1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Araba Lastik Havaları Nasıl Kontrol Edilir?

Araba Lastik Havaları Nasıl Kontrol Edilir?
Lastik Hava
0

Araba Lastik Havaları Nasıl Kontrol Edilir?

Arabanızın lastik hava durumunu kontrol etmek çok kolay! İşte nasıl yapacağınız hakkında maddeler :

1. Aracınızı düz bir zemine park edin ve motoru kapatın.

2. Her bir lastiğin supap gövdesinin kapağını çıkarın.

3. Her bir lastikteki hava basıncını kontrol etmek için bir lastik basınç göstergesi kullanın. Tavsiye edilen basınç genellikle sürücü tarafındaki kapı direğinde veya kullanım kılavuzunda listelenir. ( Benzinliklerdeki hava kontrol araçlarını kullanabilirsiniz )

4. Her bir lastiğe gerektiği kadar hava ekleyin ve ardından supap gövdesi üzerindeki kapağı değiştirin.

5. Motoru çalıştırın ve lastiklerin düzgün şekilde şişirildiğinden emin olmak için birkaç dakika sürün.

Araç lastik hava basıncı kaç günde bir kontrol edilmelidir?

Aracınızın lastik basıncını ayda en az bir kez kontrol etmeniz önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, örneğin sabah ilk iş gibi, lastikler soğukken basıncı kontrol etmektir. Basıncı doğru bir şekilde kontrol etmek için bir lastik basınç göstergesine ihtiyacınız olacaktır.

Bir veya daha fazla lastiğinizin havasının azaldığını fark ederseniz, taşınabilir bir hava kompresörü kullanarak hava ekleyebilirsiniz. Lastikleri aşırı doldurmamak önemlidir, bu nedenle tavsiye edilen lastik basıncı için aracın kullanım kılavuzuna baktığınızdan emin olun. Lastiklere hava ekledikten sonra, lastiklerin uygun seviyeye şişirildiğinden emin olmak için basıncı bir lastik basınç göstergesiyle tekrar kontrol edin. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresine göre, lastik basıncı en az ayda bir ve uzun yolculuklara çıkmadan önce kontrol edilmelidir. Az şişirilmiş lastikler, yakıt verimliliğinin düşmesi, lastiklerin daha fazla aşınması ve yırtılması ve yol tutuşunun azalması gibi sorunlara yol açabilir.

Aşırı şişirilmiş lastikler de tehlikeli olabilir çünkü sürüş sırasında patlayabilir veya yol tutuşunu kaybedebilir. Çoğu araç için ideal lastik basıncı 32 ila 35 PSI arasındadır. Ancak, aracınıza özel tavsiyeler için kullanım kılavuzunuzu veya kapı pervazınızın içindeki levhayı kontrol etmeniz önemlidir.

Lastik kontrolü nasıl yapılır?

Arabanızın lastik hava koşullarını nasıl kontrol edeceğinizi bilmek önemlidir. Sadece benzinden tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yolda güvende olmanızı da sağlar. Arabanızın lastik hava durumunu nasıl kontrol edeceğinize dair birkaç ipucu:

İlk olarak, bir lastik basınç göstergesine ihtiyacınız olacak. Bunları çoğu otomobil mağazasında veya benzin istasyonlarında( 1 )hazır olarak bulabilirsiniz. İkinci olarak, lastiğinizdeki supap sapını bulun. Bu, lastiğin yan tarafında bulunan ve üzerine bir lastik hortumun bağlı olduğu küçük metal kapaktır. Üçüncüsü, supap gövdesi kapağını çıkarmak için lastik basıncı göstergesini kullanın ve lastiklerinizdeki hava basıncını okuyun. Dördüncüsü, lastikleriniz için önerilen psi’nin (inç kare başına pound) ne olduğunu öğrenmek için aracınızın kullanım kılavuzuna bakın. Beşincisi, lastiklerinizin havası azsa, daha fazla hava eklemek için bir hava kompresörü kullanın.

 

Dilerseniz Araba Performansı Nasıl Artar ? Konumuza Göz Atarak , Sağlıklı Ve Faydalı Bilgiler Edinebilirsiniz.

 

SSS

 

Araç lastik hava basıncı kaç günde bir kontrol edilmelidir?

Aracınızın lastik basıncını ayda en az bir kez kontrol etmeniz önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, örneğin sabah ilk iş gibi, lastikler soğukken basıncı kontrol etmektir. Basıncı doğru bir şekilde kontrol etmek için bir lastik basınç göstergesine ihtiyacınız olacaktır. Bir veya daha fazla lastiğinizin havasının azaldığını fark ederseniz, taşınabilir bir hava kompresörü kullanarak hava ekleyebilirsiniz. Lastikleri aşırı doldurmamak önemlidir, bu nedenle tavsiye edilen lastik basıncı için aracın kullanım kılavuzuna baktığınızdan emin olun. Lastiklere hava ekledikten sonra, lastiklerin uygun seviyeye şişirildiğinden emin olmak için basıncı bir lastik basınç göstergesiyle tekrar kontrol edin. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresine göre, lastik basıncı en az ayda bir ve uzun yolculuklara çıkmadan önce kontrol edilmelidir. Az şişirilmiş lastikler, yakıt verimliliğinin düşmesi, lastiklerin daha fazla aşınması ve yırtılması ve yol tutuşunun azalması gibi sorunlara yol açabilir. Aşırı şişirilmiş lastikler de tehlikeli olabilir çünkü sürüş sırasında patlayabilir veya yol tutuşunu kaybedebilir. Çoğu araç için ideal lastik basıncı 32 ila 35 PSI arasındadır. Ancak, aracınıza özel tavsiyeler için kullanım kılavuzunuzu veya kapı pervazınızın içindeki levhayı kontrol etmeniz önemlidir.

Araba Lastik Havaları Nasıl Kontrol Edilir?

Arabanızın lastik hava durumunu kontrol etmek çok kolay! İşte nasıl yapacağınız hakkında maddeler : 1. Aracınızı düz bir zemine park edin ve motoru kapatın. 2. Her bir lastiğin supap gövdesinin kapağını çıkarın. 3. Her bir lastikteki hava basıncını kontrol etmek için bir lastik basınç göstergesi kullanın. Tavsiye edilen basınç genellikle sürücü tarafındaki kapı direğinde veya kullanım kılavuzunda listelenir. ( Benzinliklerdeki hava kontrol araçlarını kullanabilirsiniz ) 4. Her bir lastiğe gerektiği kadar hava ekleyin ve ardından supap gövdesi üzerindeki kapağı değiştirin. 5. Motoru çalıştırın ve lastiklerin düzgün şekilde şişirildiğinden emin olmak için birkaç dakika sürün.

 

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Yorum Yap