1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Araba Nasıl Sürülür? 2023 En pratik yöntemler!

Araba Nasıl Sürülür? 2023 En pratik yöntemler!
Araba nasıl sürülür
0

Araba Nasıl Sürülür? Günümüzün olmazsa olmazı arabalar insanların yaşamlarında önemli bir yer tutmaktadır. Bazı insanlar zamanlarının çoğunu evlerinden daha çok arabalarında geçirirler. Kimileri temel ihtiyaçları için kimileri işleri gereği, kimileri de bundan haz aldıkları için direksiyon başına geçerler. Nedeni ne olursa olsun bilinen bir gerçek vardır ki o da araba sürmenin keyif verici olduğudur. Ehliyet kurslarına arabayla giden bir millet olan biz Türkler için araba her yaştan bireyin vazgeçilmezdir. Yeni başlayanlar için araba kullanmak biraz zor gibi bir eylem gibi görünse de aslında korkulacak bir şey yok. Hem yeni başlayanlar için hem de Bayanlar için araba kullanma teknikleri en pratik şekilde sizler için derledik!

Araba Nasıl Sürülür?

Araba Nasıl Sürülür? Arabanın nasıl kullanılacağından ziyade güvenli ve verimli şekilde kullanılması hem can güvenliği hem de arabanın ömrü dışında ekonomik açıdan da zaruri bir hal almaktadır. Araba kullanmak doğuştan kazanılan bir kabiliyet değildir. Zamanla gelişen beceriler sayesinde edinilen ve rutinleşen bir sistemdir. Araba kullanmanın en kısa ve doğru yöntemi direksiyon dersleri almaktan geçer. Ne kadar sık kullanırsanız kullanım deneyiminiz artacağından o kadar rahat kullanırsınız. Bulunduğunuz ortamda size bu eğitimi alabileceğiniz kimse Araba nasıl kullanılır adım adım anlatalım.

Yeni başlayanlar için araba kullanma teknikleri

Yeni başlayanlar için araba kullanma deneyiminizde en önemli kısmın direksiyon olduğunu unutmayın. Direksiyon hem arabaya hem de trafiğe hâkim olmanız gereken bir kısımdır. Çünkü araba kullanmanız sadece sizi değil aynı zamanda trafikte bulunan diğer araç ve yayaları da ilgilendirir. Trafik, diğer araçlar, yayalar, trafik işaret ve işaretçilerinin bütün olarak sürücünün takip etmesi gerektiği bir yapıdır. Bu yapıyı anlamadan trafiğe çıkmak oldukça tehlikelidir.

 Güvenli sürüşü ihmal etmeyin!

Güvenli sürüş, sizi ve diğer insanların can güveliği hususunda dikkat etmeniz gereken en önemli ilkedir. Emniyet kemeri, lastiklerin durumu, ayna kontrolleri, takip mesafesi, hız limiti, sinyallerin doğru kullanılması ve aracın bakımı gibi kriterler hem sürüş sağlığı hem de sürüşün keyfi için önem arz eden konulardır. Milyonlarca aracın her gün yollara çıktığı ülkemizde uzayıp giden araç kuyrukları, park sorunları, gereksiz korna kullanımları ve dikkatsiz araç kullanan sürücüler sayesinde keyif aldığımız sürüş deneyimi bazen çekilmez bir hal almaktadır. Trafik bir ahlaktır ve bu ahlakın gerekliliği de hoşgörü ve empatiye dayanmaktadır. Bu gibi durumlarda soğukkanlılığınızdan ödün vermemek ne kadar iyi bir sürücü olduğunuza bağlıdır.

Bayanlar için araba sürme teknikleri

Yukarıda belirtilen güvenli ve keyifli sürüş tavsiyeleri anladıysanız artık direksiyonun başına geçmeye hazırsınızdır. Şimdi araba nasıl kullanır kısmına geçelim. Arabaya bindikten sonra öncelikle sürüş rahatlığı açısından koltuk ayarlarını yapın, koltuğun solunda ve ya altında bulunan aparatı kullanarak bunu yapabilirsiniz. Koltuk ayarı ideal sürüş pozisyonuna geldikten sonra aynaları kontrol edin ve emniyet kemerini bağlayın. Vitesin boşta olduğundan emin olduktan sonra kontağı çevirin ve motorun çalışmasından sonra kontağı bırakın. Sol ayakla debriyaja basın ve vitesi bire atın, debriyajdan ayağınızı yavaş bir şekilde çekerken sağ ayakla gaza hafifçe basarsanız araba hareket etmeye başlayacaktır. Eğer ayağınızı debriyajdan hızlı çekerseniz araba stop edecektir. Bu gibi durumlarda kontağı kapatıp tekrar başlamalısınız.

Araba nasıl sürülür konusunda en dikkat etmeniz gereken konu ÖZGÜVEN. Bunu da ancak boş yolda araba sürmeyi deneyip, tecrübe kazanarak edinebilirsiniz.

 

 

İçeriği oyla

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap