1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Araba Vergileri Ne Zaman Ödenir

Araba Vergileri Ne Zaman Ödenir? Her yıl ilk aylarda tanımlanan motorlu taşıtlar vergisini (MTV) dilerseniz Ocak ayında, dilerseniz de iki eşit taksit halinde yıl bazında ödeyebilirsiniz. Peki, taksitler ne zaman?

Araba Vergisi Ne Zaman Ödenir ** 2023
Araba vergisi ne zaman ödenir?
0

Araba Vergisi Zaman Ödenir? Halk arasındaki genel ismiyle Araba vergileri olarak adlandırılan MTV (Motorlu taşıtlar vergisi) devlet tarafından her yıl düzenli olarak tahsil edilen bir vergi tipidir. Üzerinize kayıtlı olan otomobilin vergisini tek seferde ödeyebileceğiniz gibi, isterseniz her yıl düzenli olarak iki eşit taksitler halinde yatırabilirsiniz. Şimdi akıllarda soru işareti kalmaması adına MTV Ne zaman ödenir, Araç vergileri nereye ödenir konularını sizler için detaylandıracağız. 

Araba Vergileri Ne Zaman Yatar?
Araba Vergisi Ne Zaman Ödenir ** 2023 8

MTV Ödeme tarihleri nelerdir?

MTV Vergisi ruhsat sahibine her yıl düzenli olarak Ocak ayında tanımlanır. Ay içinde dilerseniz yıllık verginin tamamını ödeyebilirsiniz. Eğer rakam sizin için yüklüyse bunu iki eşit taksitlere yayma şansınız var. Ocak ayında ilk taksiti yatırmanız durumunda ikinci taksiti Temmuz ayı içinde ödemeniz istenecek. Bunun için sizlere ek bir faiz uygulaması bulunmuyor. Hatta bankalar bu dönemlerde özel kampanyalar düzenliyor. Bu kampanyaları takip etmeniz durumunda kredi kartına 3-4 eşit taksit yaptırıp kendinizi çok zorlamadan MTV verginizi yatırmanız mümkün. 

MTV Hesaplaması nasıl yapılır? 

MTV Hesaplaması yapılırken birden fazla parametre göz önüne alınır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkün. 

  • Aracınızın yaşı 
  • Kaç koltuk olduğu 
  • Motor hacmi 

Yukarıdaki değerlere göre hesaplama yapıldığı için MTV rakamları her araçta standart olmayıp farklılık gösterecektir. MTV’yi E-Devlet üzerinden yatırıyorsunuz. Yatırmadan önce sistem tarafından hesaplama yapılarak MTV tutarınız sizlere bildiriyor ve verginizi yatırıyorsunuz. 

Aracı yeni aldım kaç taksit ödemem gerekli? 

Sahip olduğunuz aracın sıfır ya da iki el durumu gözetilmeksizin tarafınıza trafik tescil kaydı yapılıp kullanmaya başladığınız andan itibaren vergi mükellefesiniz. Tabi burada en önemli konu aracınızı hangi ayda satın aldığınız. Eğer ilk altı 6 içinde aracınızı satın almışsanız bütün seneden, 7. Aydan sonra satın almışsanız da yıllık verginin yarısından sorumlu olursunuz.

Diyelim ki Nisan Ayında satın aldınız. Bu durumda yıllık verginin tamamını yatırmak zorundasınız. Eğer 1 Temmuz’dan sonra satın almışsanız verginin yarısından sorumlu olacaksınız. Bu söylediğimiz kural sıfır araçlarda geçerli. Nisan ayında satın alacağınız ikinci el bir aracın vergisinin Ocak ayında yatırılmış olması gerekir -ki eğer yatırılmamışsa noter satışı gerçekleşmez ve faiziyle birlikte vergisinin ödenmesi zorunlu kılınır. 

Plakadan MTV SORGULAMA

Plakadan MTV SORGULAMA işlemi için farklı bir çok alternatifiniz bulunuyor. Fakat en pratik olanı E-devlet üzerinde kurulan sistem. MTV Borcu Sorgulama Linkine giderek geçmiş dönemde yatırmayı unuttuğunuz MTV borcunuz var mı yok mu kontrol edebilirsiniz. Aynı link üzerinden borcunuz çıkması durumunda Kredi kartıyla borcunuzu kapatmanız mümkün.

Mtv ödenmezse Ne Olur?

Mtv ödenmezse Ne Olur? Toplam borcunuz, aylık %1.4 oranında katlanarak yükselir. Bu borç her yerde karşınıza çıkacaktır. Muayeneye girmeniz durumunda da vergi borcunuz nedeniyle işleme devam edilmez. Anlayacağınız, düzenli olarak her dönem ödemek zorunda bırakılırsınız.

Aracı yeni aldım, MTV Borcu var mı?

Aracı yeni aldım, MTV Borcu var mı? Aracınızı ikinci el ya da sıfır alın, her hangi bir fark olmaksızın borcu olması durumunda satışı üzerinize alamazsınız. Eski sahibinden vergi borcunu yatırması istenir. Dolayısıyla araç üzerinize geçmişse, kesinlikle vergi borcunuz bulunmaz.

Araba vergisi nereye ödenir?

Araba vergisini Devlet alır. Bu nedenle Vergi daireleri, vergiyi ödeyebileceğiniz ana merci. Fakat, bankalar da anlaşmalar yaparak MTV Vergi tahsilatı yapıyorlar. Üstelik ödeme seçeneklerinde taksitler sunarak daha cazip bir yapıya büründürüyorlar.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap