararı sigorta şirketi tarafından karşılanmaz. Kasko şirketleri fiyatlandırma aşamasında çeşitli teminat rakamları eklerler. Bazı sigortacılar da düşük kasko fiyatı teklif edebilmek için, rakamları en dip seviyelere çekebilirler. Kaskonuzda anahtar kaybı için teminat rakamı bulunur. Eğer sigortacınız kaldırmadıysa karşısında da bir rakam yazar. Örneğin bu rakam 1.000 TL ve anahtar 2.000 TL ise, anahtarın üzerini siz karşılaşırsınız. Eğer 5.000 TL teminat varsa, hiçbir ücret ödemeden yedek anahtarınızı talep edebilirsiniz.

Bu işlemin kaskonuzu %10 oranında etkileyeceğini de unutmayın. Hasarsızlık indiriminiz kısmen bozulur. Bir önceki indirim oranınız %60 ise, bir sonraki yıl %50’ye düşer. Yine de değecek bir işlemdir. Aksi durumda kaskokan başvurmazsanız daha yüksek ücretler ödersiniz.

Yeni Anahtar Yaptırmak Ne Kadar?

Araba anahtarını kaybeden araç sahiplerinin merak ettiği sorulardan bir tanesi de arabaya yeni anahtar yaptırmak ne kadar sorusudur. Fiyat bilgisi tabi ki aracın marka, modeli kapsamında değişiklik gösterecektir. Genel olarak yeni anahtar yaptırmanın maliyetine göz attığımız zaman ortalama olarak 1000 TL ile 5000 TL arasında değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, aracın anahtarını kaybedince en kısa sürede yetkili servise gidip beyinden anahtarı sildirmeniz gerekir. Daha sonra dilerseniz kaskodan dilerseniz de ücretli bir şekilde yedek anahtarı sipariş etmeniz gerekiyor.

Kaybolan araba anahtarı nasıl çıkarılır?

Kaybolan araba anahtarını firmanın yetkili servisine giderek, kaskodan ya da ücreti mukabilinden yenisini temin edebilirsiniz.

Arabanın yedek anahtarı kaybolursa kasko karşılar mı?

Arabanın yedek anahtarı kaybolursa KASKO firmanıza yapacağınız yazılı başvuruyla yedek anahtarınızı alabilirsiniz. İşlem için yetkili servisten dosya açılması gerekli. Karşılayacağı rakam da poliçenizdeki teminat oranı kadardır.

Anahtarım kaç günde gelir?

Anahtarım kaç günde gelir? Hemen alırım diye sevinmeyin. Her anahtarda gizli şifre olacağı için, anahtarlar servis stoklarında bulunamaz. Aracınıza özel üretilip gönderilir –ki bu da en az 2-3 haftalık bir süre alır.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap