1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgiler

Araba koltuğu nasıl temizlenir?

Sihirli formül sizlerle! Evde aracınızın koltuklarını masraf yapmadan, pırıl pırıl yapabilirsiniz. İçeriği sonuna kadar okuyun, sihirli formülü uygulayın ve tertemiz koltuklarınızın keyfini sürün.

Araba koltuğu nasıl temizlenir? Sihirli FORMÜL ** 2022
Araba koltuğu nasıl temizlenir?
0

Araba koltuğu nasıl temizlenir? Gözümüz gibi baktığımız aracımız, zaman zaman istenmedik durumlara maruz kalabiliyor. Bir de koltuklara bir şey dökülürse, bıraktığı leke ve zamanla oluşan kirler her birimizin canını sıkıyor. Oto kuaförlere para dökmek istemeyince de Evde Araba Koltuğu Nasıl temizlenir konusunda çözüm arayışı içerisine giriyoruz. Araba koltuk temizleme spreyi adı altında bir çok kimyasal uygulamalar mevcut. Fakat bizler, doğal yöntemlerle Araba koltuk lekesi nasıl çıkar sorununu kökten çözerek, koltukları tahriş etmeden “tertemiz” yaptık.

Araba koltuğu nasıl temizlenir?

Araba Koltugu Nasil Temizlenir 1
Araba koltuğu nasıl temizlenir? Sihirli FORMÜL ** 2022 8

Araba koltuğu nasıl temizlenir Araba koltukları sadece yüzeysel olarak temizlenmez. Koltuklardaki asıl kir katmanlar halinde yığılan toz kütleleridir. Sabunlu su ile temizlemek gözle görülen lekeleri temizlese de koltuk temizlemenin en etkili yolu vakumdur. Aracımızın koltuğunu kendimiz temizlemek istiyorsak bir elektrikli süpürge ile çektirebiliriz. Eğer çektirmezsek “kusma” adını verdiğimiz su lekesi kalır. Elbette hiçbir deterjan sihirli değil. Leke ile temas ettiği anda kir yok olmaz. Deterjan suyun kir sökmesine yardımcı bir malzemedir. Asıl işi su yapar. Yeterli miktarda su ve vakumlama ile temiz araç koltuklarına sahip olabiliriz. Ancak dikkat etmemiz gereken en önemli şey; araç koltuğunu temizleme yöntemi koltuğun kumaşına göre farklılık gösterebilir. 

Evde araba koltuğu nasıl temizlenir?  

Evde araba koltuğu nasıl temizlenir? Ev için kullandığımız temizlik ürünleri, arabamız için yeterince uygun olmayabilir. Otomobildeki dokular ile ev eşyaları benzer özellik göstermezler. Eve göre daha dar alanı barındırdığından kullanılan kimyasallar sağlık açısından tehdit oluşturabilir. Eğer “Ben denedim, temizlendi.” gibi düşüncelere sahip olursanız ya da birinden duyarsanız, ilk uygulamalarda başarılı gibi görünse de bu olay sonucunda tekrarlandıkça aracınızda yıpranmalara ve kalıcı hasarlara neden olabilecektir. Su çekebilen, halı temizleme makinesi gibi bir cihazın yardımıyla aynı bölgenin üzerinden birkaç tekrar ile geçmek daha hızlı sonuçlar verecektir. Deri ve kumaş koltuk kılıflarını nasıl temizleyebiliriz? Birkaç madde ile inceleyelim. 

Deri araba koltuğu nasıl temizlenir?

Deri araba koltuğu nasıl temizlenir? Bu koltuklar kolay kolay kir tutmaz. Çeşitli içeceklerin dökülmesi leke tutmasına neden olsa da çok ıslak olmayan bez ya da peçete yardımı ile lekelerden kurtulabilirsiniz. Yalnız, temizlik yaparken deri koltuklarda; ağartıcı içeren deterjanlar, çamaşır suyu, güzel kokması için hazırladığınız deterjanlı ya da sabunlu karışıma yumuşatıcı eklemeyiniz. Zamanla aşınmasına ve renginde değişiklik olmasına sebep olacağından kimyasal içeriği düşük olan temizleme suları hazırlayabilirsiniz. 

Kumaş araba koltuğu nasıl temizlenir?

Kumaş araba koltuğu nasıl temizlenir? Kumaş döşemeli araçları temizlerken sert bir şekilde orantısız güç kullanarak silmemeliyiz. Aksi takdirde döşemenin altında olan sünger nemi ve kiri hapsederek küflenmelere, bozulmalara neden olabilir. Kumaş döşemeli arabalar için;  

İlginizi çekebilir : En ucuz sıfır araç alma yöntemi

Sihirli araba koltuğu formülü

  • 1 bardak su 
  • 1 çay kaşığı karbonat 
  • 1 fincan sirke ile birlikte bir karışım hazırlayabilirsiniz.  

Arzu ederseniz uçucu kokulardan birkaç damla ekleyerek güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür karışımları hazırlarsanız sprey başlıklı kutulara doldurup koltuk yüzeyine püskürtebilirsiniz. Dikkat edeceğimiz püf nokta; kumaş döşemeli koltukların kuruduğundan emin olmak! Eğer mümkünse sıcak ve güneşli havalarda yapmak kuruma işlemini hızlandırabilecek etkili bir yoldur.  

Eğer bütün bunlarla uğraşmak istemezseniz profesyonel yarım alabilirsiniz. Örneğin, oto kuaför merkezlerindeki “iç estetik” hizmetinden faydalanmanız mümkün. Kullanmış oldukları ahtapot adı verilen ileri vakumlu cihazlar ve test edilmiş kimyasallar yardımıyla aracınızı ter temiz yapabilirler. Konu hakkındaki deneyimlerinizi, görüşlerinizi bizimle YORUMLAR bölümünden paylaşabilirsiniz.

Arabanın içi hangi deterjanla temizlenir?

Arabanın içini temizlemek için her hangi bir deterjan kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü, koltuklarınızı tahriş edip tüylendirebilirsiniz. Deterjan yerine yukarıda pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz SİHİRLİ FORMULÜMÜZLE temizleyin.

Araba koltuklarını sık sık silmek zararlı mı?

Araba koltuklarını sık sık silmeyin. Toz alır gibi koltuk silinmez. Çok kirlendiğinde, bir şeyler döküldüğünde yukarıda bahsettiğimiz SİHİRLİ FORMULÜMÜZLE temizleme yapabilirsiniz.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap