1. Ana Sayfa
  2. Haberler

2023 Genesis GV60 İnceleme & Teknik Özellikler

2023 Genesis GV60 İnceleme & Teknik Özellikler
2023 Genesis Gv60
0

2023 Genesis GV60! Bayi showroom’larında ve otoyollarda giderek daha fazla elektrikli araç ortaya çıkıyor ve üreticiler, ürün gruplarına yeni eklenenlerin büyük bir etki yaratması için her türlü çabayı gösteriyor. Genesis, ilk sıfırdan elektrikli aracı olan GV60 ile başlayarak, ürün yelpazesini elektriklendirmek için hızla ilerliyor.

2023 Genesis GV60 Genel Bakış

Yeni EA (Elektrikli araç) gruplarından biri ve en etkileyicilerinden biri olan 2023 GV60 Performansı dikkat çekiyor.

Hyundai tarafından sıfırdan yaratılan lüks marka Genesis için, geleceğe giden yolu işaret eden en son teknolojiyi, hoş bir pakette sunuyor. Sahibinin sürücü tarafındaki kapıdaki bir panele bakarak aracın kilidini açmasına olanak tanıyan yüz tanıma sistemi de dahil olmak üzere, pek çok gelişmiş teknolojiye sahiptir.

Audi e-Tron, BMW iX ve Cadillac Lyriq gibi lüks elektrikli araçlarla rekabet ederken GV60, içten yanmalı motorlu bir araçtan geçiş yapan deneyimli sürücüleri memnun etmek, için fazlasıyla yeterli güce sahiptir.

Uzun yolculuklarda sessiz ve konforludur. Halka açık şarj cihazlarını bulmaya yardımcı olan bir uygulaması mevcuttur. Ayrıca şarjı ve aracın lityum iyon pilindeki menzili takip eden bir gösterge gibi, sürücüleri rahatlatmaya yardımcı olacak gerekli özelliklere sahiptir.

Dış Görünüş

2023 Genesis GV60 Şık hatları ve alçak görünümüyle GV60, elektrikli araçların altındaki yeni mimariden yararlanıyor. 2023 Genesis GV60, bir spor hizmet aracı olarak sınıflandırılırken, kaput ve burun, temel iki kutulu tasarımda olduğu gibi kare şeklinde olmak yerine, ön camdan aşağı doğru eğimlidir.

Yeni GV60, segmentte zorlu bir rekabetle karşı karşıyadır. Tasarımcılar orijinal eskizlerinde olduğu gibi, GV60’ın en önünden kaporta ve ön cama ve tavan hattı boyunca aracın arka ucundaki kanada doğru kesintisiz bir çizgi oluşturmuşlardır. Farlar modern bir görünüme sahip ve köşelerde bulunan 21 inçlik jantlar görünümüne kaslı bir hava katmış. Genel tasarıma bakıldığında, Tesla Model Y gibi önemli rakipleri geçmiş gibi görünüyor.

İç Tasarım

Genesis Gv60 2023
2023 Genesis GV60

2023 Genesis GV60, tam boyutlu bir sedan, SUV veya spor araba yerine, beş kişilik kompakt bir crossover olduğu için geleneksel lüks araç kavramına uymuyor. Ancak Genesis stilistleri, oturma yüzeylerinde Nappa deri, gösterge panelinde bitkilerden yapılmış deri benzeri bir malzeme ve tavan kaplaması için mikrofiber kullanarak, “lüks araba senaryosuna” bağlı kaldılar. Böylece iyi döşenmiş bir oturma odasında oturuyormuşsunuz hissi uyandırıyor.

Kabin ayrıca ince bir kokpit tasarımına sahiptir. Görünüm, eğlence, navigasyon ve araç işlevleri için, 12,3 inç dokunmatik ekranın yanı sıra gösterge paneli için ayrı bir 12,3 inç ekran ve araç çalıştığında sinyal veren benzersiz bir Kristal Küre ile geliştirilmiştir.

Geçiş, diğer Genesis ürünlerinde görülen bazı tanıdık stil ipuçlarını alıyor. Sürüş sırasında iç mekan sessizdir ve düz zemin, arka koltuktaki yolcular için geniş bir alan açar. Bang and Olufsen ses sistemi, kabinin lüks hissine katkıda bulunuyor.

Motor Sistemi

2023 Genesis GV60 , iki adet 160 kilovatlık elektrik motoruyla çalışır. Biri aracın ön tarafında bulunur. İkincisi arkada ve her ikisi de dört tekerlekten çekiş özelliğine sahip 1 vitesli doğrudan tahrikli şanzımana bağlıdır.

Sürücünün seçebileceği farklı sürüş modları vardır. Saatte 77 Kilovatlık bir lityum-iyon pil içeren elektrikli tahrik sistemi, 429 beygir gücü ve 445 tork eşdeğeri sağlıyor. Beygir gücünü artıran bir güçlendirme işlevi de mevcuttur.

Kristal küre“, yeni GV60’ın en ayırt edici özelliklerinden biridir.

Güvenlik ve Teknoloji

Önden ve yandan darbelere karşı koruma sağlayan birden fazla hava yastığına ek olarak 2023 Genesis GV60, önden çarpışmayı önleme yardımı, şerit tutma ve şerit takip yardımı, kör nokta çarpışma önleme yardımı, surround görüş monitörü, kör nokta monitörü ile donatılmıştır.

Ayrıca, start-stop özellikli akıllı hız sabitleyici, sürücü dikkat uyarısı, park yardımı, aktif gürültü önleme ve güvenli çıkış uyarısı ile ön ve arka ısıtmalı koltuklara sahiptir. Ayrıca Apple CarPlay ve Android Auto, Bluetooth, baş üstü ekranı ve ısıtmalı direksiyon simidi ile birlikte gelir. Ayrıca park yardımı ve kablosuz şarjın yanı sıra ses tanıma, araca girmek için yüz ve parmak izi tanıma özellikleri de bulunuyor.

Sürüş Gösterimleri

GV60’ın sürüş dinamikleri oldukça etkileyici. Direksiyon keskin ve hassastır, aracın altındaki akü paketi ise ağırlık merkezini alçaltarak çeşitli yol yüzeylerinde yumuşak bir sürüş ve yol tutuşu sağlar.

2023 Genesis GV60’ta yerleşik olarak bulunan elektronik olarak kontrol edilen süspansiyon da, aracın etkileyici denge ve sağlamlık hissine katkıda bulunur. Elektrikli aktarma organlarının gücü anında devreye giriyor ve önemli tork, aracı çok verimli bir şekilde hareket ettiriyor.

2023 Genesis GV60, hızlı çalıştırma ve otoyol hızında seyahat için yeterli güce sahip olsa da, bu hızlı kalkışları ve hızlanma, aküye zarar verebiliyor.

Elektrikli araçlara geçiş devam ediyor. Ancak şu anda piyasada bulunan elektrikli araçlar hala pahalı. GV60’ın maliyeti 70.000 $’dır. Türk lirasına çevrildiğinde 1.316.000 gibi bir rakam yapıyor. Ancak buna vergiler de eklendiğinde, rakam 3-4 milyonlara gelecektir.

2023 Genesis GV60, elektrikli bir crossover sürmenin tüm avantajlarına sahiptir. Sessizdir ve bu nedenle işe gidip gelirken veya herhangi bir süredeki yolculuklarda stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda harika bir ses sistemi ve çok çeşitli sürücü yardımı özellikleri ile çok iyi bir şekilde donatılmıştır. Ancak EPA’ya göre 397 km olan menzil biraz sorunludur. Hızlı bir şarj cihazına erişim olsa bile, evin birincil aracı olarak kullanılıyorsa, düzenli olarak ilgilenilmesi gerekir.

1 kez oylandı, 5 üzerinden 5 puan aldı.

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının sıfır ve ikinci el satış bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.

Yorum Yap