1. Ana Sayfa
  2. Haberler

7 Kişilik Otomobiller – 7 Kişilik Araba Modelleri

7 Kişilik Otomobiller – 7 Kişilik Araba Modelleri
7 kişilik otomobiller
0

7 Kişilik Otomobiller! İnsanların ihtiyaç ve beklentilerinin değişmesi, farklı araç modellerinin ortaya çıkmasının temel nedenlerindendir. 7 kişilik otomobiller de aslında tam olarak bu şekilde ortaya çıkmış ve zamanla daha da geliştirilmişlerdir.

Özellikle kalabalık aileler ve VIP yolcu taşımacılığını hedefleyenler tarafından tercih edilen 7 kişilik arabalar, farklı model seçeneklerine sahiptir. Kullanıcılar, kendi zevklerine ve gereksinimlerine göre sunulan seçeneklerden uygun olanları tercih eder. Ancak bazı 7 kişilik otomobiller var ki, diğerlerinden adeta bir adım öndedir. Yazımızın devamında, bu türden araba modellerini bulabilirsiniz.

7 Kişilik Otomobiller (7 Kişilik Araba Modelleri)

Kalabalık aileler için 1980’li yıllarda yüksek kapasiteli otomobiller üretilmeye başlanmıştır. MPV (Multi Purpose Vehicles) olarak isimlendirilen bu araçların dilimizdeki karşılığı ise çok amaçlı araç şeklindedir.

Sedan araçlara alternatif olarak üretilen MPV’ler, kısa sürede büyük ilgi görmüş ve birçok marka, bu modelde araçlar tasarlamaya başlamıştır. Günümüze bakıldığında, söz konusu kapasiteye sahip birçok markanın, farklı modelleri vardır. Öne çıkan ve büyük ilgi gören 7 kişilik otomobiller şunlardır:

1Fiat 500L Living

Fiat tarafından üretilen tek MPV araç olan 500l Living, multijet dizel motora sahiptir. Fiat’ın meşhur motorunun araçta yer alması, bu seçeneğin diğer 7 kişilik otomobil modellerine göre yakıtta daha avantajlı olmasını sağlar. Yakıt tüketimi, 100 km’de sadece 4,5 litredir. Uzun yoldaki tüketimi ise 3,7 litreye kadar düşebilmektedir.

Aracın yakıt deposu 50 litre, bagaj hacmi 416 litre ve toplam ağırlığı ise 1,3 tondur. MPV araç için ağırlığının düşük olduğuna yönelik eleştirileri alan bir modeldir. Sadece 2014-2016 arası dönemde çıkarılmıştır.

2Peugeot 5008

 

Yeni kasası ile dikkatleri üzerine çeken Peugeot 5008, tasarımı ile beğeni alan bir modeldir. 1.6 motoru, 180 beygir gücündedir Şehir içi kullanımda yakıt tüketimi 4,9 litre iken, şehirlerarası kullanımda bu rakam 4,3 litreye kadar düşer. Ayrıca 130 beygirlik 1.5 dizel motor seçeneği de var.

Aracın toplam ağırlığı 1.380 kg, bagaj hacmi ise 760 litredir. Araç 5 kişilik hale getirildiğinde, yani arka iki koltuk yatırıldığında bagaj hacmi 1.060 litre gibi devasa bir boyuta ulaşmaktadır. Ayrıca aracın deposu, 58 litre yakıt almaktadır.

Peugeot 5008, yeni modelleri ile otomobil severleri şaşırtmakta. Geniş ve ferah iç hacmi, keyifli kullanımı ve kaliteyi hissettiren iç tasarımı ile bu kategorinin iddialı modelleri arasında yer almaktadır. Harika özelliklere sahip bu aracın fiyatı ise 1,2 milyon ile 1,3 milyon arasındadır.

3Opel Zafira

En fazla ilgi gören modellerden olan Opel Zafira, farklı motor seçeneklerine sahiptir. Ülkemizde sıfırı satılmayan bu aracın yurtdışında en fazla tercih edileni, 1.6 motor olan modelidir. 100 kilometrede 7,1 litre yakıt tüketen aracın yakıt deposu ise 58 litredir. Bagaj hacmi ise yaklaşık 140 litre olan araç, 1,5 ton ağırlığa sahip.

Dışarıdan bakıldığında 7 kişilik bir araç gibi görünmemesine rağmen, içi sıkış sıkış değil. Geniş hacmi ile ferah bir deneyim sunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

4Audi Q7

Muhteşem görünümü ile görenleri kendisine hayran bırakan Audi Q7, 3.0 TDI motora sahiptir. 180 beygirlik motor, 550 tork üretebilme kapasitesiyle dikkat çeker. 100 km’deki yakıt tüketimi 7,4 litredir. Aracın ağırlığı 2,2 ton, bagaj kapasitesi ise 775 litredir.

Bu alanın en iddialı araçlarından olan Q7, 100 km hıza sadece 7,8 saniyede çıkabilmektedir. Geniş koltukları, harika iç tasarımı, opsiyonel devrilme engelleyici sistem gibi özellikleri ile kullanıcıların tüm beklentilerini karşılamaktadır. 4×4 olan bu araç, sportif sürüş moduna da sahiptir.

5Volvo XC90

       

Bir aile arabası alıyorsanız, genişliğin haricinde isteyeceğiniz ilk özellik, elbette güvenlik olacaktır. Güvenlik denildiğinde ise akla gelen ilk marka Volvo’dur. Volvo XC90, 7 kişilik otomobiller arasında özel bir yere sahiptir. Birçok modelde olmayan sağlamlığa sahiptir. Son 15 yıllık süreçte, bu aracın hiçbir ölümlü kaza kaydının olmaması, aracın güvenlik konusunda ne kadar iyi olduğunu göstermektedir.

Araçta 3.0 dizel motor bulunur. 235 beygir gücünde olan motor, 480 tork üretebilir. Maksimum hızı 220 km/s, ortalama yakıt tüketimi ise 7,7 litredir. 100 km hıza sadece 7,6 saniyede ulaşan aracın yakıt deposu 71 litre, bagaj hacmi ise 157 litredir. Modüler koltuklar yatırıldığında, bagaj hacmi 1886 litreye kadar çıkabilmektedir.

8 ileri otomatik şanzımana sahip aracın sıfır fiyatı 3,3 milyondur. Tercih edilecek pakete bağlı olarak fiyatı değişebilmektedir.

6Hyundai Santa Fe

Hibrit MPV almak isteyenler için geliştirilen Hyundai Santa Fe, 6 ileri otomatik şanzımana ve 1.6 motora sahip. 230 beygir güce sahip motoru, 350 tork üretebilmektedir. 100 km hıza 9,1 saniyede ulaşan benzinli motoru, 4 silindirli ve 16 valflidir. Aracın ağırlığı 1,9 tondur. Bagaj hacmi 571 litre iken, yakıt hacmi ise 67 litredir. 100 km’deki yakıt tüketimi 7,6 litredir.

Teknik özellikleri ile kullanıcıların beğenisini kazanan Santa Fe, konfor ve güvenlik özellikleri ile de geçer not alan 7 kişilik araba modelleri arasındadır. Uzaktan akıllı park yardımcısı, çevre görüş sistemi, elektronik vites paneli, arka yolcu eşya uyarıcısı gibi birçok özelliği bulunur.

7BMW X7

Bu sınıfın en güçlü araçlarından biri olan BMW X7, 3 litrelik 6 silindirli 4 turbolu motora sahip. 400 HP gücünde olan bu motor, 760 tork üretebilmekte ve sınıfındaki diğer araçları bu özelliği ile geride bırakmaktadır. Devasa motoru, yakıt tüketiminin de devasa olmasına neden olmaktadır.

Toplam ağırlığı 2,7 ton olan aracın 100 km’deki yakıt tüketimi 9,2 litredir. 8 ileri otomatik şanzımana sahip olan X7, 326 litrelik bagaj hacmiyle de dikkatleri çeker.

Gücünün yanında sürüş kolaylığı, konforu ve güvenlik sistemleri ile öne çıkan seçeneklerden biridir. Yüksek sürüş pozisyonu sağlayan araç, böylece kullanıcılara geniş bir görüş alanı sağlar. Bu ise güvenlik adına oldukça önemlidir.

7 Kişilik Araba Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

7 kişilik otomobil modelleri, sahip olduğu özellikler ile insanları kendilerine hayran bırakmaktadır. Birçok farklı seçeneğin olması, bu modeller arasından seçim yaparken küçük bir kafa karışıklığına neden olabilir. Bu kafa karışıklığını aşmanız ve araç seçiminiz sonrasında pişmanlık duymamanız için şu hususlara göz atmanız yararlı olacaktır:

  • Alacağınız aracı nerede kullanacağınızı belirleyin. Eğer aileniz için alıyorsanız, aşırı güçlü motorları olan modellere ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak doğada dahi kullanacaksanız, güçlü motorlu seçenekler, sizin için ideal olacaktır.
  • 7 kişilik bir araç alıyorsanız, geniş iç hacim ve ferahlık önemlidir. 7 kişinin aynı anda bindiği bir aracın sıkışık olmayacağından emin olmalısınız. Deneme sürüşünde sadece şoför koltuğuna değil, diğer koltuklara da tek tek oturun ve konfor değerlendirmesi yapın.
  • Güvenlik, bir aile aracının olmazsa olmazlarındadır. Güvenlik özellikleri ile öne çıkan modellere öncelik verebilirsiniz.
  • Daha önceden bu araçları almış ve kullanmış olan internet kullanıcılarının yorumlarını dikkate almalısınız.

7 kişilik otomobiller ile ilgili genel detaylar bu şekildedir. Siz de böylesine özel bir araç almak istiyorsanız, kararınızı vermeden önce olabildiğince fazla 7 kişilik araba modeli incelemeye çalışmalısınız.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap