1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgiler

AdBlue nedir, AdBlue ne işe yarar? 2023 Güncel Fiyatı!

AdBlue nedir, AdBlue ne işe yarar? 2023 Güncel Fiyatı!
AdBlue Nedir
0

Adblue nedir sorusuna verilecek en kısa yanıt, emisyon değerlerini düşürmek için kullanılan su bazlı bir çözelti olacaktır. İçten yanmalı araçların, dışarı gönderdiği egzoz gazlarının zararlarını en aza indirmeye yarayan özel bir kimyasal.  Peki, her araçta var mı? Adblue hangi araçlarda kullanılır? Dizel araçlarda kullanılan AdBlue, geçmiş dönemde bu görevi üstlenen Dizel Partikül Filtresinin yerine geliştirilen yeni nesil bir teknoloji olarak ön plana çıkıyor.  Otomobil üzerindeki işleyişi nasıldır, Adblue biterse Ne Olur? Araç tamamen durur mu? Hepsini sizler için derledik.

AdBlue Nedir?

AdBlue Nedir konusuna biraz daha detaylıca yer verilim. Otomobil üreticileri, otomobilleri satıp trafiğe çıkartmak için bazı kriterlere uyması gerekir. Bunların en başlıca olanı da dışarı atılan yanmış gazların zarar oranları. Aksi durumda içerde elde edilen yüksek ısının çıkardığı duman her birimizi zehirlerdi. Bu oranlardan geçmişten günümüze uygulanan farklı yöntemlerle düşürüldü. Sistemin en başlıca olanı da Dizel Partikül Filtresidir. Fakat filtrenin sürekli tıkanması üreticileri farklı çözüm arayışına itti ve karşımıza AdBlue çıktı.

AdBlue ne işe yarar?

AdBlue, motor içinde yanan ve egzoz sistemi yardımıyla dışarıya atılan yanmış gazların zararını minimize eden dizel egzoz sıvısıdır. Bu özel kimyasal, minerallerinden ayrıştırılmış bir şekilde suda hazırlanan ve sentetik olarak üretilmiş olan ürenin % 32,5 oranındaki çözeltisidir. Aracınızı çalıştırıp, motorun belirli oranda bir ısıya ulaşmasını sağladığınız anda AdBlue ‘da ısınarak, içindeki amonyağı bırakır. Dışarı salınan amonyak da, yanan gazla bir kimyasal tepkimeye girip gazın emisyon salınımını düşürecektir. İsminde Blue, Türkçe karşılığı olarak “Mavi” kelimesi bulunsa da renksiz bir sıvıdır. Ayrıca toplum tarafınca bilinenin aksine domuz idrarından değil, laboratuvar ortamında üretilen bir kimyasaldır. Peki, bu kimyasallara hangi araçlarda ihtiyaç duyulur?

Adblue hangi araçlarda kullanılır?

AdBlue sistemi, yeni nesil dizel araçların hemen hepsinde yer alır. Eğer yoksa mutlaka Dizel Partikül temizliği sistemi kullanılmıştır. Her iki sistemin de ana felsefesi emisyon salınımlarını düşürmek üzerine kurulu. Otomotiv üreticileri de tercihleri kapsamında iki sistemden birisini seçerek araçlarına entegre ederler. Dizel Partikül Filtresi konumuzu inceleyerek, kullanılan diğer sistem hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Aracımda AdBlue var mı?

Benim aracımda adblue var mı? Sorusu ister istemez akıllara geliyor. 2016 yılında yürürlüğe giren kanun kapsamınca, üretimi yapılan Euro 6. Nesil motorların tamamında bu sistem kullanılmaktadır. Fakat aracınızda Adblue var mı diye kontrol etmek isterseniz en basit yol, benzin depo kapağınızı açmak.

Aracımda Adblue Var Mı?
Aracımda AdBlue var mı?

Eğer hemen yan kısmında resimde görüldüğü gibi mavi kapaklı, depo girişine benzer bir sistem varsa siz de AdBlue alıp, yolunuza devam etmeniz gereklidir.

AdBlue Nerede Doldurulur?

AdBlue sistemi oldukça yaygınlaştığı için temin olanakları da arttı. Eski nesil iş makinalarında bile kullanılan bu sıvıyı benzinliklerden, otomotiv yedek parça satıcılarından hatta büyük teknoloji marketlerinden bile temin edebilirsiniz. Litre bazında satışı yapılmaktadır. İhtiyacınız kapsamında alıp kullanabilirsiniz. AdBlue tüketim değerleriniz, yeni nesil araçlarda yakıt tüketim değerleri gibi sürücü ekranında yer almaktadır.

AdBlue Fiyatı Ne Kadar?

AdBlue Fiyatı, litre bazında ortalama 40 TL. Kutu içinde alırsanız 1,3,5,10 ve 20 Litre seçenekleri kapsamında ihtiyacınız doğrultusunda alım yapabilirsiniz. Ya da benzinliğe giderek tıpkı akaryakıt gibi dilediğiniz rakamda ya da litrede AdBlue alabilirsiniz. 1 litre AdBlue, araca göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 340 KM gidiyor. AdBlue deponuz ortalama 60 Litre ve depoyu tamamen doldurmak isterseniz En ucuz Adblue fiyatı 40 TL olduğunu düşündüğünüzde hatırı sayılır bir rakam ödemeniz gerekmektedir.

1 Litre
3 Litre

5 Litre

10 Litre

20 Litre
40 TL120 TL200 TL400 TL800 TL
AdBlue Fiyat Tablosu

AdBlue Biterse ne olur?

AdBlue biterse, tıpkı akaryakıt gibi ilk aşamada çekişi düşecektir. Çünkü, yakıt püskürtme sistemi AdBlue yoksunluğu nedeniyle enjekteyi bırakır. Otomobiliniz de tıpkı yakıt gibi seviye azalmasında size sürekli uyarı verir.  Aracınız tamamen durduktan sonra, eğer içeride AdBlue hiç kalmamışsa, aracınızın motoru çalışmayıp yolda kalmanıza neden olacaktır. Bu yüzden de azaldıkça takviye etmeyi unutmayın.

AdBlue İptali mümkün mü?

AdBlue iptali mümkün mü? Belki de çağımızın en önemli sorusu. Evet mümkün! Fakat aldığımız nefesi düşündüğümüz de bunu yapmamanız hem aracınız için, hem de doğa için oldukça önemli. Her araç iptal etse ve dışarıya simsiyah gazlar bıraksa ortalık nasıl olurdu, hiç düşündünüz mü? Betona dönen dünyamızda her birimiz nefes alma derdine düşerdik, orası kesin. Ayrıca otomobilinizin özelinde de çok sayıda zararı var.

Adblue iptali nasıl yapılır?

AdbBue iptali, yazılımla yapılmaktadır. ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) aracın beyni olarak kabul edilir. Yazılımla sistem buradan silinmektedir. İnsan beyninden kolu iptal etmesi ve kolunuzu bir daha hiç kullanmamanız gibi de düşünebilirsiniz.

[badge badge_renk=”badge-success” badge_baslik=”AdBlue Hakkında en sık sorulan sorular!”]

AdBlue Cezası Ne Kadar?

AdBlue Cezası, 2022 yılı itibariyle 1813 TL’dir. Eğer ceza tarihinden sonra 14 iş günü içinde yatırırsanız, rakam 1359 TL’ye düşüyor. Doğaya verdiği zararsa sürekli baki…

AdBlue İptali Muayeneden Geçer mi?

AdBlue İptali uygulanan motorlu taşıtlar muayeneden ağır kusurlu olarak kacaktır. Anlayacağınız, Araç muayene istasyonu (Tuvtürk) sistemin düzeltilmesini ve tekrar gelmenizi talep eder. Aksi durumda trafiğe çıkamazsınız.

Temizlenmiş üre nedir?

Üre kelime anlamı olarak, mazotlu besinlerin vücutta yanma ile oluşan, erimiş bir durumda idrarla dışarı atılan azotlu madde olarak tanımlanır. Otomobillerde de kimyasal tepkime yardımıyla emisyonların değerlerini düşürmek için kullanılmaktadır.

AdBlue iptali motora zarar verir mi?

AdBlue iptali dürüst olmak gerekirse motora bir zarar vermez. Yakıtı arttırdığına yönelik bazı şehir efsaneleri dolaşır. Fakat, hiç bir alakası yoktur. Ne yakıta, ne de performansa etki eder. Tek görevi dışarı atılan gazların emisyon değerlerini düşürmek üzerine kurulu.

5 Litre AdBlue ne kadar gider?

5 Litre AdBlue, ortalama 1500 KM gidiyor. İnsanlar genelde 5 litreyle, 1 depo yakıtın biteceğini düşünürler. Eğer aracınızla 1500 KM gidebiliyorsanız – ki günümüz şartlarında oldukça zor

İçeriği oyla

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap