1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgiler

Akü bitince ne yapılır?

Akü bitince ne yapılır? Olmadık yerlerde biten akü, otomobil kullanıcısının zor anlar yaşamasına neden olur. Panik yapmayın, dünyanın sonu gelmedi. Yapabileceğiniz çok şey var!

Akü bitince ne yapılır? ** 2022
Akü bitince ne yapılır?
0

Akü bitince ne yapılır? Acil bir yere yetişmeniz gerekiyor, hızla aracınıza doğru ilerleyerek marş yaptınız ve “ınn ınn” gibi bir zorlama sesini duydunuz. Sonra da aracınız çalışmadı. Ne kadar kötü bir senaryo değil mi? Evet kötü ama ne yazık ki bu olayla karşılaşan insan sayısı azımsanamayacak kadar yüksek seviyede. Acaba neden çalışmadı?

Akıllara direk “akünün basmaması” gelir. Haksızda sayılmazsınız İstatiksel olarak araç çalışmadığında farklı sorunlar ortaya çıkabilse de arızaların büyük çoğunluğu akü kaynaklı oluyor.  Peki, bunu yaşamamak adına neler yapmalıyız? Aracın aküsü bitince nasıl çalıştırılır ya da sorun gerçekten akü kaynaklımı nereden anlarız, bu akü neden biter? 

Akü bitince ne olur?

Akü bitince ne olur? Öncelikle arızanın gerçekten aküden mi kaynaklandığına emin olun. Eskiden takılıp 10 yıl giden aküler artık tarih oldu. Artan teknolojik koşullara bağlı olarak aküden durmadan akım çekilmesi nedeniyle ömrü ortalama olarak 2-3 yıl bandına kadar düşmüş durumda. Akünün gerçekten bittiğini aküyü zorlayarak anlayabilirsiniz. Aracınızın açabildiğiniz tüm elektrik sistemini açın. Radyo, farlar, silecekler vs vs.. Eğer marş yaptığınızda radyo kapanıyorsa ya da farlarınız kısılmış ya da hiç göstermiyorsa akünüz bitmiş demektir. Bu durumda uygulayabileceğiniz 3 farklı senaryo var, bunlar;,

  • Yeni akü takmak 
  • Araca takviye yapmak 
  • Aracı vurdurmak 

Her ne kadar alternatifiniz üç tane gözükse de bu o anlık bir uygulama. En nihayetinde aracınızı sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsanız aküyü değiştirmek durumundasınız. Fakat, o an yeni akü takılamayacağını düşünüp başınızın çaresine nasıl bakabileceğinizi ele alacağız. 

Aküye nasıl takviye yapılır?

Aküye nasıl takviye yapılır? Akünün değişimi dışında en sağlıklı yöntem takviyeyle geçici olarak zor anınızdan kurtulmaktır. Bunun için bir adet takviye kablosuna ihtiyacınız olacak. Hatta süpermarketlerden bile temin edebilirsiniz. Eğer yakınlarınızda yoksa tavsiyemiz bir ticari taksi çevirmeniz. Büyük bir çoğunluğunun bagajında bulunur.

Takviye kablosunu temin ettikten sonra iki aracı uç uca yanaştırıyoruz. Takviye kablosu yardımıyla (+) ve (-) uçları iki akü üzerinden birbirine bağlayıp marş yapıyoruz. Aracınız çalışacaktır. Kabloyu hemen sökmeyin, bir süre çalışıp araç kendini toplasın. 

Dikkat: Doğru uçları birbirine bağlayın ve tek bir aküye bağlı iken kablonun iki ucunu birbirine kesinlikle değidirmeyin. Aksi durumda kısa devre yaptırıp yangına bile neden olabilirsiniz. 

Aracı nasıl vurdurabilirim?

Aracı nasıl vurdurabilirim? Teknik olarak çok tavsiye edilmese de manuel araçlarda takviye kablosu temin edemediğiniz durumlarda kullanabilirsiniz. Eğer rampadaysa şanslısınız, aracınızı aşağı doğru salın. Düz bir yoldaysanız iteklemek için birkaç kişinin yardımına ihtiyaç olacak. Debriyaja basıp aracınızı 2. Vitese basın. Araç yokuş aşağı salınıp hızlandığı an ya da birileri itekleyip hızınızın yükseldiği an ayağınızı aniden debriyajdan çekin. Biraz zorlanacaktır ama çalışır. Akabinde bol gaz vermeyi unutmayın ki aracınız tekrar stop etmesin. Bu metot yalnızca manuel debriyaj sistemindeki araçlar için kullanılır, otomatik arabada akü biterse, akü değişimi dışında bir bir de takviye yapabilirsiniz. Fakat, kesinlikle vurma yöntemini uyglamayın!

Twitter ‘ da bizi takip etmek ister misiniz?

Tıklayın, takip edin!

Akü bitince ne yapılır? konusunda sizlere yardımcı olabilmek adına alternatiflerinizi sıraladık. Sizler de yaşadığınız deneyimlerinizi, görüşlerinizi ya da aklınıza takılıp sormak istediklerinizi bizlere YORUMLAR bölümünden aktarabilirsiniz.

Aküsü bitmiş araba çalışır mı?

Aküsü tamamen bitmiş arabayı standartlar dahilinde çalıştıramazsınız. Yukarıdaki yöntemlerin her hangi birisini uygulayarak çalıştırmanız mümkündür. Ayrıca, akü azalmışsa araç biraz nazlı çalışır. Bu durumda yolda kalmamak adına en kısa sürede aküyü değiştirmeniz gerekir.

Aküsü bitmiş araba nasıl çalıştırılır?

Aküsü bitmiş araba yukarıdaki yöntemlerle çalıştırdıktan sonra, araç çalıştığı için alternatör onu kısmen de olsa şarj eder. Fakat, bu şarj değerine güvenmeyin. En kısa sürede yeni akü takın.

Durduk yere akü biter mi?

Aracınızı uzun süre kullanmayacaksanız akünün kutup başlarını sökün. Çünklü, çalıştırmasanız bile akünüz deşarj olup bitecektir. Bu nedenle kullanılmayan araçlarda kutup başının sökülmesi ya da haftada en az 1 kez 15 dakika süreyle rölantide çalıştırılmasını tavsiye ederiz.

Akü bitince ne yapılır?

Akü bitince ne yapılır? Öncelikle sakin olun. Akünün değiştirilmesi ya da takviye edilmesi gerekli. Takviye kablonuz yoksa çevre taksi esnafından yardım isteyin. Takviye sonrası da en kısa sürede aracınızın aküsünü değiştirmeyi unutmayın.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap