1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Araba Fiyatları Düşer mi 2023?

Araba Fiyatları Düşer mi 2023?
Araba Fiyatlar Düşer mi
0

Araba Fiyatları Düşecek mi? Araba Fiyatlarının durulamayan yükselişi devam ediyor. Küresel anlamda yaşanan Çip krizi özellikle pandemiden sonra hemen her sektöre olduğu otomotiv sektörüne de damga vurdu. Hükümetin yüksek hızlı yükselişe müdehale amacıyla yapmış olduğu ÖTV Matrah güncellemesi, giriş donanımdaki bazı araçların fiyatlarını düşürmeyi başladı. Peki, ne yapmanız lazım? Düşüş eğilimi devam eder mi? Yılbaşında araba fiyatları düşecek mi? 2023 ikinci el araba fiyatları düşer mi?

Araba Fiyatları Düşer mi?

Araba Fiyatları Düşecek mi?  2023 araba fiyatları ne olacak? Konusu yıl sonlanmadan birçok otomobil alıcısının en merak ettiği konu. Geçmiş dönemlerde yılsonu kampanyalarının etkisiyle ivmelenen otomobil sektörü, yeni yıla da düzenlenen kampanyalarla avantajlı rakamlarla başlardı. Sıfır araçlardaki bu hareketlilik 2. El otomotiv sektörüne de yansır ve fiyatlarda küçük de olsa bir düşme gözlemlenirdi.

Son iki yılda ülkemizde yaşanan döviz kurundaki inanılmaz artışla birlikte sıfır araç fiyatları neredeyse haftalık olarak yükselmeye devam ediyor. Bu artış birçok insanı araba almaya itmeye devam ediyor. Özellikle sıfır arabalarda yaşanan stok sıkıntısıyla birlikte araçlara olan talebin de artmasıyla birlikte ikinci el araba piyasasını da patlatmış görünüyor.

2023 yılının uzman görüşleri değerlendirildiğinde döviz kurunun daha da yükseleceğinin ekonomist ler tarafından dillendirilmesi, olayı daha da kötü bir duruma itecek. 2022 yılının ilk 6 ayında araç fiyatları %50 oranında zamlandı. Yıl bazındaysa neredeyse %100 oranında bir yükseliş söz konusu.

2023 yılında yapılacak asgari ücret artışı ve hemen her şeye zam gelecek olması, otomotiv sektöründeki çip krizinin de etkisiyle piyasayı daha derinden etkileyecek. Bu nedenle de bugünün yarını arattığını düşünerek kesinlikle bir düşüş heyecanına varmayın ve imkânlarınız kapsamında alabileceğiniz otomobili en kısa sürede temin etmeye çalışın.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap