Antipollution fault arızası nedir, çözüm yöntemleri nelerdir?

 Antipollution fault arızası nedir, çözüm yöntemleri nelerdir?
Okunuyor Antipollution fault arızası nedir, çözüm yöntemleri nelerdir?

Antipollution fault arızası özelikle de Peugeot otomobiller de yoğun bir şekilde karşımıza çıkıyor. Antipollution fault 307 ve Antipollution fault 308 terimleri bu seriyi kullanan araçlar için neredeyse kabus olma konumunda. Kirlilik hatası anlamına gelen bu arıza, son dönemlerde bu hata mesajına Citröen araçların C3 kasalarında da rastlanır oldu.

Farklı kasa tipleri ve markalarda sık sık karşımıza çıkan Antipollution fault ne demek ve Antipollution fault çözümü nasıl yapılır, dikkatlice okumaya devam edin.

Antipollution fault ne demek?

Antipollution fault ne demek sorusuna verebileceğimiz en kestirme yanıt “Kirli hatası” olabilir. “Neyi kirletiyoruz” diye düşünebilirsiniz. En önemli şeyi, yani çevreyi kirletiyoruz. Anlayacağınız bu hata mesajını gördüğünüzde duyduğunuz 3 kez pib sesi ve karşınıza çıkan devasa yazının canınızı sıkmasının önemi kadar, çevreye verdiği kirlilik de görmezden gelinemeyecek kadar önemli düzeyde.

Antipollution fault hata çözümü

Antipollution fault hata çözümü

Antipollution fault hatası neden yanar?

Antipollution fault hatası neden yanar? Bu hatayla karşılaşmış olmanızın en  temel sebebi otomobilinizin motor kısmında, düzenli bir yanma için kullanılan hava/yakıt oranındaki düzensizliktir. Yanma ve hava yakıt karışımında dengesizlik veya destinasyondur. Bildiğiniz gibi her araçta yanmanın sağlanabilmesi için belirli bir karışım oranına ihtiyaç var. Bu oranın tutturamazsa  uyarı yazısı karşımıza çıkıyor.. Sonra da kurtulabilmek için çözüm yolları arıyoruz.

Lambaya veri aktarımı yapan oksijen ve egzoz sensörü yakıt sistemindeki belirli bir ısı ya da oksijen hesabına göre çalışır. Eğer sistem olması gereken değerlerin dışında farklı bir değer verirse motor lambanızı yakarak ekranda uyarıyı vermesine neden oluyor. Özellikle aracınızda LPG takılıysa mutlaka bu arızayla bir gün karşılaşırsınız. LPG’nin yanma değerleri benzinden farklıdır ve yanma değerlerini algılayan bu sensor LPG’ye tanımlı olmadığından harici bir yakıt olarak algılaması nedeniyle mutlaka bir gün sizi bu yazısıyla karşı karşıya bırakacaktır. Bu yüzden henüz LPG taktırmamış ve taktırmaya niyetleniyorsanız da içeriğimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Antipollution fault hatası çözümü

Antipollution fault arızasıyla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız bunun teknik olarak tek bir yolu bulunmakta. Bahsetmiş olduğumuz sensörlerin istediği akım ve voltaj değerlerini üreten entegre bir devre oluşturmanız gerekli. Bu aslında bir çözüm olmamakla birlikte, sistemi yanıltan yani olmayan değerleri varmış gibi gösteren mühendislik tasarımı bir çözüm.

Antipollution fault hatasının bir zararı var mı?

Antipollution fault yazısının orada devamlı bulunması öncelikle psikolojik rahatsızlık verir. Zararsa tartışma konusu kim bir sorun çıkarmayacağı görüşünde olsa da teknik ekibimiz motora uzun vadeli kullanımlarda zarar vereceğini düşünüyor.

Antipollution fault Çözümü Dizel motor

Bu hatanın çözümü dizel motorlarda biraz daha farklılaşıyor. Benzinli motorlarda LPG’den kaynaklı olağan bir durum olduğu tescillenmekle birlikte, dizel motorlarda yanmasının nedeni de olası bir arızanın habercisidir. Dizel araçlar için geçici, basit bir şey diyemeyiz. Arıza için yine ateşleme kaynaklı bir sorundan söz etmek mümkün. Fakat, ateşleme sisteminde yakıt kadar diğer parçaların da etkisi olabilir. İşte Antipollution fault hatası çözümüne yönelik Dizel motorlarda en sık karşılaşılan arıza çeşitleri,

  • Katalitik konvektörün tıkanması ve egzoz gazlarının sağlıklı bir şekilde dışarıya atılamıyor olması.
  • Oksijen sensör arızalı olması nedeniyle ideal hava oranının enjekte edilemiyor olması.
  • Kötü yakıta bağlı bir uyarı ya da yakıt seviyesi oldukça düştüğü için yakıt pompasının deponun altındaki pislikleri de çekerek pompalıyor olması.
  • Hava filtreniz ya da yakıt filtrenizin gereğinden fazla yıpranmış ve kirli olması.
  • Aracın bakımlarının ihmal edilmesi ve düzensiz yapılması.

Arızanın söndürülmesi için aracın Clip cihazına bağlanarak arızalı parçanın tespit edilmesi ve onarımın da bu kapsamda yapılması gerekli.

Sonuç olarak bu bu arızanın çözümünden önce sorunun Peugeot ve Citröen araçlarda ateşleme sistemiyle ilişkili bir arızanın habercisi olduğunu bilmeniz gerekiyor. LPG’li araçlarda bu hatanın gitmesi için entegre bir sistem gerekiyor, bu sistem hava – yakıt karışımı arasında ki dengeyi kurarak arıza lambasının yanmasının önüne geçiyor. Dizel araçlarda ise durum biraz daha farklıda, bu yazı karşınıza çıkmışsa ateşleme sistemiyle ilişkili bir arızanın otomobiliniz üzerindeki etkisinden söz edebiliriz.

İlginizi çekebilir : Aracınızı kiraya verip para kazanmak ister misiniz?

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle